Çözüldü Windows 10 whea_uncorrectable_error hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

JoneX

Hectopat
Öncelikle iyi günler dostlarım. Yakın zamanda bilgisayar toplamıştım her şey mükemmel gidiyordu lakin Dual-kit RAM'lerim bozulduğu için bir süre kullanamamıştım. Masraftan kaçınıp bende 4+4 1600MHz valueram almaya karar verdim ve aldım. İlk hafta çok güzel kullanıyordum 1600MHz de sabit kullanıyordum işlemciyi de aynı şekil frekansını yükselterek kullanıyordum ama birdenbire ağır oyunlarda başlıktaki hatayı almaya başladım. İlk hafta 2 kere oldu sonraki hafta gün içinde 1 kere oluyordu şimdi ise ne zaman Call of Duty oynamak istesem (Modern Warfare 2 ve 3) oyuna girdikten 2dk sonra hata alıyorum. Terraria ve Brawlhalla gibi hafif oyunlarda bir sıkıntı yok dediğim gibi ağır oyunlarda bu oluyor. Sizden istediğim minidump dosyası olmadan soruya biraz açıklık getirmek istiyorum biliyorum açık bir şey diyemezsiniz ama düşünceleriniz benim için çok önemli en azından sıkıntı RAM'de ise yaz vakti çalışıp DDR4'e geçiş yaparım. Şimdilik bilgisayar kurulu olmadığı için dosyaları paylaşamıyorum ama en yakın vakitte isteyen dostlarıma atacağım. Size yaptıklarımı isterseniz tek tek yazayım;

-FurMark ile ekran kartımı 2 saat boyunca 1080p de test ettim donma veya kasılma olmadan 72 Derece'de sabit kaldı ve bilgisayar kapanmadı.

-İşlemcimi Prime95 ile 1.5 saat boyunca stress testine soktum ve 65-70 derecelerde gezdi ve bilgisayar kapanmadı.

Bilgisayarımda hâla overclock var arkadaşlar ve overclock yapmadığımda da oluyor bu sorun. Windows'un güncellemelerini kapattım şimdilik yüklediğim bir güncelleme buna sebep olur mu bilemem. Memtest ile test daha yapmadım yapmamı söylerseniz yapacağım lakin şimdilik dediklerimi yaptım aksi bir hareket yapmayım diye. Yarın CS:GO'da da benchmark testi yapacağım sadece Call of Duty Modern Warfare serisinde mi yapıyor diye. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim dostlarım dediğim gibi en yakın vakitte minidump dosyalarını paylaşacağım ve siz demediğiniz sürece herhangi bir test veya bir şey yapmayacağım.

Xeon X3430 (3.00GHz O.C.)
Gigabyte GA-P55A-UD4 (rev. 1)
Kingston valueram 4+4 1600MHz.
MSI GTX 960 Gaming 2 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Overclocku kaldırır mısın?

Sistemin güç kaynağı nedir?

Ekran kartı sürücüsü güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.

Bu hata kodu genelde işlemciye overclock yüzüne veya işlemciye yetersiz güç beslemesi ile ilgilidir. O yüzden overclock yapma diyorum.

Disk ile ilgili bir hata gördüm.

@24099 hocam sizce sanal bellek ile ilgili olabilir mi? Ben pek sanal bellek ayarlarını bilmiyorum. O yüzden sorayım dedim.

HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap ve "healrh" sekmesini paylaş. HD Sentinel yazılımı ile sağlık derecesini paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

Memtest86 testi yap. Sonuçlarını paylaş. RAM ile ilgili hata kodları gördüm.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Windows 10 sürümün eski. Windows 10 sürümünü güncellemeni tavsiye ederim.
Tek aklıma takılan HD Sentinel yazılımında yazan şeyler. Mavi ekrana anlık olarak sebebiyet verebilir. Bu yüzden disk değiştirilmez diyorum. Sadece belirtmek istedim.
Aynen, genel itibariyle bu iletişim hataları veya bazı CRC hataları çipset sürücüsünün güncel veya düzgün olmamasından kaynaklanıyor. Güncellemek çoğu zaman sorunu çözer. Disk değiştirmeye gerek kalmaz.
Hocam ek olarak ben yokken benim konulara yazabilirsiniz. Bazen bilgisayar başına geçemiyorum. Genelde geçiyorum ama işte bazen.
Çok teşekkürler :) Ben gerekmedikçe yazmayı pek sevmiyorum başkalarının aldığı konulara etiketlenmediğim sürece. Zaten kategorideki birçok üyeye güveniyorum bu konuda :)

Aynı şekil düşünüyorum hocam.

Tek aklıma takılan HD sentinel yazılımında yazan şeyler. Mavi ekrana anlık olarak sebebiyet verebilir. Bu yüzden disk değiştirilmez diyorum. Sadece belirtmek istedim.
Eki Görüntüle 870973

Hocam ek olarak ben yokken benim konulara yazabilirsiniz. Bazen bilgisayar başına geçemiyorum. Genelde geçiyorum ama işte bazen. :D

Siz böyle söyleyince işin heyecanı daha çok artıyor bayılıyorum şöyle işlere :D şimdilik bir sıkıntı yoksa yarın ilk işim driverları silip tekrar oyuna girmeyi denemek olacak.
Siz böyle söyleyince işin heyecanı daha çok artıyor bayılıyorum şöyle işlere :D şimdilik bir sıkıntı yoksa yarın ilk işim driverları silip tekrar oyuna girmeyi denemek olacak.

Yine aynı sorunu verirse format atmamda fayda olur mu arkadaşlar? Çünkü eski RAM'lerimden dolayı bilgisayarım loading operating System yazında bir kere aniden kapanıp açıldıktan sonra masaüstüne geçiyordu ve bu duruma engel olamıyordum. Bu durumu size bahsetmeyi unuttum kusura bakmayın ama @Ted Kaczynski hocamın dediği HD sentineldeki durum belki o olaylardan kalmadır.

Son düzenleme:
Mesaj düzeltilince bana bildirim gelmemiş.

Yine aynı sorunu verirse minidump dosyasını paylaşırsınız.

Gerekmedikçe format önemiyorum. Boşa zaman kaybı oluyor.

Yine aynı sorunu verirse format atmamda fayda olur mu arkadaşlar? Çünkü eski RAM'lerimden dolayı bilgisayarım loading operating System yazında bir kere aniden kapanıp açıldıktan sonra masaüstüne geçiyordu ve bu duruma engel olamıyordum. Bu durumu size bahsetmeyi unuttum kusura bakmayın ama @Ted Kaczynski

Mesaj düzeltilince bana bildirim gelmemiş.

Yine aynı sorunu verirse minidump dosyasını paylaşırsınız.

Gerekmedikçe format önemiyorum. Boşa zaman kaybı oluyor.
Hocam DDU ile sürücü silmedim RAM'leri 3 saat boyunca MemTest'e soktum ve O.C'u kapattım şuan mavi ekran almıyorum :) Uzun vade de sorun çıkarısa yeni bir konu açarım sizleri etketleyip yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı