Windows 10'dan Linux'a Geçiş

Windows'dan Linux'a Geçilmeli mi?

• Oy verenlerin toplamı
    52

thestalker

Kilopat
Yer
Bilinmiyor.
Merhaba arkadaşlar,

Bir Windows 10 kullanıcısı olarak amaçlarım doğrultusunda geçmek zorunda kaldığımı hissetmeye başladım.

Linux önceden kullanıp kullanmadığımı sorarsanız, Kali Linux, Pardus, Ubuntu gibi sistemlere Live CD olarak göz atmışlığım var ama yüzelsel olduğu kadar Linux'a geçiş ve Linux hakkında tam bilgim yok.

Sorularım/Sorunlarım:
-Hangi Linux dağıtımını kullanmalıyım?
500GB'lık HDD'deki alan 2'ye ayrılmış. (466GB Toplam / 100GB'ı C: Sürücüsü)

-Kurulum sırasında dosya sistemi ve diskin ayrılmış olması sıkıntı yaratır mı? Verilerin kullanılabilir olması ve tekrar alan ayırmak verileri taşımakla uğraşmak istemediğimdem. (Windows kurmak gibiyse kendim hallederim.)
Her türlü öneri, tartışma, fikir alışverişine, ihtiyaç duyduğumu belirtiyorum.

Ek Not: DualBoot düşünmüyorum çünkü kalıcı olarak geçmeyi düşünmekteyim ama uygulamalar bazınca çok geniş kullandığım uygulamaların sıkıntısını çekeceğimi düşünüyorum.
Ek Not 2: Şuan C++ öğrenmekte olduğum için bir kaç Linux üzerinde kullanabileceğim Derleyici ve Editör ihtiyacım olduğunu da söyleyeyim.(Dev C++ dışındaki)
(Elimde KodLab'ın çıkardığı Pardus 2011 kitabı var, komutları oradan öğrenebilirim belki.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Mint, Pardus, Elementary v.s ile başla. Kali, Cent, Suse ilerlersin zamanla. Tabii eğer önceden linux tecrüben olsaydı, direk Kali ya da Suse önerirdim. Dual Boot ile Pardus-Windows ya da Mint-Windows yapabilirsin. Ama bana soracak olursan, Mint-Windows tavsiyemdir. Bu arada kurulum sırasında, disk seçimine dikkat et. Yanlışlıkla bütün diski silebilirsin. ;)

Bazı proğramları Linux'da kullanamayacaksın. Her an Windows'a ihtiyacın olabilir. Ben her ikisini de aynı PC'de kullanıyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
DualBoot için konu açacağım sanırım.

Parrot OS hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Onu kurmayı düşünüyorum.

Ek olarak şuan için gerekli programlar (şuanlık);

-Autocad
-Dev C++
-Adobe PS
-Sony Vegas
-Adobe Premiere

Gerekli bunları nereden bulabileceğim veya bulunmuyorsa yakın/eş değerde programlar var mı ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı