Windows 11 Home yerine Reivos veya AtlasOS kullanmak mantıklı mı?

TheLunar

Centipat
Daha fazla  
Orijinal Windows 11 kullanmak mı daha mantıklı yoksa AtlasOS ve ReviOS gibi modlu bir işletim sistemi kullanmak mı daha mantıklı?

Performans olarak pek sorun yaşamadım aslında ama bilgisayarım çok ısınıyor diye daha hafif bir şey kullanmak daha mantıklı olur diye düşündüm.

Bilgisayarım: Acer Nitro 5 an515-58-79YK
RAM: 32 GB.

AtlasOS vs. kursam ısınmaya etki eder mi?
Yoksa orijinal Windows 11 Home kurmak daha mı iyi olur?

Sisteminizi daha stabil hale getirmek veya RAM kullanımını azaltmak için Atlas OS kullanabilirsiniz, ancak sıcaklık azalmayabilir. İşlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, Windows kullanırken işlemci kullanımını azaltmak için Arama Dizinini kapatabilirsiniz.

Deneyimli iseniz işlemcinize undervolt yapabilirsiniz. Bu işlemci sıcaklığınızı büyük ölçüde düşürecektir.

Sisteminizi daha stabil hale getirmek veya RAM kullanımını azaltmak için Atlas OS kullanabilirsiniz, ancak sıcaklık azalmayabilir. İşlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, Windows kullanırken işlemci kullanımını azaltmak için Arama Dizinini kapatabilirsiniz.

Deneyimli iseniz işlemcinize undervolt yapabilirsiniz. Bu işlemci sıcaklığınızı büyük ölçüde düşürecektir.
Ram kullanımında sorun yok 32 gb ram var.
Turbo boostu nasıl kapatabilitim?

RAM kullanımında sorun yok 32 GB RAM var.
Turbo Boost'u nasıl kapatabilitim?

1. Başlata güç planı seçin yazın.
2. Herhangi bir güç planı oluşturun veya sahip olduğunuz bir güç planını değiştirmek için plan ayarlarını değiştire tıklayın.
3. Gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıklayın
4. En düşük işlemci durumunu maksimum %99 olacak şekilde ayarlayın.
5. En yüksek işlemci durumunu %99 olarak ayarlayın.
6. Ayarları uygulayın ve güç planı seçinden ayarladığınız güç planını seçin.

Cihazınız çok ısınıyor ise cihaz çok güç kullanmayacağı durumlarda gücünü kısması için en düşük işlemci durumunu %5'e ayarlamanızı öneriyorum.

Hızlıca güç planı değiştirme uygulaması için:
Microsoft Store: PowerPlanSwticher

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    87,3 KB · Görüntüleme: 18
  • 2.png
    2.png
    60,6 KB · Görüntüleme: 13
  • 3.png
    3.png
    42 KB · Görüntüleme: 12
  • 4.png
    4.png
    30,6 KB · Görüntüleme: 17
Ram kullanımında sorun yok 32 gb ram var.
Turbo boostu nasıl kapatabilitim?

Turbo Boost kapatmak performansınızı ciddi ölçüde düşürecektir hocam.

Asıl soruya gelirsek bazı uygulama, özelliklerden feragat edecekseniz AtlasOS veya ReviOS kullanabilirsiniz. Ancak güvenlik konusunda kimse garanti veremez. Benim tavsiyem AtlasOS, Microsoft Store bulunmakta.

Turbo Boost kapatmak performansınızı ciddi ölçüde düşürecektir hocam.

Asıl soruya gelirsek bazı uygulama, özelliklerden feragat edecekseniz AtlasOS veya ReviOS kullanabilirsiniz. Ancak güvenlik konusunda kimse garanti veremez. Benim tavsiyem AtlasOS, Microsoft Store bulunmakta.
Kullandığı işlemciye bakarsak eğer çok güç gerektirmeyen işlemlerde deneyimin fark edeceğini farkı sanmıyorum.

1. Başlata güç planı seçin yazın.
2. Herhangi bir güç planı oluşturun veya sahip olduğunuz bir güç planını değiştirmek için plan ayarlarını değiştire tıklayın.
3. Gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıklayın
4. En düşük işlemci durumunu maksimum %99 olacak şekilde ayarlayın.
5. En yüksek işlemci durumunu %99 olarak ayarlayın.
6. Ayarları uygulayın ve güç planı seçinden ayarladığınız güç planını seçin.

Cihazınız çok ısınıyor ise cihaz çok güç kullanmayacağı durumlarda gücünü kısması için en düşük işlemci durumunu %5'e ayarlamanızı öneriyorum.

Hızlıca güç planı değiştirme uygulaması için:
Microsoft Store: PowerPlanSwticher

BU ayarları 99 da kullanıyorum zaten ona rağmen aşırı ısınıyor ve stabil değil.

Modlanmış Windows sakın kullanmayın, kullandırtmayın. Onun yerine Linux kullanın.
Ben Windows 11 Home diyorum kesinlikle. Şu ana kadar ki en iyi Windows sürümü.

Geri
Yukarı