Windows 10 Kullanılabilir RAM Miktarı Sorunu

Kuon

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemimde 8 GB RAM var. Öncelikle oyunlara girmeden önce bilgisayar özelliklerinden bakıyorum 8 GB RAM sorunsuz gözüküyor. Fakat özellikle 8 GB RAM isteyen oyunlara girdiğimde beni oyundan atıyor ve bilgisayar özelliklerine tekrar baktığımda kullanılabilir olarak 4 GB RAM gözüküyor. Ne yaptıysam düzeltemedim. Format attım olmadı "Msconfig" ayarlarından düzeltiyorum, sorun kalkıyor fakat oyunlara girdiğimde tekrar aynı. BIOS ayarlarında da sorun yok.

Şunu da ekleyeyim 2 gün önce işlemcinin fanını değiştirirken işlemci pinlerinden birini kırdım. (FX 6300) Kırdıktan sonra tekrar taktım ve bilgisayar sorunsuz açıldı. Hatta Stress testinden başarıyla geçti, ısılarda da sorun yok. Yukarıdaki yazdığım sorunun sebebi bu olabilir mi?

Ya da biraz saçma olacak fakat 500 Watt PSU'm var. PSU'nun gücü yetmeyip RAM'lerden birini devre dışı bırakıyor olabilir mi?

Kırık olan pin aşağıda eklediğim fotoğrafta gözüküyor (Sol en üst köşe)
008.jpg

@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı