Windows 10'a Yükselttikten Sonra 8.1'e Geri Dönme Sorunu

psychonaut

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Selamlar,

Lisanslı Windows 8.1 Pro 64 Bit kullanıcısıyım. Hafta sonu, windows update üzerinden Windows 10'a güncelledim, güncellemede hiç bir sorun çıkmadı ve windows etkinleşti. Sistemi tüm gece kullandım ve bir kaç kez de yeniden başlattım, sorun yoktu. Ertesi gün sistemi açtığımda ise ekranda; 'Önceki Windows Sürümü Geri Yükleniyor' ibaresi çıktı ve bir kaç dakika içinde Windows 8.1'in kilit ekranı ile karşılaştım! Yani Windows 10'u hiç yüklememişim gibi oldu (Win. 10 kurulum dosyalarının olduğu $WINDOWS.~BT klasörü bile silinmiş ki sürücüyü temizle de yapmadığım ve hiçbir şeyi silmediğim halde).

Neyse tekrar deneyeyim dedim ve yine Win. Update'ten tekrar indirip yine Win 10'a yükselttim. Ancak sonuç aynı, restartta sorun yok ama bilgisayarı kapat ile kapatıp tekrar açtığımda otomatik olarak Win. 8.1'e geri dönüyor. Kurulumdan sonra windows.old klasörünü silersem belki 8.1'e dönemez diye düşünüyorum ama bu sefer de sistemin hiç açılamama riski olabilir diyerek uygulamadım. Sizce sorun ne olabilir? (Bu arada sistemim, Asus H97M anakart, i5 4590 cpu, 8 GB ddr 3 1600 ram vb.)...

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemde onlarca uygulama yüklü ve hepsinde bir sürü ayar ve kişiselleştirme yaptım. Şimdi temiz kurulum yapmaya kalksam eski haline getirmek için 2 gün uğraşmam gerekir, açıkçası o kadar boş zamanım yok. Bir de cidden çok saçma bir problem, yabancı forumlarda bile kimsenin başına geldiğini görmedim ve sorunun kaynağını merak ediyorum. Yükseltmeden sonra windows.old klasörünü silsem ne olur onu da merak ediyorum...

Sistemde onlarca uygulama yüklü ve hepsinde bir sürü ayar ve kişiselleştirme yaptım. Şimdi temiz kurulum yapmaya kalksam eski haline getirmek için 2 gün uğraşmam gerekir, açıkçası o kadar boş zamanım yok. Bir de cidden çok saçma bir problem, yabancı forumlarda bile kimsenin başına geldiğini görmedim ve sorunun kaynağını merak ediyorum. Yükseltmeden sonra windows.old klasörünü silsem ne olur onu da merak ediyorum...

Hocam Windows.old klasörünü kopyala USB'ye veya Taşınabilir bir diske. Daha sonra sil bakalım açılmazsa artık diski başka bilgisayara bağlayıp tekrar atarsın Windows.old klasörünü.

Hmm, D sürücüsüne başka bir Windows kurup, windows.old klasörünü de D sürücüsüne kopyalayıp öyle deneyeceğim. Bu sayede açılmazsa diğer Windows'u yükleyip eski haline getirebilirim sanırım. Ama hala neden önceki Windows'un sürekli geri yüklendiğini çözemedim, yolunda olmayan bir şeyler olmalı ki eskisine geri dönüyor...

Sorunun kaynağını tespit edemedim ama, tekrar yükselttikten sonra sistemi kapatmadan windows.old klasörünü tamamen silerek çözdüm. Windows'un bir daha açılamayacağını tahmin ediyordum ama neyseki sorunsuz açıldı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı