Windows 10X, Yerel 32 Bit Uygulama Desteğinden Yoksun Olabilir

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Windows 10X

Microsoft’un yeni projelerinden Windows 10X, ucuz maliyetli ve tek ekranlı cihazlarda yerel 32 bit desteği sunmayabilir. 2022 yılına sarkan çift ekranlı cihazlar için ise bilgiler kısıtlı. Microsoft, başlangıçta Windows 10X’i ...

Devamı: Windows 10X, Yerel 32 Bit Uygulama Desteğinden Yoksun Olabilir
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Eğer Win32 yapısını kullanan x86 ve x64 uygulamalarını çalıştıramayacaksa ben ne anladım bu işten? Win32 uygulamaları günümüz Windows uygulamalarının büyük bir kısmını kapsarken böyle bir hamleye gidilmesi gerçekten üzücü.
O zaman Windows 10X çalıştıran tek ekranlı bir cihaz alanlar uygulama uyumluluğu konusunda baya bir sorun yaşayacak gibi görünüyor. Her ne kadar bu cihazlarda kullanılacak olan işlemciler x86-64 mimarili, günümüz masaüstü işletim sistemlerini ve masaüstü uygulamalarını çalıştırabilen ve geniş komut seti desteği sunan işlemciler olsa da Win32 uygulamalarının çalıştırılamaması gerçekten kötü.
Bir de "ucuz" diye işletim sistemine bakmadan bilgisayar alanların biraz daha dikkatli olması gerektiği artık yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Sadece fiyat ve özelliklere değil, artık işletim sistemine de bakmak gerekiyor. FreeDOS veya düz Windows 10 Home/Pro ile geliyorsa sorun yok fakat Windows 10X ile geliyorsa bu bir sorun olacak gibi görünüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı