Windows 11 AHCI modda kurulum destekliyor mu?

MuhendisBey1

Hectopat
Arkadaşlar Preview Windows 11 kullanıyorum. İlk Windows 11 Update sonrasında BİOS'dan AHCI modunu İNTEL RST yaptığını fark ettim. AHCI moduna alınca da INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatasını alıyorum. Ben Windows 'un yanına Linux Dağıtımı olan Elemantary OS kuracağım fakat İNTEL RST modda iken NVME SSD'lerimi kurulum ekranında göremiyorum. Soruma gelecek olursak Windows 11 AHCI modunda kuruluyor mu?

Not VMWare ve WSLile kullan demeyin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Preview Windows 11 kullanıyorum. İlk Windows 11 Update sonrasında BIOS'dan AHCI modunu Intel RST yaptığını fark ettim. AHCI moduna alınca da INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatasını alıyorum. Ben Windows'un yanına Linux Dağıtımı olan Elemantary OS kuracağım fakat Intel RST modda iken NVMe SSD'lerimi kurulum ekranında göremiyorum. Soruma gelecek olursak Windows 11 AHCI modunda kuruluyor mu?

Not VMware ve WSLile kullan demeyin lütfen.

AHCI olarak kullanabilirsiniz.

Hocam biz yıllardır 7 8 10 ahci kullanıyorduk.
Bende İntel Optema sahibi olmadığım için AHCI kullanıyordum. Fakat Windows 11 ile bazı zorunluluklar vs. getirdiği için bende kendi kendime dedim galiba bunlar AHCİ desteğini falan da kaldırdılar sandım. Bi an şüpheye düştüm. Windows sağ olsun.
AHCI olarak kullanabilirsiniz.
Teşekkürler.

AHCI neden kaldırılsın ki? Daha sonra çıkan bi disk methodu ve daha stabil, hızlı.
Bazen Windows Update sistemde sıkıntı çıkacağını tespit ederse BOOT_MGM sekansında BIOS ayarlarını değiştirebilir. Windows 10'dan itibaren Windows artık OS_SYSTEM methodu ile BIOS'a erişebiliyor o yüzden bu tür olaylar normal. Update esnasında mavi ekran ile karşılaşmamanız için yapmış olabilir çünkü Update esnasında INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatası alanların sayısı çok artmıştı ve Windows da buna müdahele etti ve .1010 sürümleri çıkarmaya başladı.
Bkz:
1638034953432.png

Daha sonrasında otomatik bir şekilde AHCI'ya geri geçemez. Tabii bunu elle yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
AHCI neden kaldırılsın ki? Daha sonra çıkan bi disk methodu ve daha stabil, hızlı.
Bazen Windows Update sistemde sıkıntı çıkacağını tespit ederse BOOT_MGM sekansında BIOS ayarlarını değiştirebilir. Windows 10'dan itibaren Windows artık OS_SYSTEM methodu ile BIOS'a erişebiliyor o yüzden bu tür olaylar normal. Update esnasında mavi ekran ile karşılaşmamanız için yapmış olabilir çünkü Update esnasında INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatası alanların sayısı çok artmıştı ve Windows da buna müdahele etti ve .1010 sürümleri çıkarmaya başladı.
Bkz:
Eki Görüntüle 1227256
Daha sonrasında otomatik bir şekilde AHCI'ya geri geçemez. Tabii bunu elle yapabilirsiniz.
bilgilendirme iiçn teşekkürler dediğiniz gibi bios'a müdahale etmiş bende farkında değilim şüpheye düştüm bi an

Geri
Yukarı