Windows 11 için sanal makine nasıl kurulur?

Xinzu

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Windows 11'i merak ettiğim için sanal makineye kurmak istiyorum, fakat aklımda bazı sorular var:
1-Kurması uzun sürüyor mu? Ayrıca bilgisayarımı çok ağırlaştırıp zarar verir mi?
2-Diski bölmek gerekiyor mu?
3-Sanal çekirdekleri açmak şart mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, herkese iyi forumlar:)

Bunun için yeni açılan bir konu var oraya bakabilirsin;)

1- çok uzun sürmüyor (en azından bende uzun sürmedi) bir zararı yok.
2- hayır o klasör gibi bir sanal disk açıyor kendi içerisinde.
3-sanal çekirdekleri açmaz iseniz 1 çekirdek oluyor açılmayabilir açılsada çok ağır çalışır.
RAM'iniz yarısını (örneğin 16 GB ise 8 GB verin) verin işlemcidede 4 çekirdek iyi olur yer olarak 50 GB verebilirsiniz(Win 11 20 GB istiyor ise 30GB'ye yakın vermeniz önerilir)

1-Kurması sizin sistem özelliklerinize ve HDD&SSD kullanmanıza bağlı. Bir zarar vermez.
2-Diski bölmenize gerek yok. Sistem Sanal Makine dosyasına kurulur.
3-Şart diye biliyorum.

Arkadaşlar Windows 11'i merak ettiğim için sanal makineye kurmak istiyorum, fakat aklımda bazı sorular var:
1-Kurması uzun sürüyor mu? Ayrıca bilgisayarımı çok ağırlaştırıp zarar verir mi?
2-Diski bölmek gerekiyor mu?
3-Sanal çekirdekleri açmak şart mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, herkese iyi forumlar:)
  1. Sanal masaüstü kurmak ile normal bir program kurmak süre açısından çok fark etmiyor. Sonrasında da normal Windows kurulumu yapılıyor zaten. Ne kadar RAM veya çekirdek ayıracağını sen seçiyorsun. Program kapalıyken özel bir yavaşlamaya sebep olmaz. Beğenmezsen zaten kaldırabilirsin.
  2. O işleri kendi yapıyor. Sen sanal Windows'un hangi klasöre kurulacağını seçiyorsun sadece.
  3. Sanal çekirdek dediğinin BIOS üzerinden açtığın sanallaştırma teknolojisi sanırım. Sanallaştırmayı açmazsan ya hiç kuramazsın ya da performans kaybı olur. Ben Ryzen bir işlemciye sahibim ve Intel işlemciler genel olarak sanallaştırma konusunda daha başarılı diye düşünüyorum. İşletim sistemi için ayırdığın çekirdeklerden bahsediyorsan performansı etkiler. Sanal makine yazılımı renk göstergeleri ile sitemine uygun yönlendirmelerde bulunuyor zaten.
Not: Sanallaştırmayı açmak için bu konudan faydalanabilirsin. Program olarak ise Vmware Player öneriyorum. Virtualbox kullananların bu yeni Windows 11 özelinde kurulum sorunları yaşadığını gördüm.

Son düzenleme:
VMware ile, Windows 11 ilk sanal kurulum yapılandırma videolu resim kendi sistemimden. Yapılandırma'da ISO dosyanız hazır bulunsun.
Administrator-16-06-2021-19-12-51.gif

1- çok uzun sürmüyor (en azından bende uzun sürmedi) bir zararı yok.
2- hayır o klasör gibi bir sanal disk açıyor kendi içerisinde.
3-sanal çekirdekleri açmaz iseniz 1 çekirdek oluyor açılmayabilir açılsada çok ağır çalışır.
RAM'iniz yarısını (örneğin 16 GB ise 8 GB verin) verin işlemcidede 4 çekirdek iyi olur yer olarak 50 GB verebilirsiniz(Win 11 20 GB istiyor ise 30GB'ye yakın vermeniz önerilir)
RAM'i nasıl vereceğim işlemci çekirdeğinide.

Geri
Yukarı