Windows 10 Rezerve ve Yükseltme: Sıkça Sorulan Sorular

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

SypeR

Gigapat
Katılım
6 Ekim 2013
Mesajlar
11.820
Makaleler
42
Çözümler
66
Yer
Sakarya
Evet arkadaşlar, çok fazla Windows 10 konusunun açılması ve hepsinde benzer soruların bulunmasından ötürü böyle bir konuyu açma ihtiyacı duydum. Cevaplar hepimizin bilgisi dahilindeki cevaplardır. Olabildiğince tok olarak cevaplamaya çalışacağım.

S: Windows 8.1 rezerve edilmiş anahtarımı direk Windows 10 kurulumda girersem kabul eder mi?
C:
Hayır, temiz kurulumda keyin çalışması için ilk başta rezerve edilmesi gerekli. Aksi takdirde @Asım Demir 'in yaşadığı gibi lisans anahtarının geçersiz olduğu ile ilgili hatayla karşılaşacaksınız.

S: Windows Embedded 8.1 Indusrty Pro anahtarımı rezerve ettirirsem Windows 10'na yükseltebilir miyim?
C:
Hayır, yükseltemezsiniz. Microsoft Embedded sürümü işletim sistemlerine yükseltme seçeneğini vermemektedir. Sizler de benim gibi Dreamspark'ın Windows 10 sürümünü yayınlamasını bekleyeceksiniz.

S: Windows 8.1 anahtarımı rezerve etmeden Windows 10 kurulumunda girersem kabul eder mi?
C:
@Egemen arkadaşımız ile rezerve etmeden denediğimizde lisans anahtarını kabul etmedi. Tekrar rezerve ettikten sonra lisans anahtarı çalışmaya başladı.

S: Rezerve ettiğim lisans anahtarı sadece 1 sene boyunca mı geçerli?
C:
Hayır, rezerve edilen key tam sürümdür. Hiçbir şekilde eskimeyecek veya kullanım süresi dolmayacaktır. Veya başka bir izah ile "Sonsuz kere sonsuz sene" boyunca kullanılabilecek.

S: Sağ alt köşede bildirimler arasında rezervasyon simgem gelmedi. Ne yapmam gerek?
C:
@Asım Demir 'in hazırlamış olduğu rehberdeki gerekli Update dosyalarını kurup, yeniden başlatın. Sorununuz çözüm bulacak.

S: Kurulum medyasından boot ettikten sonra Yükseltme seçeneğini seçersem yükseltme yapabilir miyim yine de?
C:
Hayır, yükseltmezseniz. Yükseltmeyi denediğinizde de @Egemen gibi Windows üzerinden yükseltme yapmanızı gerektiren bir uyarı hatasıyla karşılaşacaksınız.

S: Yükseltme seçeneği ile kurarsam önüme gelen 3 şıktan hangisini seçmeliyim?
C:
Buna siz karar vereceksiniz. Eğer tüm verilerinizi olduğu gibi taşımak istiyorsanız "Kişisel dosyaları ve uygulamaları sakla", eğer sadece kullanıcı hesabındaki verileri taşımak istiyorsanız "Kişisel dosyaları sakla", temiz kurulum gibi yükseltmek istiyorsanız "Hiç bir şey saklama" seçeneğini seçip, yükseltmeye devam edin.

S: $Windows.BT klasörü tam oluşmadı, veya hiç inmedi. Şimdi ne yapmam gerek?
C:
Buradan sisteminizin Bit sürümüne uygun Media Creation Tool'u indirip çalıştırın. Ardından ihtiyacınıza göre olan seçeneği işaretleyerek Windows 10 yazılımını indirmeye başlayabilirsiniz.

S: Media Creation Tool'u indirdim. Şimdi ne yapmam gerek?
C:
Eğer bir daha hiç sıfır kuruluma gerek duymayacaksınız sadece 3GB kadar bir dosya indirmek şartıyla direk yükseltme seçeneğiyle yapabilirsiniz.
Eğer elle tutulur bir yükseltme kaynağı istiyorsanız başka bir bilgisayara kuracağım seçeneğini seçerek istediğiniz Windows 10 sürümünü (Pro, Home ve Home SL gibi) seçip ve Bit tercihinizi (tavsiyem "Her ikisi" seçeneğidir) yaptıktan sonra ISO dosyası seçtiğiniz konuma indirilmeye başlayacaktır.

S: Sürücülerim Windows 10 ile uyumlu olacak mı?
C:
Windows 10 şuana kadar ki en güncel sürücülere sahip Windows olma özelliğine sahip. 10 seneden eski donanımlarınız için bile en güncel sürücüleri içinde barındıran yeni Windows kurulum yaptığınızda bir çok standart donanımı otomatik olarak tanıyacaktır. Eğer 2012 yılından sonra çıkmış bir donanıma sahipseniz anakart ve donanım üreticileriniz çoktan Windows 10 WHQL onaylı sürücülerini yayınladılar. Yayınlanan tüm sürücüleri buradan kurarak çıkabilecek tüm hataları engellemiş olursunuz.

S: Yükseltme olayı iyi güzel, peki oyunlarda Windows 8.1'e göre daha az FPS alırsam?
C:
Hayır, böyle bir şey olmayacak. En düşük Windows 8.1'deki gibi FPS alacaksınız ama büyük ihtimalle neredeyse her oyunda daha fazla FPS alacaksınız. Tek yapmanız gereken ekran kartınızın sürücülerini üretici sitesinden (AMD/nVidia) Windows 10 WHQL onaylı olarak çıkan en güncel sürücüyü indirip, kurmak. Bundan sonra ise arkanıza yaslanıp oyunlara dalabilirsiniz.

S: Peki ya Windows 10 eski programlarımı/oyunlarımı çalıştırmazsa?
C:
Windows 8.1 bile neredeyse tüm programları ve oyunları sıkıntısı çalıştırırken Windows 10 çok daha gelişmiş ve düzgün çalışan uyumluluk modlarına sahip. Çoğu yazılımda ek bir ayar gerekmeden (bazı XP tarzı yazılmış yazılımlar Yönetici izni alma gereksinimi duyabiliyorlar) programlarınızı veya oyunlarınızı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

S: Windows 10'nu sevmedim. Windows 8'e tekrar nasıl geri dönerim?
C:
Önce hangi Windows 8 sürümüne sahip olduğunu bilmeniz gerekli. Ardından lisans anahtarınızı da bilmeniz gerekli. Daha sonra kurulum medyanızdan sadece temiz kurulum seçeneği ile geri dönüş yapabilirsiniz.

S: Windows.old adlı klasör yükseltme sonrasında oluşuyor mu? Oluşuyorsa silmek sakıncalı mıdır?
C:
Evet, her Windows kurulumunda yükseltme yaptığınızda geleneksel olarak oluşan Windows.old klasörü yine Windows 10 yükseltmesi sonrasında oluşmaktadır. Burada eski Windows dosyaları bulunduğu için sabit diskinizde gereksiz yer işgal etmesine gerek yoktur. Gönül rahatlığıyla silebilirsiniz.

S: Windows 10 ürün anahtarım, Windows 8'de kullandığım anahtar ile aynı mı?
C:
Hayır, aynı değildir. Yeni ürün anahtarınızı öğrenmek için AIDA64'ün "Yazılım > Lisanslar" yolunu izleyebilirsiniz. Ek olarak eski Windows 8/8.1 anahtarınız da burada yazıyor olacak.
Windows 10 Pro/Home Edition > Windows 10 sürümünüz için rezerve ettiğiniz ürün anahtarı (sıfır kurulumda kullanılabilir)
Internet Explorer 9.11.10240.xxxxx > Windows 8.1 Pro/Düz/SL lisans anahtarınız
Dipnot: Bu yazının tüm hakları Technopat.net'e aittir. Hiçbir şekilde başka sitede izin alınmadan kopyalanamaz, paylaşılamaz. Eğer ki izin alınmadan kopyalandığı veya paylaşıldığı tespit edilirse ilgili kişi/site hakkında yasal işlemler uygulanacaktır.
 
Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yukarı