Windows 10'dan Linux'a Geçiş

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Sistemimin yavaşlığından dolayı bir Linux dağıtımına geçmek istiyorum. Şu an Windows 10 SL kullanıcısıyım. 8.1'den yükseltme yapmıştım. Sistemimi numarasız liste ile size sunuyorum:
  • AMD A8 6410 With R5 Graphics (APU)
  • AMD R5 M.230 2 GB DDR3
  • 4 GB (3.14 GB kullanılabilir) RAM DDR3
  • Aspire E5 521G Motherboard
  • 1 TB HDD (Toshiba)

Sistemim laptop. Modeli Acer Aspire E5 521G. Bu sistemi zorlamayacak, performanslı en uygun Linux dağıtımını önerir misiniz? Bir de nasıl kurulacağını bilmiyorum. Bildiğimiz format mı atacağız? Cevaplar için şimdiden teşekkürler, iyi Sosyaller.

(Eklemem gereken bir şey olursa lütfen hatırlatın)

Sadece daha fazla performans istediğin için Linux'e geçmek ileride hüsranla sonuçlanacaktır. Çünkü Linux'te her şeyi manuel olarak çözmen gerekecek. Daha fazla performans istiyorsan Software seçimini buna göre yapmalısın. Sistemini daha hafif olarak konfigüre edebilmelisin. Linux'e geçiş yapmak için daha çok nedene ihtiyacın var. Yoksa, zor gelir Windows'a geri dönersin.
Gerçekten dediğiniz kadar zor mu? Öyleyse geçişten vazgeçeceğim.

Gerçekten dediğiniz kadar zor mu? Öyleyse geçişten vazgeçeceğim.

Üzerinde hakimiyet kurmak zaman alır. Ama kimse kullanmadan karar veremez. Sizin bilgisayar bilginiz hakkında bir fikre sahip değilim. O yüzden siz ne kadar zorlanırsınız bilemiyorum. En kolay yolu deneyip görmek.

Alışmak biraz zor. Sıfır bilgi ve tecrübe ile asla denemeden geçiş yapmıştım ve bu benim için gerçekten çok zordu. Ancak insan bir süre sonra alışıyor. Sizin de bir süre sonra alışacağınızı düşünüyorum. Biraz uğraştırıcı ancak buna kesinlikle değer (bence).

Alışmak için sevmek yeterli. Zaten GNU sevilmeyi hak eden bir ekosistem. Biraz merak sahibi biri yepyeni bir dünyaya gözlerini açmış gibi hissedecektir.

Alışmak için sevmek yeterli.
İşte bende sevgi yok. Konudaki yazıları tekrar okuduktan sonra vazgeçtim diyebilirim. Sistemdeki hatalara ayıracak hiç vaktim yok neredeyse.

Canlı denemeyi de yaptım, fakat alışmam uzun sürer. Windows 10 ile idare edeceğim. Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Konuyu boşa açtım görülmesin. Sayenizde bilmediğim kavramları, dual-boot'un ne olduğunu ve dağıtımların ne olduğunu da öğrenmiş oldum.

Birkaç konu daha açıp bilgi sahibi olduktan sonra tamamen geçiş yapabilirim. Hepinize iyi Sosyaller.

Geri
Yukarı