Windows 11 Home Single Language vs Pro

Demir.kan

Hectopat
Makaleler
1
RAM
8 (5.95 kullanabilirlik)
SSD veya HDD modeli
nvme m2 (2050-950)
İşlemci
ryzen 5 3500u
Üste attığım linkte Pro'nun daha iyi olduğunu gördüm. Eskiden uzun zaman Pro kullanıp yeni sistemle birlikte uzun dönem Home Single langue kullandım. Pro sürümünde bilgisayar RAM kullanımı ve Windows işlemlerin Home sürümüne göre daha az alduğunu hissettim. Pro sürümünü uzun zamandır kullanmıyorum sizce Windows Pro mu yoksa Home sürümü mü daha iyi hem performans hem de kullanış açısından hangi sürüm daha iyi?
Şu anda Windows 11 Home Single Language 22H2 sürümünü kullanıyorum.

Kullandığım bilgisayarda Windows Home sürümü ile geldi bu orijinal mi test yaptığımda orijinal gözüküyor.
Bilgisayar firmaları Windows işletim sistemleri nereden alıyor?

Son düzenleme:
Üste attığım linkte Pro'nun daha iyi olduğunu gördüm. Eskiden uzun zaman Pro kullanıp yeni sistemle birlikte uzun dönem Home Single langue kullandım. Pro sürümünde bilgisayar RAM kullanımı ve Windows işlemlerin Home sürümüne göre daha az alduğunu hissettim. Pro sürümünü uzun zamandır kullanmıyorum sizce Windows Pro mu yoksa Home sürümü mü daha iyi hem performans hem de kullanış açısından hangi sürüm daha iyi?
Şu anda Windows 11 Home Single Language 22H2 sürümünü kullanıyorum.

Kullandığım bilgisayarda Windows Home sürümü ile geldi bu orijinal mi test yaptığımda orijinal gözüküyor.
Bilgisayar firmaları Windows işletim sistemleri nereden alıyor?
Bilgisayar firmalarına Microsoft OEM lisanslar gönderiyor. OEM lisanslar anakarta gömülür ve daha ucuzdur. Home ve Pro arasında çok bir performans farkı yok. Ama Home SL ek dil içermediği için daha hızlı ve sade. Türkiye'de genelde Home SL lisanslı bilgisayar satıyorlar.

Pro sürümü, genel olarak Ofis kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Genelde ev kullanıcılarının bu özelliklere ihtiyacı olmuyor. Home SL bu özellikleri barındırmaz ve bu sürüm ev kullanıcılarına yöneliktir. Home ve Home SL arasında ki fark, Home SL'nin varsayılan olarak tek dil desteklemesidir.

Amacım oyun oynamaksa veya Windows işlemlerin az olmasını istiyorsam Home sl mi tercih etmeliyim?

Kısacası evet. Windows 11 Home sl kullanmalısınız. Çünkü daha az özellik ve Windows işlemi olduğundan bilgisayar daha hızlı çalışır.

Amacım oyun oynamaksa veya Windows işlemlerin az olmasını istiyorsam Home sl mi tercih etmeliyim?

Windows 11 22H2 tamamen çıktı bu arada.

Buradaki linkten indirebileceğiniz Windows 11 yükleme yardımcısı ile yükseltebilirsiniz.

Windows 11 yükleme yardımcısı, Windows Update ile birebir aynı işi yapar verileriniz, ayarlarınız ve uygulamalarınız silinmez.

Geri
Yukarı