Windows 10'da yeni bir bug daha keşfedildi

Hatırlarsanız geçenlerde NTFS üzerindeki bir bug ile sistemimize diskte bir sorun olduğunu düşündürtebiliyorduk, fakat bu bug tamamen zararsız bir bug idi. Fakat bu haberde bahsedeceğim bug, Windows NT çekirdeğini durdurabilecek kadar ciddi bir bug.

Windows 9x zamanında bilgisayar kullanan kullanıcılar hatırlayacaktır ki, "C:\con\con" gibi klasörlere eriştiğimiz zaman sistem mavi ekran veriyordu, yani çekirdek duruyordu. Bu bug da aynı "con" bug'ı gibi bir bug. \\.\GLOBALROOT\Device\ConDrv\KernelConnect yolunu açmayı denediğiniz anda bilgisayarınız mavi ekran verecektir.

Bu hatanın sebebi ise, "condrv.sys" isimli bir sistem sürücüsü. Bu yolu açmaya çalıştığınız zaman bu sürücü, bir istisna yakalıyor fakat bu istisnayı kaldırabilecek bir kod içerisinde bulunmuyor. Yazılım ile ilgilenen kişiler ne demek istediğimi rahatça anlayacaktır.

Bu makalede söylenilene göre, bahsi geçen sürücüde, geliştiriciler bu sürücü ile düzgünce haberleşebilmek adına bir nitelik eklenmesini istemişler. Fakat bu bug'ı keşfeden Jonas Lykkegaard, bu niteliği eklemeyerek sisteme mavi ekran verdirmeyi başarmış. Hatta işin daha kötü tarafı, yönetici izinlerine sahip olmayan kullanıcılar da bu bug'ı çalıştırabilmekteler.

Henüz bu bug'ın uzaktan etkinleştirilip etkinleştirilemeyeceği bir merak konusu fakat bilgisayarın işini aksatmaya yönelik saldırılarda kullanılabileceği kesin.

 

yasaryıldız

Decipat
Katılım
21 Nisan 2020
Mesajlar
4.527
Makaleler
3
Çözümler
41
Yer
Baklava Fıstık Baksana Fıstık.
Bunları görünce deneyesim geliyor. Sonra kıyamıyorum, vazgeçiyorum.
 

YAHYA NUROĞLU

Centipat
Katılım
22 Nisan 2020
Mesajlar
3.094
Makaleler
1
Çözümler
6
Yer
IDE HDD'lerin içi.
Windows 8.1'de çalışmıyor. Ama sanal makine kurup Windows 10'da deneyeceğim.
 
Son düzenleme:

yusuf6554

Kilopat
Katılım
17 Ekim 2013
Mesajlar
2.373
Makaleler
16
Çözümler
14
Yer
Sakarya
Sanal makinede birden çok test yaptım, FlyTech'in attığı videoda bahsedilmeyen bir yöntem daha aklıma geldi. O da kısayol oluşturma sihirbazında bu bug'ı denemek :)
Kısayol oluşturma sihirbazına doğrudan yazmadım, önce Not Defteri'ne bu bug'a sebep olan kodu yazıp oradan kopyaladım. Sonra ise kısayol oluşturma sihirbazına yapıştırdım. Next dediğim anda sistem mavi ekran verdi.

Abim eve gelince ona da göstereceğim fakat bunu gerçek bilgisayarımda yapacağım :)
 
Yukarı