Çözüldü Windows 10'un kurulu olduğu diskin kullanımı sırasında donmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ibrahimozturk

Hectopat
Merhabalar,

Windows 10 SSD'ye kurulu ve SSD'ye herhangi bir yazma işlemi yaptığım an sistem inanılmaz donuyor, takılıyor. Bilgisayarı aldığımdan beri (yaklaşık 2 sene) olan bir sorun bu. Herhangi bir yazma işleminde disk kullanımı %100 oluyor. Merak ettiğim şu, herhangi bir şekilde 'Windows 10 için şu kadar (Gigabyte B450M S2H) tarafından kullanılmasına izin verme' gibi bir ayar yapmamız mümkün müdür? Bu şekilde sorunu çözebileceğime inanıyorum veya farklı bir çözüm yöntemi varsa inanılmaz mutlu olurum.

Teşekkürler.

Kullandığım SSD Adata SU630 480 GB.
Anakart (Gigabyte B450M S2H) BIOS son sürüm (F62C)
Windows 10 21H1
SSD testi aşağıdaki gibi.(çok fazla yazma okuma işlemi yapılmadı zaten alındığından beri olan bir sorun)

Dosya Ekleri

• Screenshot 2021-10-13 212210.png
    Screenshot 2021-10-13 212210.png
    30,2 KB · Görüntüleme: 29
Çözüm
SU630'un kronik sorunlarından biriydi diye hatırlıyorum, yanlışım varsa bilgisi olan arkadaş düzeltsin lütfen. Mümkün olduğunca bu seriden uzak durmakta fayda var.
Evet kronik sorunlu bir model SU630.
2. ve 3. yazma hızları çok düşük çıkmış. SSD'yi değiştirmenizde fayda var.
SU630'un kronik sorunlarından biriydi diye hatırlıyorum, yanlışım varsa bilgisi olan arkadaş düzeltsin lütfen. Mümkün olduğunca bu seriden uzak durmakta fayda var.

Disk %96 dolu durumda. Çoğu SSD'nin bu kadar dolu kullanılması tavsiye edilmez özellikle sistem diskiyse. Nispeten düşük bütçeli SSD'lerde bu sorun daha çok belli oluyor. Biraz boş alan bırakırsanız donmalar neredeyse sıfıra iner.

Disk %96 dolu durumda. Çoğu SSD'nin bu kadar dolu kullanılması tavsiye edilmez özellikle sistem diskiyse. Nispeten düşük bütçeli SSD'lerde bu sorun daha çok belli oluyor. Biraz boş alan bırakırsanız donmalar neredeyse sıfıra iner.
Sistemi aldığımdan beri bu şekilde, boş halinde de aynı sorunu yaşıyordum yani.

Normalde alacağım ürünleri çok araştırırım fakat hazır sistemle gelince(ve çok ucuz olunca) hiç yorumlarına bakmamıştım. Forumu okuyunca birçok kişinin sıkıntı çektiğini gördüm. Umarım iade veya değişim yapabilrim. Tüm cevaplar için teşekkürler.

Son düzenleme:
Sistemi aldığımdan beri bu şekilde, boş halinde de aynı sorunu yaşıyordum yani.

Normalde alacağım ürünleri çok araştırırım fakat hazır sistemle gelince(ve çok ucuz olunca) hiç yorumlarına bakmamıştım. Forumu okuyunca birçok kişinin sıkıntı çektiğini gördüm. Umarım iade veya değişim yapabilrim. Tüm cevaplar için teşekkürler.
Hocam eğer 1e1 değişim yaparlar ise size geleni satıp sağlam bir SSD almanızı öneririm. Çünkü aynı model gelecek elinize ve tekrar aynı sorunla karşılaşma ihtimaliniz var.

Geri
Yukarı