Çözüldü Windows 11 birlikte aç özelliği çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

agabey_42

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
NVMe.2 SSD
Merhaba arkadaşlar. Windows 11 kullanıyorum. (lisanslı) bugün bilgisayarımda birlikte aç seçeneğinin çalışmadığını fark ettim. Örneğin bir txt dosyasına sağ klik, özellikler ve birlikte aç butonuna tıkladığımda herhangi bir seçenek gelmiyor.

Ayrıca ayarlar / uygulamalar / varsayılan uygulamalar / buradan dosya türüne göre falan da varsayılan uygulama seçimi yapamıyorum. Dosya türüne txt yazdığımda not defteri geliyor, ama sağ tarafındaki ikona tıkladığımda hiçbir seçenek açılmıyor. Bu arada Txt'yi örnek olarak yapıyorum. Hiçbir dosya türü için değişim yapamıyorum.

Eskiden ne güzel, dosyanın üzerine sağ klik / özellikler / birlikte aç tıklayınca seçenekler geliyordu. Şimdi bu buton tepki vermiyor.

Bu arada bilgisayarda başka bir kullanıcı oluşturdum denemek amacıyla. O kullanıcı da sıkıntı yok. Her şekilde uygulama değişimi yapabiliyorum. Ancak esas kullanıcı hesabında bir türlü olmuyor. Bu konuda nasıl bir çözüm bulabilirim? Benim için bu kullanıcı çok önemli ve bu kullanıcıyı silemiyorum.

Ekran görüntüsü 2022-12-08 205956.jpeg

Ekran görüntüsü 2022-12-08 210044.jpeg

Sırasıyla bu adımları izler misiniz? Bunu yapınca gözükecek mi bakalım?

Eki Görüntüle 1597058

Eki Görüntüle 1597061

Sırasıyla bu adımları izler misiniz? Bunu yapınca gözükecek mi bakalım?
Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Birlikte Aç'ın yanındaki okun sağında gelen uygulamaların altında Başka Bir Uygulama Seç seçeneği var. İşte bu çalışmıyor. Bu aynı zamanda yukarda dediğim gibi herhangi bir dosyaya sağ klik / özellikler / birlikte aç / burası tıklanınca da tepki vermiyor.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Birlikte Aç'ın yanındaki okun sağında gelen uygulamaların altında Başka Bir Uygulama Seç seçeneği var. İşte bu çalışmıyor. Bu aynı zamanda yukarda dediğim gibi herhangi bir dosyaya sağ klik / özellikler / birlikte aç / burası tıklanınca da tepki vermiyor.
Dosyanın türü nedir? Ayrıca o dosya türünü açabilecek program olduğuna emin misiniz?

Dosyanın türü nedir? Ayrıca o dosya türünü açabilecek program olduğuna emin misiniz?
Hocam merhaba. Dosyanın türü önemli değil. Tüm dosyalar için geçerli bu hata. txt, pdf, ve diğer tüm dosya türleri için. Birlikte aç ile başka bir uygulama ile aç seçeneği çalışmıyor.

Güncelleme varsa güncellemeleri yapıp yeniden dener misiniz?
Hocam öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Güncelleme yok hocam. bilgisayarım güncel. Biraz önce şöyle bir şey yaptım. Bilgisayarı yeniden başlattım ve ana ekran gelir gelmez hemen bir dosyaya sağ klik / özellikler / birlikte aç butonuna basınca çalıştı. iptal ettim ve tekrar denedim ama yine çalışmadı.

işlemi tekrarladım. yani bilgisayarı yeniden başlattım ve ana ekran gelir gelmez hemen bu kez farklı bir dosyaya sağ klik / özellikler / birlikte aç tıklayınca yine çalıştı. iptal ettim ve tekrar denedim ama yine çalışmadı.

@408157, yardım eder misin? Benim bilgi alanımı taşacak gibi duruyor.
Hocam olayı çözdüm. Herşey için teşekkürler. Windows için temiz önyükleme diye birşey varmış. onu uyguladım. Sonra tek tek uygulamaları etkinleştirerek yeniden başlattım ve yüklü bir uygulamayı etkinleştirince aynı hatayı verdi. Hataya sebep olan uygulamayı devre dışı bırakınca tüm sorun çözülüyor. Windows temiz önyükleme ile sorun çözme baya güzel bir şeymiş bunu da öğrenmiş oldum. Hataya sebep olan uygulama ise, belki birinin daha işine yarar diye söyleyeyim, ObjectDock uygulaması. Masaüstü ikon derlemesi için kullanıyordum. Sanırım windows 11'in en güncel hali ile uyumsuz bir program. Zaten çok eski ve güncellemesi gelmeyen bir program idi.

@Mexy1864 hocam konuyu ben açtım ama çözüm bulunduğu için çözüldü olarak konu başlığını düzenlemek istedim ama sanırım yetki istiyor. Konu başlığının sonuna ÇÖZÜLDÜ olarak eklerseniz sanırım daha uygun olacaktır. Tekrar ilginize teşekkür ederim.

Hocam olayı çözdüm. Herşey için teşekkürler. Windows için temiz önyükleme diye birşey varmış. onu uyguladım. Sonra tek tek uygulamaları etkinleştirerek yeniden başlattım ve yüklü bir uygulamayı etkinleştirince aynı hatayı verdi. Hataya sebep olan uygulamayı devre dışı bırakınca tüm sorun çözülüyor. Windows temiz önyükleme ile sorun çözme baya güzel bir şeymiş bunu da öğrenmiş oldum. Hataya sebep olan uygulama ise, belki birinin daha işine yarar diye söyleyeyim, ObjectDock uygulaması. Masaüstü ikon derlemesi için kullanıyordum. Sanırım windows 11'in en güncel hali ile uyumsuz bir program. Zaten çok eski ve güncellemesi gelmeyen bir program idi.

@Mexy1864 hocam konuyu ben açtım ama çözüm bulunduğu için çözüldü olarak konu başlığını düzenlemek istedim ama sanırım yetki istiyor. Konu başlığının sonuna ÇÖZÜLDÜ olarak eklerseniz sanırım daha uygun olacaktır. Tekrar ilginize teşekkür ederim.
Konuyu raporluyorum. Moderatörler başlığa Çözüldü ibaresini ekleyecektir.

Edit: Moderatörler "Çözüldü" ibaresini ekledi @agabey_42.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı