Windows 10 yüksek RAM kullanımı

ulastopcu

Centipat
Hediye gelmiş olan bilgisayarımın işletim sistemi hakkında birkaç aydır ikililik yaşıyorum. Özelliklerinden bahsedeyim;
  • Casper Nirvana NB15.6
  • Core i5-4210M
  • NVIDIA GT840M
  • 4 GB RAM
  • 1TB harddisk
Bu özelliklere sahip olan bilgisayarımdan sanırım RAM'dan kaynaklı olarak oyunlarda (Warframe, CS:GO) ve bazı programların açılmasında drop yiyorum. Bu sırada performans izleyicisini açtığımda RAM'ın %100'ünün kullanılmış oldugunu fark ettim. Tabii ki çözüm RAM almak olacak ama geçici çözüm olarak Windows 7 ile Windows 10 arasında gidip geliyorum. Windows 10'un görsel efektleri RAM kullanımını aşırı şekilde etkiliyor mu? Arkada çalışan gereksiz programlar Windows 7'de daha mı az gibi sorularla karşı karşıyayım :)
Önerilerinizi bekliyorum.

Windows 10 düşük sistemlerde tercih edilmemeli. Windows 10 biraz ağır işletim sistemi olduğu için 4 GB RAM'de çok yavaş olacaktır.

Windows 8.1 kurmanızı tavsiye ederim.

Ssd ve RAM yetersiz olduğu için dropların olması normal. Ekran kartı da artık o oyunları kaldırabileceğini düşünmüyorum çünkü Cs Go güncelleme aldıkça hantallaşıyor. Bu arada Windows 10’da RAM kullanımı 2 GB civarında eğer 4 GB RAM varsa. Bu da yarısı demek. Bilgisayarım penceresindeki aygıt ayarlarından Windows performans ayarlarını görsellikleri düşürerek değiştirebilir, böylelikle RAM kullanımını azaltabilirsiniz.

İşlemci ile gelen ekran kartı 2 GB'ye kadar RAM kullanır. Uygulamalarınızda kullanılacak ekran kartı seçimi yapmadıysanız veya yapsanız bile 2 GB RAM her zaman dahili karta tanımlı ise zorlanır tabi ki.
RAM artışı lazım. Ayrıca fazla oyun oynamamak lazım o bilgisayarla.

Bu özelliklerde bir cihaza Windows 10 kurmak çok iyi bir fikir gibi gelmiyor. Ram 8 olsa belki. 10 kurulacaksa da performans ayarları iyi yapılmalı. 8.1 tavsiye edilmiş ancak 8.1 ile 10 arasında sistem gereksinimi açısından çok fark olmadığını düşünüyorum. Benim tavsiyem 7 kurman. Sistemin gücünü oyunlara vermek istiyorsan, sistemi yormayan işletim sistemi gerek.

Hediye gelmiş olan bilgisayarımın işletim sistemi hakkında birkaç aydır ikililik yaşıyorum. Özelliklerinden bahsedeyim;
  • Casper Nirvana NB15.6
  • Core i5-4210M
  • NVIDIA GT840M
  • 4 GB RAM
  • 1TB harddisk
Bu özelliklere sahip olan bilgisayarımdan sanırım RAM'dan kaynaklı olarak oyunlarda (Warframe, CS:GO) ve bazı programların açılmasında drop yiyorum. Bu sırada performans izleyicisini açtığımda RAM'ın %100'ünün kullanılmış oldugunu fark ettim. Tabii ki çözüm RAM almak olacak ama geçici çözüm olarak Windows 7 ile Windows 10 arasında gidip geliyorum. Windows 10'un görsel efektleri RAM kullanımını aşırı şekilde etkiliyor mu? Arkada çalışan gereksiz programlar Windows 7'de daha mı az gibi sorularla karşı karşıyayım :)
Önerilerinizi bekliyorum.

Sisteminiz Windows 10 için biraz zorlanıyor gibi.

İşlemci ile gelen ekran kartı 2 GB'ye kadar RAM kullanır. Uygulamalarınızda kullanılacak ekran kartı seçimi yapmadıysanız veya yapsanız bile 2 GB RAM her zaman dahili karta tanımlı ise zorlanır tabi ki.
RAM artışı lazım. Ayrıca fazla oyun oynamamak lazım o bilgisayarla.
O işlemci ile gelen ekran kartı 2 GB RAM kullanmaz. Laptop için genelde Intel HD ekran kartları BIOS'dan 256 MB olarak ayarlı gelir. Geriye 3.75 GB RAM kalır. RAM kullanımını azaltabilmek için 32 bit işletim sistemine geçilebilir. 64 bit işletim sistemi 32 bit işletim sistemini de içinde barındırdığı için 64 bit işletim sistemi 32 bit işletim sistemine göre ortalama 500-750 MB daha fazla RAM tüketir. 32 bit işletim sistemi RAM desteğinde ortalama 3.25 GB'lar kaldığı için 32 bit işletim sistemine geçmek de pek bir fayda sağlamaz. 2 GB bile olsa bir RAM takviyesi yapmakda fayda var. Yinede 32 bit işletim sistemini bir deneyim derim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı