Windows 10'da format sonrası 500 GB SSD, 465 GB gözüküyor

Hhakan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

2 3 gün önce APU sistem kurdum. Temiz bir şekilde Windows 10 yüklemesini yaptım SSD olması gerektiği gibi 475 GB gibi bir değer vermişti. Dün yaptığım bazı hatalardan dolayı tekrardan kurulum yaptım, disk biçimlendirme kısmında sanırım yanlış bir şeyler yaptım. Diskimin kapasitesi 465 GB gözüküyor, sebebi nedir bir türlü anlayamadım.

ASUS B450 TUF Pro Gaming.
Corsair 3600 MHz CL18 16 GB RAM.
WD SN750 500GB nmwe M.2
Ryzen 2200G.
XPG invater kasa.
XPG Pylon 650 what.

Dosya Ekleri

• disk1.png
    disk1.png
    123,1 KB · Görüntüleme: 77
  • disk2.png
    disk2.png
    68,4 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bu gayet normal. Windows GİB hesabı yapıyor. Üreticiler ise GB hesabı yapıyor. Yani mesela üretici 1 GB'ı 1000 MB olarak algılarken, Windows 1 GİB'i 1024 MİB olarak algılıyor. Araya Over Provision falan da girince kapasite 465 GB oluyor ki normal. :)
Hatta bir alıntı yapacağım konu ile ilgili;
Kullanımdaki farklılıklar nedeniyle "Gigabayt" terimi her iki büyüklük anlamında da kullanılabilir. Örneğin sabit disk üreticileri ürünlerinin kapasitesini metrik birimlerle tanımlayıp pazarlarken Windows işletim sistemi gibi yazılımlar, ikilik tabandaki tanımlamayı kullanarak, 400 GB kapasiteli olarak pazarlanıp satılan bir ürünü 372 GB kapasiteli olarak göstermektedir.
1615032634612.png

1615032652091.png

Cevaplar için çok teşekkür ederim öncelikle. Evet bu mantığı okudum ama tek anlamadığım ilk format attığım zaman normal bir şekildeydi kapasite 2. formatta bu şekilde gözükmeye başladı.

Cevaplar için çok teşekkür ederim öncelikle. Evet bu mantığı okudum ama tek anlamadığım ilk format attığım zaman normal bir şekildeydi kapasite 2. formatta bu şekilde gözükmeye başladı.
Hocam bunun sebebi işte Over Provision olabilir. Belki bu sefer daha fazla OP alanı ayarlandı SSD'ye. Pek dert edilecek bir durum değil yani. Çoğu 500 GB SSD zaten 465 GB olarak çıkıyor Windows'ta.

Geri
Yukarı