Windows 11 Insider Dev Channel kullanılır mı?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Windows 11 Pro 22H2 Yapı 22621.1 kullanıyorum ve Insider Beta Channel'dayım. Bence Windows 11'in asıl ilk sürümü 22H2 olmuş. 21H2 tam bir fiyaskoydu. 22H2 ise Windows 11'in asıl ilk sürümü olmuş.

Microsoft şu anda Insider Dev Channel'da Windows 11'in 2023 güncellemesini test ediyor. Henüz Dev Channel'da Beta Channel'a göre ilgimi çeken hiç ek özellik yok. Fakat bu soruyu yine de sormak istedim.

Windows 11 Insider Dev Channel sürümleri kullanılır mı? Kullanmaktan kastım ana sistem olarak değil, ikinci bir SSD'de ikinci bir sistem olarak kullanmak. Sizce Dev Channel sürümleri ikinci bir SSD'de ikinci bir sistem olarak kullanılır mı?

Bu soruyu bende bazı Dev insiderlarına sormuştum, sürekli bozulmasını istemiyorum vs. vs. o halde kullanmamalısın cevabını aldım. İkinci bir sistem olarak kullanılabilir evet ama ana sistemde olmasını önermediler bana.

İkinci sistem olarak kullanabilirsin. Ana sistemde 4 ay gibi Insider Dev sürümünü kullandım, sürekli bozulan uygulamalar ve açılmayan/çöken uygulamalar yüzünden sıkıntılar çektim. Evet, şu an bulunan resmi sürüme göre ilgi çekici özellikleri var lakin dediğim şeyleri yaşamak için değmez.

İkinci sistem olarak kullanabilirsin. Ana sistemde 4 ay gibi Insider Dev sürümünü kullandım, sürekli bozulan uygulamalar ve açılmayan/çöken uygulamalar yüzünden sıkıntılar çektim. Evet, şu an bulunan resmi sürüme göre ilgi çekici özellikleri var lakin dediğim şeyleri yaşamak için değmez.
Resmi sürüme göre sahip olduğu ek özelliklerin çoğu en güncel Beta Channel sürümü olan Yapı 22621'de de var. Fakat 22621 ile 25120 arasında bazı deneysel özellikler dışında neredeyse hiçbir fark yok. O yüzden Dev Channel şu an için ilgimi çekecek bir artıya sahip değil.

Eğer ileride Dev Channel yapılarında büyük yenilikler gelirse o zaman sanal makinede test edebilirim. Aslında sistemimde 4 adet SSD var (bu aya kadar 3 adet SSD vardı) ve Windows'um Kingston A2000 1 TB SSD'de kurulu. Sistemime bu ay SanDisk Ultra 3D SATA 500 GB SSD eklediğim için istersem SanDisk Ultra 3D SSD'den 100-120 GB alan ayırıp oraya Windows 11 Insider Dev Channel sürümü kurabilirim. Fakat açıkçası değmez diye düşünüyorum. Onun yerine sanal makineye yüklerim daha iyi. SanDisk SSD'ye de oyun yüklerim, keyfime bakarım.

@yusuf6554 bence öyle yaparak doğru bir karar vermiş olursunuz. Insider kısmına büyük çaplı güncellemeler geldiğinde denemek için SSD'de yer açılıp kurulabilir ama şu anlık dediğiniz gibi gerek yok.

Geri
Yukarı