Windows 10 Mavi Ekran Hatalari

necatitasar

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Bir süredir bilgisayarim boştayken ve aktif olarak kullanirken mavi ekran hatasi verip kendini yeniden başlatıyor. Her mavi ekran hatasi farkli bir hata kodu ile karşıma çıkmakta. Bunun üzerine defalarca farkli ISO dosyalari ile kurulum yapmama rağmen hala bu sorunum devam etmekte. İnternet uzerinde hata kodlarini tek tek aratip sunulan çözüm yollarini denemiş olmama rağmen sorunuma bir çözüm bulamadım. Şu anda W10 Pro sürümünü internet üzerinden aldigim key ile lisansli bir şekilde kullanmaktayim. Güncelleme denetlemeleri aktif olup günlük olarak gelen güncellemeleri yapmaktayim. Karsilastigim hata kodlari ve diğer konulardan gördüğüm için minidump dosyalarimi aşağıda paylaşacağım. Konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olan kişilerin yardımlarını bekliyorum.

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EUAL
SYSTEM_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Minidump.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben sistem bilesenlerimi yazayim;

ANAKART: ASUS M5A97 LE R2.0
CPU: AMD FX-8350
GPU: SAPPHIRE R9 290X TRI-X
RAM: Corsair Vengeance 8GB

Ayrica belirtmek isterim daha önce böyle bir sorunla hiç karşılaşmamıştım. Bu sorunla ilk defa 2 hafta önce karşılaştım normal bir mavi ekran hatasıdır diye dusunup format attim 1 haftadir rahat ve sorunsuz bir sekilde kullanmaktaydim fakat bugun yine mavi ekran hatalari gelmeye basladi ve son care olarak konu acmak zorunda kaldim.

Bu hatalara birçok neden var indirgeyerek gitmelisin Windows 10 ufacık bir kararsızlıkta çöküyor.
Kurduğun program
Güncel olmayan BIOS
Ekran kartı driver
Kararsız RAM
Kararsız HDD
PSU
Güncel olmayan çipset yazılımları.
Virüsler
Windows un son yaması 1803
Verilen hata kodlarını internete yazıp araştırma yapmalısın.

İlk gonderide belirttigim gibi hata kodlarini tek tek aratip onerilen cozum yollarini denedim fakat sonuc degismiyor. Sizin tavsiye edeceginiz sunu soyle yapsan duzelebilir dediginiz yontemler var midir?

2 hafta önce başladı dediniz acaba 1803 güncellemesini ilk o zaman mı aldınız 1803 değil de bir önceki sürüm ile deneyebilirsin. Hiçbir gereksiz program kurma çipset ve ekran kartı driver kur. BIOS güncelleme yaptın mı bu süre zarfında yaptıysan yapmadan önceki süreme dön. Sistemin çöktüğü ilk anda ne yapıyordun ne oldu da birden çökmeye başladı 2 hafta öncesini biraz düşün ona göre yol alırız.

İlk basladigi zaman Windowsu lisansli olarak kullanmiyordum. Sonrasinda bu mavi ekran sorununu yasamaya baslayinca Microsoft'un kendi sitesi uzerinden indirdigim ISO ile kurulum yapip internet uzerinden farkli bir platformdan lisans anahtari satin alip lisansli hale getirdim. Son guncellemeyi de bu hafta indirdim. BIOS guncellemeyi bilgisayarimi topladigimdan beri hic yapmadim. Sistemin coktugu ilk zaman sehir disindaydim bilgisayarim evde acik bir sekilde masaustunde duruyordu. 3-4 gun sonra eve geldim bilgisayari keyfi olarak yeniden baslattim ve mavi ekran hatalariyla karsilasmaya basladim. Vardir bir sıkıntısı diyerek format attim. Dedigim gibi formattan sonra son 1 haftadir sorunsuz bir sekilde kullanmaktaydim fakat tekrar mavi ekran hatalari almaya basladim. Mavi ekran hatalarini ne zaman aldigima gelecek olursak; Facebook'ta dolasirken, Knight online oynarken hatta ve hatta mavi ekran hatasi aldiktan sonra yeniden baslatma sonrasi masaüstünü gördüğüm zamanlar bile mavi ekran hatasi aliyorum.

BIOS güncellemesini yap. Birçok anakart kendi yazılımı ile masaüstünden güncellemeye izin veriyor
Flash bellek ile atacaksan internette birçok konu var adımları fotoğraf çek sende adım adım ilerle. Duruma birde ondan sonra bakalım.

Tamamdir simdi BIOS son surumunu indirdim Recep Baltaş'ın çektiği Asus BIOS guncelleme videosunu adim adim takip ederek guncellemeyi deneyeceğim.

Tamam ha de bakalım inşallah sorun budur. Son güncelleme yapmadan önce Windows'u etkinleştirme yaptıktan sonraki süreçte çökme yaşadın mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı