Windows 10 SSD'ye rağmen yavaş çalışıyor

JeanValjean

Centipat
Arkadaşlar SSD aldım birkaç gün önce ve HDD kutusu ile de eski diski DVD-ROM'un yerine taktım. Bilgisayar eskiye göre epey hızlandı ama hala performans konusunda sıkıntıları var. Örneğin mouse giderken arkasında iz bırakıyor gibi gidiyor ve yavaş, ayrıca bilgisayarda sadece Opera ve onda da 2-3 sekme açıkken dahi masaüstünde bir simgeye sağ tıkladığımda 2-3 saniyelik tepki gecikmeleri oluyor. Bu çok fazla sorun yaratmasa da benim gibi performans takıntısı olanlar için eziyet gibi bir şey oluyor. Windows güncel bu arada ve temiz kurulum yaptım. Zaten en başta sorun Windows kaynaklı sandım ve Windows 10'dan Windows 8.1'e döndüm ama onda da aynı sorunlar devam etti. Bu arada tüm sürücüler ve BIOS güncel. 3rd party program kurmadım. Zararlılar için piyasada bilinen 3-4 antivirüs ve anti-malware programını denedim, ayrıca yetmedi Kaspersky Rescue Disk ile boot edip boot esnasında tarama yaptım ama sonuç aynı.

Bir arkadaşım bazen HDD kutusu yüzünden olabiliyor dediği için akşam HDD kutusunu çıkardım ve DVD-ROM'u geri taktım ama bu sefer de bilgisayar açılmadı. Açılışta DOS ekranında "Lütfen uygun bir sürücü seçin" diyordu. BIOS'tan SSD'yi seçtim ama yine aynı uyarıyı verdi. HDD'yi geri takınca sorun düzeldi ve başlatabildim. Ardından tesadüf olup olmadığını anlamak için aynı işlemi tekrar yaptım ve yine aynı uyarıyı verince emin oldum. Eski HDD'yi çıkarınca bilgisayarı başlatmıyor. Muhtemelen bootloader ve Windows'un kurtarma vs. için ayırdığı ek alan eski HDD'ye yüklü çünkü SSD'ye yükleme yaparken HDD de takılıydı. Bu da benim aklımda Windows çalışırken bir kısım dosyanın HDD'den bir kısmının SSD'den okunduğunu getirdi.

https://www.hepsiburada.com/asus-x550vx-dm248tc-intel-core-i7-6700hq-16gb-1tb-gtx950m-windows-10-home-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HB00000394I3

bilgisayar bu arkadaşlar. yani bununla performans sorunu yaşamamam lazım normalde.

Şimdi sorum şu: Bilgisayarın yavaşlığı bundan kaynaklanıyor olabilir mi? HDD'yi çıkarıp SSD'ye temiz bir kurulum yapayım mı?

SSD Markası ne
Bir diğer husus önce genel bir virüs taramasından geçirin ardından çok önemli dosyalarınızı yedek alıp
format yoluyla diski tamamen temizleyin. Daha sonra SSD ye temiz bir kurulum yaparsınız. Sorun çözülecektir herhangi bir donanımsal sorun yoksa.

Arkadaşlar ilk yükleme şöyle oldu: SSD geldiği zaman taktım ve Windows kurulum ekranında SSD'yi seçip yükledim. Ben tüm partitionlar SSD üzerinde ayrılır diye düşünmüştüm ama öyle olmadı, sonra da unuttum. Bu akşam söküp-takınca bakmak aklıma geldi ve diğer HDD üzerinde hala partitionlar olduğunu gördüm. Ekran görüntüsünde C: olarak görünen disk zaten SSD olan disk.

SSD Toshiba. Dediğim gibi tüm partitionları Kaspersky Rescue Disk ile taradım (4 saat falan sürdü) ama bir şey bulamadı. Bilgisayarda zararlı bir yazılım yok.

Arkadaşlar ilk yükleme şöyle oldu: SSD geldiği zaman taktım ve Windows kurulum ekranında SSD'yi seçip yükledim. Ben tüm partitionlar SSD üzerinde ayrılır diye düşünmüştüm ama öyle olmadı, sonra da unuttum. Bu akşam söküp-takınca bakmak aklıma geldi ve diğer HDD üzerinde hala partitionlar olduğunu gördüm. Ekran görüntüsünde C: olarak görünen disk zaten SSD olan disk.

SSD Toshiba. Dediğim gibi tüm partitionları Kaspersky Rescue Disk ile taradım (4 saat falan sürdü) ama bir şey bulamadı. Bilgisayarda zararlı bir yazılım yok.
o zaman söylediğimi yap kardeşim değerli dosyalarını yedek al ssd dahil sıfırla tertemiz bir kurulum yap

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı