Rehber Windows 11 TPM 2.0 ve Secure Boot Gerektirmeyen ISO

Microsoft, Beta ve Release Preview kanalı için 5 Ekim'de yayınlanacak olan Windows 11 sürümünü paylaştı. Fakat bu sürümle beraber artık "Appraiserres.dll"yi değiştirerek yaptığımız TPM ve Secure Boot Bypass yöntemi artık geçerli değil. Değiştirilmesine rağmen aynı hatayı verecektir.

Bunun üstüne yaklaşık 3 saat denemeler yaptım. En sonunda bu yönteme vardım.
Yöntemi anlatarak başlayayım:
  1. Windows 10'un ISO'sunu ve Windows 11'in 22000.194 ISO'sunu indirip Windows 11 ISO'sunun içindeki "install.wim" dosyasını alalım.
  2. Windows 11'in içinden aldığımız "install.wim" dosyasını Windows 10 ISO'su içerisindeki "install.wim" veyahut "install.esd" yerine değiştireceğiz. Bunun için PowerISO adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Çünkü normal haliyle değiştirmesine izin vermeyecektir salt okunur olduğu için.

1632682977028.png

(install.esd olarak da geçebilir.)

3. Burada bulunan dosyayı siliniz. Windows 11 ISO'sundan çıkardığınız "install.wim" ile değiştiriniz.

1632683104330.png

4. Değiştirme işlemi bittikten sonra yukarıdan "Kaydet" tuşuna basınız.

1632683139655.png

5. Evet ile ilerleyin.
  6. İşlem bittikten sonra uygulamayı kapatabilirsiniz. Artık hazırsınız.
Kurulum, boot animasyonu vesaire Windows 10 olarak gözükse de işletim sisteminiz Windows 11 olarak kurulacaktır. Bunu kurulumun ardından "winver" komutunu çalıştırarak görebilirsiniz.

Şu anda bu yöntem bütün sürümlerde sorunsuz çalışmakta, Microsoft'dan başka bir çözüm gelene kadar bu konu üzerinden Beta ISO'larını yayınlamak için elimden geleni yapacağım. Hepinize iyi forumlar dilerim.

Diğer sürümleri paylaşmaya bu konu üzerinden devam edeceğim.

Dipnot: Bu yöntem ile Windows 10 destekleyen bütün cihazlara Windows 11 kurulumu yapılabilir.

https://disk.yandex.com.tr/d/clrNJm_BoGfysw

Son düzenleyen: Moderatör:
Yine linç yiyeceğim, karşı çıkıyorum ama Windows 10 ISO dosyasındaki install.wim ile Windows 11'dekinin içeriği aynı değil. Yapmanızı tavsiye etmiyorum. Bunu yapınca orijinal bir Windows 11'e sahip olmazsınız, aksine stabilite özürlü mutasyon geçirmiş bir Windows 10'a sahip olursunuz. Sadece görsellik için isteyenler denesin. Hatta güncelleme gelince dosyalar çakışıp sizi sonsuz yeniden başlatma döngüsüne sokabilir. Uyarımı yapayım dedim.

Yine linç yiyeceğim, karşı çıkıyorum ama Windows 10 ISO dosyasındaki install.wim ile Windows 11'dekinin içeriği aynı değil. Yapmanızı tavsiye etmiyorum. Bunu yapınca orijinal bir Windows 11'e sahip olmazsınız, aksine stabilite özürlü mutasyon geçirmiş bir Windows 10'a sahip olursunuz. Sadece görsellik için isteyenler denesin. Hatta güncelleme gelince dosyalar çakışıp sizi sonsuz yeniden başlatma döngüsüne sokabilir. Uyarımı yapayım dedim.
Ben de şöyle cevaplayım. Senelerdir modifiye edilmiş Windowslar üzerinde çalışıyorum. Bu konu hemen hemen aynı şeyi anlatıyor. Emin olun dediğiniz tamamen yanlış. "install.wim" dosyası ile OOBE ve Windows Installer yani "boot.wim"'in yükleyeceği dosyayı değiştirmekten başka yaptığımız bir şey yok. Kısacası kurulum ve Boot dışında her şey Windows 11, ki onların da değişmesine gerek yok.(Zaten desteklenmeyen cihazlar güncelleme alamıyor ya hani? O yüzden bu konu açıldı da.)

Ben de şöyle cevaplayım. Senelerdir Modifiye edilmiş Windowslar üzerinde çalışıyorum. Bu konu hemen hemen aynı şeyi anlatıyor. Emin olun dediğiniz tamamen yanlış. "install.wim" dosyası ile OOBE ve Windows Installer yani "boot.wim"'in yükleyeceği dosyayı değiştirmekten başka yaptığımız bir şey yok. Kısacası kurulum ve boot dışında her şey Windows 11, ki onların da değişmesine gerek yok.
Dogrudur. Sonucta yillardir Windows 7'nin siyah Boot ekrani ile Windows 10 Boot ettim. Ayni sey bence. Windows 10 kullandim sonucta.

Ben de şöyle cevaplayım. Senelerdir Modifiye edilmiş Windowslar üzerinde çalışıyorum. Bu konu hemen hemen aynı şeyi anlatıyor. Emin olun dediğiniz tamamen yanlış. "install.wim" dosyası ile OOBE ve Windows Installer yani "boot.wim"'in yükleyeceği dosyayı değiştirmekten başka yaptığımız bir şey yok. Kısacası kurulum ve boot dışında her şey Windows 11, ki onların da değişmesine gerek yok.
Ayrıca desteklenmeyen cihazlarında kimin neden güncelleme yapacağını düşünüyorsunuz? Yapılması gereken bir özellik güncellemesi gerekirse bu konu üzerinden alıp yükseltebilirler.
Install.wim dosyasının boyutu ne kadar?

Bu cevap bile yeterli bence.
Olayın boyut ile hiç alakası yok. Eğer istersen sonraki sürümlerde .esd uzantısına çevirip boyutu daha da azaltabilirim. Fakat olayın boyutla bir alakası yok. OOBE ve Installer "install.wim" veya "install.esd" dosyasını sorgular, içeriğine bakar. Kurulabilir işletim sistemini kurar. Windows Vista'dan beri aynı Installer'ı kullanıyor ve kullandığı sürecede bu bir sorun teşkil etmez.
Zaten desteklenmeyen bir cihazın Update almasını bekleyemezsiniz, almadığı için bu konu açıldı. İleriki özellik güncelleştirmelerini bu konudan ISO halinde indirip "setup.exe" çalıştırarak güncelleme yapılabilir efendim.

Yeni konular

Geri
Yukarı