Rehber Windows 11 için TPM 2.0 nasıl açılır?

Arkadaşlar, herkese iyi günler diliyorum. Bugün yeni bir rehber ile karşınızdayım. Peki bugün ne yapacağız? Bugün Windows 11 kurabilmek için güvenilir platform modülü özelliğini etkinleştireceğiz. Aslında güvenilir platform modülünü kullanmaya bazı ülkeler izin vermiyor. Çünkü BitLocker ile disk şifrelemeye yarıyor.
Öncelikle TPM nedir?
TPM = Trusted Platform Module (güvenilir platform modülü).
TPM özelliğini nasıl açabilirsiniz?
Öncelikle BIOS'a girin. BIOS'tan Security oradan Intel platform trusted Technology kısmı disabled ise enabled yapıp çıkış yapın. Eğer farklı seçenekler karşınıza çıkarsa discrete TPM yerine Firmware TPM seçerek Windows 11 kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
Bu işlemden sonra F10'a basıp evet diyerek çıkış yapın.
Sonra masaüstünden arama sekmesine tpm.msc yazın ve açın.

1625046668433.png


Ve güvenilir platform modülü arayüzü karşımızda.

1625046735830.png


Belirtim sürümünüz: 2.0 ise Windows 11 kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 1.2 ise gerçekleştiremezsiniz.

Not: Aslında TPM gereksinimi çok gereksiz zaten üst kısımda belirttim gereksiz diye Microsoft Windows 11 kullanımını arttırmak isterse bu zorunluluğu zaten kaldıracaktır diye umuyoruz dileriz böyle olur. Bazı ülkeler disk şifrelemeye izin vermiyor çünkü.

Evet rehberimiz sona erdi. Arkadaşlar, bir yanlış yaptıysam belirtin hemen değiştireyim. Yorumlarınızı bekliyorum.
 

Sencer Gordo

Hectopat
Katılım
1 Şubat 2015
Mesajlar
36
Merhaba arkadaşlar. Ben işlemci olarak i7 7700K kullanıyorum. Anakartım da Asus Maximus Ranger VIII. Şu anda BIOS olarak 3802 sürümü var. Herhangi bir BIOS güncellemesi bulamadım. BIOS ayarlarından TPM 2.0 açılabilecek kısmı göremedim. Sistemim destekliyor mu bilmiyorum da açıkçası. Windows 11'den ümidi kesmeli miyim?
 
KS
KS
Emrullah Önemli
Katılım
29 Mart 2020
Mesajlar
2.077
Makaleler
2
Çözümler
12
Yer
İstanbul/Pendik
Merhaba arkadaşlar. Ben işlemci olarak i7 7700K kullanıyorum. Anakartım da ASUS Maximus Ranger VIII. Şu anda BIOS olarak 3802 sürümü var. Herhangi bir BIOS güncellemesi bulamadım. BIOS ayarlarından TPM 2.0 açılabilecek kısmı göremedim. Sistemim destekliyor mu bilmiyorum da açıkçası. Windows 11'den ümidi kesmeli miyim?

İlk önce Windows üzerinden kontrol edin hocam verdiğim yöntemler ile.
 
Yukarı