Windows 10 M.2 SSD'ye rağmen geç açılıyor

mehmetnadir

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, Windows 10 kullanmaktayım (güncel) birçok yabancı forum dahil olmak üzere araştırma ve gereken birçok ayarı yapmama rağmen işletim sistemi maalesef çok geç açılıyor.

BIOS zamanı görev yöneticisinde 5.2 saniye görünmesine rağmen masaüstünün gelmesi her seferinde 120 saniyeden fazla sürüyor.

- 512G M.2 SSD takılı ve işletim sistemi burada.
- 2TB HDD var iş sebebiyle gerekli projeler, filmler ve bazı oyunlar burada.

*Başlangıçtaki tüm programları kapatarak denedim,
*Başlangıç servislerini (windows hariç) kapatarak denedim,
*BIOS güncelledim,
*Ekran kartını güncelledim,
*PC Yüksek performans modunda çalışıyor,
*Fast Boot açtım,
*Sistem UEFI modunda,
*AHCI mod açık,
*İşletim sistemini başlangıçta parola istemeden açacak şekilde ayarladım,
*Scandisk komutlarını yaptım,

512G'lik SSD 2 bölüm = 314 GB + 151GB. (151 GB'lik bölümde sadece masaüstü ve birkaç oyun bu konuma yüklü.)
2 TB'lik HDD'de 2 bölüm. (931GB + 931GB)

Bu bilgilere göre ve çok uzun zamandır birçok donanım sorunuyla ilgilenmeme rağmen kendi kullandığım bilgisayarımda bu sorunu bir türlü çözemedim. Şirketimde bir sürü PC var, hepsini ben kurdum, çoğunda Windows 10 var, SSD var. Birkaç tanesi benim gibi SSD + HDD kullanıyor ama en yavaşı 15 saniyede açılıyor.
Benimki ise çalıştır >control userpasswords2 komutu ile yaptığım ayara göre şifre istemeden giriş yapılmasını sağladığım için hoş geldiniz yazısında tam 2 dk. kadar bekliyor. Yukarıda yaptıklarımı yazdım ama yapmama rağmen unuttuklarım olabilir yine de fikirlerinize ihtiyacım var.

Bana fikir verebilir misiniz acaba?

Merhaba, Windows 10 kullanmaktayım (güncel) birçok yabancı forum dahil olmak üzere araştırma ve gereken birçok ayarı yapmama rağmen işletim sistemi maalesef çok geç açılıyor.

BIOS zamanı görev yöneticisinde 5.2 saniye görünmesine rağmen masaüstünün gelmesi her seferinde 120 saniyeden fazla sürüyor.

*BIOS güncelledim,
*Fast Boot açtım,
*Sistem UEFI modunda,
*AHCI mod açık,

512G'lik SSD 2 bölüm = 314 GB + 151GB. (151 GB'lik bölümde sadece masaüstü ve birkaç oyun bu konuma yüklü.)

Bu bilgilere göre ve çok uzun zamandır birçok donanım sorunuyla ilgilenmeme rağmen kendi kullandığım bilgisayarımda bu sorunu bir türlü çözemedim. Şirketimde bir sürü PC var, hepsini ben kurdum, çoğunda Windows 10 var, SSD var. Birkaç tanesi benim gibi SSD + HDD kullanıyor ama en yavaşı 15 saniyede açılıyor.
Benimki ise çalıştır >control userpasswords2 komutu ile yaptığım ayara göre şifre istemeden giriş yapılmasını sağladığım için hoş geldiniz yazısında tam 2 dk. kadar bekliyor. Yukarıda yaptıklarımı yazdım ama yapmama rağmen unuttuklarım olabilir yine de fikirlerinize ihtiyacım var.

Hocam ssdyi bölmek mantıklı bi davranış değil. Ssdyi hiç bölmeden kullanmak gerek tek parça.

*BIOS güncelledim,
*Fast Boot açtım,
*Sistem UEFI modunda,
*AHCI mod açık,

Siz bir format atın ssdyi tek parça kullanın demek istediğimi anlayacaksınız. Kısa sürer zaten 10 15 dk falan.

Hocam ssdyi bölmek mantıklı bi davranış değil. Ssdyi hiç bölmeden kullanmak gerek tek parça.

Siz bir format atın ssdyi tek parça kullanın demek istediğimi anlayacaksınız. Kısa sürer zaten 10 15 dk falan.
SSD'yi dik yönetimi aracılığı ile format atmadan tek parçaya çevirdim tekrar.
Zaten sadece masaüstü ikincil bölümdeydi bunu normal konumuna taşıdım.
Şimdi 512 tek parça SSD ve 1'er TB'lik 2 parçadan oluşan HDD'den oluşuyor sistem.

HDD'nin sata kablosunu çıkartıp dener misin?
Laptop olduğundan şimdilik hdd'yi sökme vaktim olmadı ama SSD'yi tek parça yapmak etkilemedi durumu maalesef.
HDD'yi söktüğümde etkiledi diyelim, bu durumda ne yapmak gerekir acaba? Yani HDD sökülü iken 2dk yerine 10-15 saniyede açılırsa sonrasında bu sorundan kurtulmak için hdd için hangi ayarları yapmak gerekebilir?

Şimdi 512 tek parça SSD ve 1'er TB'lik 2 parçadan oluşan HDD'den oluşuyor sistem.
Ben yinede temiz bir format atmanı öneriyorum hocam , düzelecektir. Ama içinizin rahat etmesi açısından , önce crysdiskmark ile bi r test yapın. Ssdnin okuma yazma değerleri normal mi bakalım.

Laptop olduğundan şimdilik HDD'yi sökme vaktim olmadı ama SSD'yi tek parça yapmak etkilemedi durumu maalesef.
HDD'yi söktüğümde etkiledi diyelim, bu durumda ne yapmak gerekir acaba? Yani HDD sökülü iken 2dk yerine 10-15 saniyede açılırsa sonrasında bu sorundan kurtulmak için HDD için hangi ayarları yapmak gerekebilir?

HDD'yi söktüğünde 10-15 saniyede açılıyorsa sorun hdd'dedir.

Ben yinede temiz bir format atmanı öneriyorum hocam , düzelecektir. Ama içinizin rahat etmesi açısından , önce crysdiskmark ile bi r test yapın. Ssdnin okuma yazma değerleri normal mi bakalım.
Okuma-yazma değerleri görseldeki gibi. Temiz bir kurulum için baştan format atacağım, formatı hep son çare olarak benimsediğim için bu vakte kadar format atmak istemedim. Bir çok programın yeniden yüklenmesi var bir de hepsinin alıştığım ayarlarının kaybolması durumu söz konusu olunca format atmaktan çok hoşlanmıyorum.
HDD'yi söktüğünde 10-15 saniyede açılıyorsa sorun hdd'dedir.
Maalesef HDD'yi söktüğümde de sonuç zerre değişmedi. O yüzden son çare format atarak çözüm bulacağımı umuyorum.

Dosya Ekleri

• 2021-01-10_17h48_10.png
    2021-01-10_17h48_10.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 36
Okuma-yazma değerleri görseldeki gibi. Temiz bir kurulum için baştan format atacağım, formatı hep son çare olarak benimsediğim için bu vakte kadar format atmak istemedim. Bir çok programın yeniden yüklenmesi var bir de hepsinin alıştığım ayarlarının kaybolması durumu söz konusu olunca format atmaktan çok hoşlanmıyorum.

Maalesef HDD'yi söktüğümde de sonuç zerre değişmedi. O yüzden son çare format atarak çözüm bulacağımı umuyorum.
Ssd markası neydi hocam ? Format atınca ayarlarını aslında hızlı şekilde ayarlayabilirsin ama programlar varsa tabi azıcık uğraştırır :) ama çözüme kavuşur ssd markası söylerseniz bakalım

Ssd markası neydi hocam ? Format atınca ayarlarını aslında hızlı şekilde ayarlayabilirsin ama programlar varsa tabi azıcık uğraştırır :) ama çözüme kavuşur ssd markası söylerseniz bakalım
Laptop alırken M2 SSD'li tercih etmiştim. İçindeki ise şu KBG30ZMV512G Toshiba hepsiburada için link koydum. Hatta güncel fiyatı 529 TL falan.
Bu model ile ilgili yorumlara baktım da (zaten okuma/yazma değerleri internet sitesinde vadedilenin çok altında) yorumlar da hiç iç açıcı değil. Bu modele çok güvenmeden yakında bunun yerine başka bir model almak çok daha mantıklı olacak gibi duruyor. Yine de 120 saniyeden fazla süren açılışın şu anda bundan kaynaklandığını sanmıyorum. Format sonrası son durumu paylaşacağım.

Geri
Yukarı