Windows 10 Pro lisansı nasıl 50TL olabiliyor?

Arkadaşlar, bildiğiniz gibi Windows 10'a mayıs güncellemesinde artık Windows 7 keyleri Windows 10'da kullanılabiliyor. İşte bu ucuz keylerin çoğu Windows 7 keyleri oluyor. Ama bu keyleri kullandığınızda Microsoft sizden desteği kesiyor tabii.
Windows 11 kullanıyorum, W10 kullanırken almıştım böyle bir anahtarı ve hala sıkıntı çıkmadı. Çok güzel çalışıyor ve bir sorun teşkil etmedi bende. Ayrıca hala Windows 11'de de geçerli ve orijinal.

Windows 11 kullanıyorum, Windows 10 kullanırken almıştım böyle bir anahtarı ve hala sıkıntı çıkmadı. Çok güzel çalışıyor ve bir sorun teşkil etmedi bende. Ayrıca hala Windows 11'de de geçerli ve orijinal.

Dostum diyelim ki bilgisayarın çöktü, açmaya çalıştın açılmadı. Sonra güvenli moda girip Microsoft'a hata kodunu göndermek istediğinde gönderemiyorsunuz. Ben onu kastettim.

Googlede biraz farklı aramayı bilirseniz bazı Wietnam ve Çin sitelerinde birçok key bulabilirsiniz. Üstelik key kontrol aracıyla online aktivasyon yaptığını veya bloke olduğunu kalan aktivasyon sayısını görebilirsiniz. O yüzden satılan keyler buralardan geliyorda olabilir. Üstelik oradan kullandığım key yıllardır sağlam.

Konuya girmeden etkinleştirme ile ilgili detaylı bilgilendirmemi ekleyeyim.

Çünkü tamamen orijinal değil birçoğu. Çalıntı olur, korsan olur onlar satılıyor çoğunlukla. Hepsi aynı değil tabii. CMD üzerinden 3 kod ile Windows'u etkinleştirmekle bir fark olduğunu sanmıyorum ucuz lisansların. Microsoft bunların orijinal lisans olmadığını söylemişti zaten. Akıl var, mantık var. Kim size 3900 TL olan "orijinal" lisansı 50 TL'ye satsın?

Lisans etkinleştirmesi arayüz, telefon veya CMD üzerinden (KMS'den bahsetmiyorum ki KMS de MS kaynaklı bir etkinleştirmedir ama önerilmiyor.) yapıldığında bu tamamen normal ve güvenilir bir yöntemdir ki etkinleştirme MS sunucularından yapılıyor. Yani sorun yok. Şurada sorun başlar. Lisans anahtarlarının kaynağı neresi? En önemli sorun bu. Bu soruya ek olarak lisans anahtarı çalıntı da olsa etkinleştirmek için yarıyor sadece ve arkaplanda bilgisayarınız zombie olmuyor yani. Çünkü MS sunucularından etkinleşiyor.
Bu lisanslar orijinal lisanslar ve burada yasallık konusunda problem var sadece.

Hocam bu keylerden birini aldı arkadaşım ve Microsoft hesabından kodlar verildi bize telefonla etkinleştirme için, satıcıya gönderdik hallettik dedi ve oldu. Online aktif etme olmuyormuş ne alakaysa artık, bir sıkıntı yaratır mı?
RETAIL veya OEM anahtar verilmiş size. Telefonla etkinleştirme legal bir etkinleştirme yöntemidir.

Konuya kısaca şöyle bir nokta koyayım.
Satıcılardan lisans anahtarı aldığınızda Google üzerinden arayın. Özellikle RETAIL anahtarlar hemen düşmeyebilir ama 1-2 güne ortaya çıktığını görebilirsiniz.
Örnek;

+ Kaynaklara gelelim.
Mevcut lisanslar Win 7, 8, 8.1, 10 lisanslarıdır. Siz aldınız RETAIL anahtarın Win 11 olduğunu düşünürken aslında Win 7 anahtarı alıyorsunuz gibi bir durum var. Bu Win 10 da olabilir. Önemli olan burada işleyiş.
Yine örneğin OEM lisanstan bahsedecek olursam dizüstü bilgisayarınızın altındaki anahtarın hala kullanılabilir olabileceğidir. Bu OEM anahtarlar genel anahtarlar olduğundan etkinleştirmede kullanılabiliyor. Ben eski laptopumun etiketlerinde yer alan etkinleştirme anahtarlarını not etmiştim.
Kimi kullanıcılar ellerindeki kullanmadıkları ama hakkı oldukları etkinleştirme anahtarlarını paylaşabiliyor mesela. İnternetteki bazı anahtarlar da bu şekilde ortaya çıkmakta ve bunun satılabilmesi de mümkündür ;)

Son söz olarak bu lisans anahtarları yöntem olarak yasaldır ama kaynak olarak bunu tam olarak söyleyemem ki lisans anahtarları çalıntı da olabilir ama burada çalıntı olsa hak sahibinin talebi üzerine lisans iptal olabilir ama bu olmadığına göre bu da genel olarak düşük bir ihtimal. Sonuç olarak siz bu lisans anahtarlarını kullandığınızda kullanmaya devam edersiniz ki durum MS tarafında sisteme uygundur.

Son düzenleme:
Hocam bu keylerden birini aldı arkadaşım ve Microsoft hesabından kodlar verildi bize telefonla etkinleştirme için, satıcıya gönderdik hallettik dedi ve oldu. Online aktif etme olmuyormuş ne alakaysa artık, bir sıkıntı yaratır mı?

Hocam bende de öyle bir durum olmuştu. MAK lisans oluyor o Key'ler. Windows 11'e geçince retial olarak görünmeye başladı. 2 senedir kullanıyorum sorun yok.

Hocam bende de öyle bir durum olmuştu. MAK lisans oluyor o Key'ler. Windows 11'e geçince retial olarak görünmeye başladı. 2 senedir kullanıyorum sorun yok.
Aynen. MAK ile ilgili yanlış bilgilerden biri de bu.

Yükseltme yapıldığında RETAIL gibi olup mail adresinize kaydoluyor. Altta alt sürüm lisans anahtarı üstte neyi etkinleştiriyor görebilirsiniz. MAK olanlar MAK olarak kalmayıp formattan sonra silinmiyor ;) Mail adresinize de eklediğinizde tam olarak uygun olur.

Kod:
✔️Windows 7 All Volume Editions Volume:MAK => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Windows 7 Home Basic => Windows 10 Home (Windows 11 Home)
✔️Windows 7 Home Premium => Windows 10 Home (Windows 11 Home)
✔️Windows 7 Ultimate => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Windows 7 SP1 Ultimate => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Windows 7 Professional => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Windows 7 SP1 Professional => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)

✔️Win 8 RTM Core => Windows 10 Home (Windows 11 Home)
✔️Win 8 RTM CoreSingleLanguage => Windows 10 Home Single Language (Windows 11 Home Single Language)
✔️Win 8 RTM Professional => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Win 8 RTM Professional ProfessionalN Enterprise EnterpriseN Volume:MAK => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)

✔️Win 8.1 RTM Core => Windows 10 Home (Windows 11 Home)
✔️Win 8.1 RTM CoreSingleLanguage => Windows 10 Home Single Language (Windows 11 Home Single Language)
✔️Win 8.1 RTM Professional => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Win 8.1 RTM Professional ProfessionalN Enterprise EnterpriseN Volume:MAK => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)

✔️Win 10 RTM Core => Windows 11 Home
✔️Win 10 RTM Professional => Windows 11 Professional
✔️Win 10 RTM ProfessionalEducation => Windows 11 ProfessionalEducation
✔️Win 10 RTM ProfessionalWorkstation => Windows 11 ProfessionalWorkstation
✔️Win 10 RTM Education => Windows 11 Education
✔️Win 10 RTM Enterprise (OEM) => Windows 11 Enterprise
✔️Win 10 RTM CoreSingleLanguage => Windows 11 Home Single Language
✔️Win 10 RTM Professional Volume:MAK => Windows 11 Professional
✔️Win 10 RTM ProfessionalEducation Volume:MAK => Windows 11 ProfessionalEducation
✔️Win 10 RTM ProfessionalWorkstation Volume:MAK => Windows 11 ProfessionalWorkstation
✔️Win 10 RTM Education Volume:MAK => Windows 11 Education
✔️Win 10 RTM Enterprise Volume:MAK => Windows 11 Enterprise

50TL çok ben Windows 11 lisansımı 15TL'Ye almıştım.

Ben bu siteden Win8 almıştım 7 Pro ve 10 Pro OEM key ancak Windows 10 Pro Windows 7 Pro OEM key olarak çıktı Microsoft'u aramıştım Windows 7 keyi olduğunu destek olmadığını ve başka makinede halen aktif olarak kullandığını söyledi ancak diğerleri gerçekten Retail'di otomatik alır almaz etkinleştirildi.

Aynen. MAK ile ilgili yanlış bilgilerden biri de bu.

Yükseltme yapıldığında Retail gibi olup mail adresinize kaydoluyor. Altta alt sürüm lisans anahtarı üstte neyi etkinleştiriyor görebilirsiniz. MAK olanlar MAK olarak kalmayıp formattan sonra silinmiyor ;) mail adresinize de eklediğinizde tam olarak uygun olur.

Kod:
✔️Windows 7 All Volume Editions Volume:MAK => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Windows 7 Home Basic => Windows 10 Home (Windows 11 Home)
✔️Windows 7 Home Premium => Windows 10 Home (Windows 11 Home)
✔️Windows 7 Ultimate => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Windows 7 SP1 Ultimate => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Windows 7 Professional => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Windows 7 SP1 Professional => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)

✔️Win 8 RTM Core => Windows 10 Home (Windows 11 Home)
✔️Win 8 RTM CoreSingleLanguage => Windows 10 Home Single Language (Windows 11 Home Single Language)
✔️Win 8 RTM Professional => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Win 8 RTM Professional ProfessionalN Enterprise EnterpriseN Volume:MAK => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)

✔️Win 8.1 RTM Core => Windows 10 Home (Windows 11 Home)
✔️Win 8.1 RTM CoreSingleLanguage => Windows 10 Home Single Language (Windows 11 Home Single Language)
✔️Win 8.1 RTM Professional => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)
✔️Win 8.1 RTM Professional ProfessionalN Enterprise EnterpriseN Volume:MAK => Windows 10 Professional (Windows 11 Professional)

✔️Win 10 RTM Core => Windows 11 Home.
✔️Win 10 RTM Professional => Windows 11 Professional.
✔️Win 10 RTM ProfessionalEducation => Windows 11 ProfessionalEducation
✔️Win 10 RTM ProfessionalWorkstation => Windows 11 ProfessionalWorkstation
✔️Win 10 RTM Education => Windows 11 Education.
✔️Win 10 RTM Enterprise (OEM) => Windows 11 Enterprise.
✔️Win 10 RTM CoreSingleLanguage => Windows 11 Home Single Language.
✔️Win 10 RTM Professional Volume:MAK => Windows 11 Professional.
✔️Win 10 RTM ProfessionalEducation Volume:MAK => Windows 11 ProfessionalEducation
✔️Win 10 RTM ProfessionalWorkstation Volume:MAK => Windows 11 ProfessionalWorkstation
✔️Win 10 RTM Education Volume:MAK => Windows 11 Education.
✔️Win 10 RTM Enterprise Volume:MAK => Windows 11 Enterprise.

Hocam tam anlayamadım sanki. MAK lisans Retail'e dönüşüyor değil mi? Doğru söylemişim.

Geri
Yukarı