Çözüldü Windows 10 whea_uncorrectable_error hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

JoneX

Hectopat
Öncelikle iyi günler dostlarım. Yakın zamanda bilgisayar toplamıştım her şey mükemmel gidiyordu lakin Dual-kit RAM'lerim bozulduğu için bir süre kullanamamıştım. Masraftan kaçınıp bende 4+4 1600MHz valueram almaya karar verdim ve aldım. İlk hafta çok güzel kullanıyordum 1600MHz de sabit kullanıyordum işlemciyi de aynı şekil frekansını yükselterek kullanıyordum ama birdenbire ağır oyunlarda başlıktaki hatayı almaya başladım. İlk hafta 2 kere oldu sonraki hafta gün içinde 1 kere oluyordu şimdi ise ne zaman Call of Duty oynamak istesem (Modern Warfare 2 ve 3) oyuna girdikten 2dk sonra hata alıyorum. Terraria ve Brawlhalla gibi hafif oyunlarda bir sıkıntı yok dediğim gibi ağır oyunlarda bu oluyor. Sizden istediğim minidump dosyası olmadan soruya biraz açıklık getirmek istiyorum biliyorum açık bir şey diyemezsiniz ama düşünceleriniz benim için çok önemli en azından sıkıntı RAM'de ise yaz vakti çalışıp DDR4'e geçiş yaparım. Şimdilik bilgisayar kurulu olmadığı için dosyaları paylaşamıyorum ama en yakın vakitte isteyen dostlarıma atacağım. Size yaptıklarımı isterseniz tek tek yazayım;

-FurMark ile ekran kartımı 2 saat boyunca 1080p de test ettim donma veya kasılma olmadan 72 Derece'de sabit kaldı ve bilgisayar kapanmadı.

-İşlemcimi Prime95 ile 1.5 saat boyunca stress testine soktum ve 65-70 derecelerde gezdi ve bilgisayar kapanmadı.

Bilgisayarımda hâla overclock var arkadaşlar ve overclock yapmadığımda da oluyor bu sorun. Windows'un güncellemelerini kapattım şimdilik yüklediğim bir güncelleme buna sebep olur mu bilemem. Memtest ile test daha yapmadım yapmamı söylerseniz yapacağım lakin şimdilik dediklerimi yaptım aksi bir hareket yapmayım diye. Yarın CS:GO'da da benchmark testi yapacağım sadece Call of Duty Modern Warfare serisinde mi yapıyor diye. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim dostlarım dediğim gibi en yakın vakitte minidump dosyalarını paylaşacağım ve siz demediğiniz sürece herhangi bir test veya bir şey yapmayacağım.

Xeon X3430 (3.00GHz O.C.)
Gigabyte GA-P55A-UD4 (rev. 1)
Kingston valueram 4+4 1600MHz.
MSI GTX 960 Gaming 2 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Overclocku kaldırır mısın?

Sistemin güç kaynağı nedir?

Ekran kartı sürücüsü güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.

Bu hata kodu genelde işlemciye overclock yüzüne veya işlemciye yetersiz güç beslemesi ile ilgilidir. O yüzden overclock yapma diyorum.

Disk ile ilgili bir hata gördüm.

@24099 hocam sizce sanal bellek ile ilgili olabilir mi? Ben pek sanal bellek ayarlarını bilmiyorum. O yüzden sorayım dedim.

HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap ve "healrh" sekmesini paylaş. HD Sentinel yazılımı ile sağlık derecesini paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

Memtest86 testi yap. Sonuçlarını paylaş. RAM ile ilgili hata kodları gördüm.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Windows 10 sürümün eski. Windows 10 sürümünü güncellemeni tavsiye ederim.
Minidump dosyalarını bekliyor olacağız. Konuyu açarken keşke paylaşmış olsaydınız zira bu şekilde konunuz gözden kaybolacak büyük ihtimalle.

Yine de notumuzu düşelim:

Minidump dosyalarını bekliyor olacağız. Konuyu açarken keşke paylaşmış olsaydınız zira bu şekilde konunuz gözden kaybolacak büyük ihtimalle.

Sabah en yakın vakitte açıklamamı düzenleyip ekliyeceğim hocam :)

Hocam DMP uzantılı dosyaların hepsini bir ZIP klasörünün içine koymam yeterli mi yoksa ZIP içinde başka bir klasör oluşturmama gerek var mı ?
Sabah en yakın vakitte açıklamamı düzenleyip ekleyeceğim hocam :)

Hocam DMP uzantılı dosyaların hepsini bir ZIP klasörünün içine koymam yeterli mi yoksa ZIP içinde başka bir klasör oluşturmama gerek var mı ?
-DMP DOSYALARI EKLENDİ-

Google Drive'la Tanışın – Tüm dosyalarınız için tek bir yer

Buyurun hocam minidump klasöründeki bütün uzantılar bunlardı.son çıkan mavi ekran hatalarını kaydetmemiş hocam bilgisayar donuyordu diye ama ZIP'in içindekilerin hepsi aynı sorundan çıktı emin olun :)

Son düzenleme:
Uzatarak anlatmayla uğraşmayacağım.

MediaFire üzerinden atın. MediaFire güvenilir. Ben kullanıyorum.

Uzatarak anlatmayla uğraşmayacağım.

MediaFire üzerinden atın. MediaFire güvenilir. Ben kullanıyorum.

Tamamdır hocam hesabım yok hemen açıp oradan paylaşayım. Bu arada az önce hafif oyunlarda kapanmıyordu demiştim Terraria'da da kapandı.

Buyurun hocam direk paylaş'a tıklayıp linki kopyaladım.

Son düzenleme:

Bu hata kodu genelde işlemciye overclock yüzüne veya işlemciye yetersiz güç beslemesi ile ilgilidir. O yüzden overclock yapma diyorum.

@24099 hocam sizce sanal bellek ile ilgili olabilir mi? Ben pek sanal bellek ayarlarını bilmiyorum. O yüzden sorayım dedim.

HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap ve "healrh" sekmesini paylaş. HD Sentinel yazılımı ile sağlık derecesini paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Çözüm

HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap ve "healrh" sekmesini paylaş. HD sentinel yazılımı ile sağlık derecesini paylaş ve s. M. A. R. T verilerini paylaş.

"Sfc /scannow" rehberini uygula.

Tamamdır hocam ilk baş overclocku kaldırıp başlayım adımlara :) bu arada aklımı karıştıran bir durum var hocam ben şu an Windows 10 Pro 1909 sürümünü kullanıyorum ve ocak ayında verilen bir güncelleştirmeden dolayı da oluyormuş bazı kullanıcılarda ona tam olarak nereden bakabilirim?

-Güç kaynağım Sharkoon SHP650 V2

-Harddiskim neredeyse 8 yıllık :)

-Hocam size bir ayrıntı vereyim zamanında bozulan RAM'lerim ilk baş görüntü vermiyordu sonrasında ise anakarta gücü verdiğimde anakart start almıyordu 3 hafta boşta durmuştu anakart ondan sonra yeni işlemci ve RAM alıp denedim çalışmıştı lakin şuan RAM'leri beyaz slotlarda kullanıyorum ve eski RAM'lerim mavi slotlardaydı.Ne zaman mavi slotlara takmak istesem RAM'leri görüntü gelmiyor ve phase ledlerin hepsi yanıyor.Anakart'dan da şüpheliyim o yüzden.

Şu an o zaman Windows 10 sürümünü güncelleme. Eğer ileride gerekirse yaparsınız zaten.

HDD'yi dediğim testlerle kontrol edin.

BIOS sürümün güncel zaten. F15 galiba sürümün.

RAM'ler beyaz slotta takılı kalsın. 2. ve 4. slotta takılı kalsın.
Çünkü normalde zaten 2. ve 4. slota takılması lazım.

Dediğim testleri uygulayın. Sonuçlarını paylaşırsınız. Akil hocam ile bu sorunu buluruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı