Windows 11'de donma oluyor

Cenkay KESER

Kilopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,

Geçtiğimiz hafta yeni bir bilgisayar aldım, sistem FreeDOS ile geliyordu Windows 11 kurulumu yaptım.

Bilgisayarın bazı işlemleri yaparken donma yaşıyorum. Genelde ses açma / ekran parlaklığı / Wi-Fi açma kapama gibi işlemlerin yapıldığı sağ alttaki paneli açarken bazen 1 saaniyelik donmalar oluyor. Bu donam olduğunda mouse vs. de donuyor. Bazen sağ tık yapmığım zaman, bazen de CTRL + C / CTRL + v yaptığım zamanlarda oluyor.

Güncel Windows 11 kullanıyorum, tüm sürücüler güncel, NVIDIA güncel sürücüleri temiz kurulum yapıldı.

Bilgisayarım ASUS rox STRIX Scar 17 G733, fazlası ile güçlü bir makine olmasına rağmen böyle bir sorun yaşıyorum, yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta yeni bir bilgisayar aldım, sistem FreeDOS ile geliyordu Windows 11 kurulumu yaptım.

Bilgisayarın bazı işlemleri yaparken donma yaşıyorum. Genelde ses açma / ekran parlaklığı / Wi-Fi açma kapama gibi işlemlerin yapıldığı sağ alttaki paneli açarken bazen 1 saaniyelik donmalar oluyor. Bu donam olduğunda mouse vs. de donuyor. Bazen sağ tık yapmığım zaman, bazen de CTRL + C / CTRL + v yaptığım zamanlarda oluyor.

Güncel Windows 11 kullanıyorum, tüm sürücüler güncel, NVIDIA güncel sürücüleri temiz kurulum yapıldı.

Bilgisayarım ASUS rox STRIX Scar 17 G733, fazlası ile güçlü bir makine olmasına rağmen böyle bir sorun yaşıyorum, yardımlarınızı bekliyorum.

Görev Yöneticisi'nden sistem kaynaklarının kullanımının ekranını atar mısınız?

Dosya Ekleri

• GY.png
    GY.png
    74,1 KB · Görüntüleme: 334
Merhaba,

SSD sağlık taraması yapar mısın?

CMD'yi açın ve powercfg /duplıcatescheme E9A42B02-D5DF-448D-AA00-03F14749Eb61 yazarak entere basın. Bu bilgisayarınızda nihai performans modu açacak. Sonrasında denetim masası>donanım ve ses>güç seçeneklerine gelin ve nihai performansı seçin. Gelişmiş güç ayarlarından işlemci durumunu yüzde yüze çekebilirsiniz. Zaten %100 de aktif olacaktır.

Merhaba,

Başka bir tavsiye olarak Windows+r basın ve MSConfig yazıp entere tıklayın. Üstten önyüklemeye gelin ve gelişmiş seçeneklere tıklayın. İşlemci sayısını aktif yapın ve maksimum değere alıp uygulayın. Başka bir tavsiye ise bilgisayar özelliklerine gidin ve oradan gelişmiş sistem ayarlarına gidin, üstten gelişmiş sekmesine tıklayın ve performans bölümünün ayarlarına tıklayın. Açılan pencerede yine üstten gelişmişe tıklayın ve sanal bellek kısmında değiştire tıklayın özel boyutu aktifleştirin ve 2 bölmeye de "RAM'iniz kaç GB ise" 1024 ile çarpıp yazın. Uygulayın.

Son düzenleme:
Arkadaşlar öneriler için teşekkür ederim ancak sorunun donanımsal olduğunu sanmıyorum.

Bilgisayarımda i9-12900h işlemci, RTX 2080 ekran kartı var. Alınabilecek en güçlü donanıma sahip bilgisayardan birisi.

Bundan önce de güncel AMD işlemcili, RTX 2070 olan bir bilgisayar kullanıyordum onda böyle bir sorun yoktu. Ya sürücü kaynaklı bir sorun var ya da garip bir Windows 11 buguna yakalandım gibi duruyor.

Yine de önerileri uygulayıp geri dönüş yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarda önemli bir bilgin yoksa Windows 11 ISO tekrar indir ve Rufus ile yazdır. Temiz bir kurulum daha yap. Bazen ISO dosyası hatalı veya Rufus hatalı yazabiliyor. Ve ardından tüm güncellemeleri yap sürücüleri kur yüksek ihtimalle düzelir aynı sorun bende de vardı.

Geri
Yukarı