Windows 10 sistem boşta işlemci kullanımı

hattuşaş

Hectopat
Daha fazla  
Ekteki ekran görüntülerinde de görüldüğü üzere sistem boşta %10-15 civarı işlemci kullanıyor. Benim kafama takılan nokta farklı işlemci çekirdeklerinin farklı yüzdelerde çalışması ve bazı çekirdeklerde aşırı bir dalgalanma yaşanması. Çekirdek kullanımında yaşanan bu dalgalanma normal mi? İkinci ekran görüntüsünde de çekirdek sıcaklıkları görünüyor ve bunlarda sürekli dalgalı durumda. Yani stabil değil gibi. Bu durum normal mi? Hal böyle olunca laptopum boşta dahi fan çalıştırıyor. Fanı bu çekirdek kullanımında yaşanan dalgalanma ve buna bağlı olarak yaşanan sıcaklık dalgalanması olduğunu düşünüyorum. Bunların açıklaması nedir? Çözüm için neler önerirsiniz?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-11-24 000800.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-24 000800.png
    66,4 KB · Görüntüleme: 33
  • Ekran görüntüsü 2020-11-24 001503.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-24 001503.png
    408,1 KB · Görüntüleme: 33
Sisteminiz boşta değil. Chrome çalışıyor. Görev yöneticisi anlık kullanımları doğru gösteremeyebiliyor. Temel yapabileceğiniz önerileri ise Sürprizbozan içine ekledim.
Arka plan uygulamalarını kapatabilirsiniz.

Ayarlar > Gizlilik > Arka plan uygulamalarını kapalı olarak değiştirin.

Screenshot_12.png

Defender yerine Kaspersky IS ya da Norton 360 Standart gibi daha düşük CPU ve bellek tüketen yazılımlar kullanabilirsiniz. Güvenlik olarak da Defender göre daha iyilerdir. İki anti-virüs'ü de uzun süreler kullandım. Kaspersky IS tavsiye ederim.
Tarayıcı içinde ayar ve uzantı önerisi yapmıştım. Göz atabilirsiniz.

Çekirdeklerin hepsi birbirleriyle aynı düzeyde çalışmazlar. Yarı yarıya eşit dağılma vardır.
CPU kullanımının üzerine basıp en yüksek hangi uygulamanın kullandığını kontrol edebilir misiniz?
Ayrıca bilgisayar pek boşta gibi durmuyor.
Burada %9,5 System kullanıyor. Sistemin ne yaptığını bilemiyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-11-24 004937.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-24 004937.png
    60,9 KB · Görüntüleme: 38

Geri
Yukarı