Windows 10 vs 11

16GB RAM, İ5 11400H işlemci ve 1650 ekran kartlı laptopumda bugün sabah 10 22H2'den 11 22H2'ye güncelleme yolu ile geçtim. Valla ne yalan söyleyeyim değişen hiç bir şey olmadı. Kaynak kullanımı da benzer. Tema güncellemesi almış oldum. Ne yavaşlama ne hızlanma oldu. Oyun deneyimim de aynı. Eğer görünüm çok önemli değilse sizin için geçmenin pek de bir anlamı yok bence.

O değil de az önce yayın ve DC açıkkenki RAM kullanımım adamın sahip olduğu RAM'den daha fazlaymış yeni fark ettim :D
Benim sanal bellekle olan hali herhalde adamın HDD sinden fazla :D

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü_20221201_233246.png
    Ekran görüntüsü_20221201_233246.png
    1,7 KB · Görüntüleme: 35
Yayın açık ve STRIX ekran kartları 60 dereceye kadar fan açmaz.
Eki Görüntüle 1590382

Sende 4 GB RAM var normal. Ona bakarsan benim 4 GB RAM'li laptop da 8.1 Industry Pro kullanırken 650 MB RAM yiyor.

Ama Windows 10 bu. İkincisi de 10 saattir acik benim bilgisayarim. Oyun gelsitiriyordum. Unity, Brave ve Visual Studio hep acikti. Sizin icin kapattim;

433B158E-EEA7-4727-8B5E-7E12CBE065B1.jpeg

Ne isinma, ne drop. Cok performansli. Oh oh mis.

Ama Windows 10 bu. İkincisi de 10 saattir acik benim bilgisayarim. Oyun gelsitiriyordum. Unity, Brave ve Visual Studio hep acikti. Sizin icin kapattim;

Eki Görüntüle 1590434

Ne isinma, ne drop. Cok performansli. Oh oh mis.

RAM arttıkça boşta kullanım artar. 7-8-10-11 hangisi olursa olsun bu böyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi biraz yenilikçi olmak lazım. Windows 10 güzel bir işletim sistemi ama Windows 11 şu an ufak hataları olsa da ileriki zamanlarda kesinlikle Windows 11 hem performans olarak hem de optimizasyon olarak Windows 10'u geride bırakacaktır.

Hah işte bunu anlatmaya çalışıyoruz sana sen Windows 10'a da 16 GB RAM takarsan zaten stok olarak kullanır 4-5 GB ama sen sanki Windows 10 da RAM'i kokluyor gibi söylüyorsun

Sende sanal bellek kapalı herhalde, RAM dolarsa PC kapanabilir

Bellek doldugunda bilgisayar kapanmaz. Windows RAM ile dogru orantili RAM kullanmaz, Windows 11'de arka plan uygulamasi cok oldugu icin RAM o kadar kullanilir. "Yani 16 GB RAM taktim Windows zaten 4'unu hiçbir uygulama acik degilken goturuyor" diye bir şey yok.
Evimdeki bilgisayarim da 700 MB tuketiyor. 16 GB RAM'i var.

RAM arttıkça boşta kullanım artar. 7-8-10-11 hangisi olursa olsun bu böyle.

Senin mantiginla evdeki 16 GB RAM'li bilgisayarim, bu 3.35 GB RAM'li bilgisayrimdan fazla RAM tuketmesi lazim ama 100 MB daha az RAM tuketiyor.

Arkadaşım sen anlama sıkıntın var galiba zaten sistemde ne kadar RAM varsa sistem ona göre kullanıyor senin 4 GB RAM'ın varsa 2 GB'sini kullanıyor.

Oyle bir şey yok.

Windows 11 CPU, disk, depolama alani ve RAM kaynaklarini cok tuketiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayda anlatamıyoruz çocuğa. Birincisi performans performans diye geziyosun apu sistemin var ve 2. slot ram almamışsın daha single-channel kullanıyosun 4GB da. İkincisi adamın gpu su boşta 40 derece diye laf attın böyle birşey olabilirmi :D

Yeni konular

Geri
Yukarı