Windows 11 Insider Preview sürümü ne kadar güvenilir?

Makaleler
1
Yer
Ankara
Biliyorum, Dev Channel güncellemeleri kararsız fakat bu sürümleri kurmak gerçekten de bahsedildiği kadar tehlikeli mi? Kurarken/kullanırken geri dönüşü olmayan sorunlar/arızalar veya kalıcı veri kayıpları yaşamak ne kadar olası?
Yükseltme istememdeki neden ise sadece o kadar yıl Windows 10 kullandıktan sonra bir değişiklik arayışından ibaret.

Evet, birçok bug mevcut fakat kullanımı ciddi derecede etkileyecek veya sistemi tamamen bozacak bir hataya hiç rastlamadım. Sanal makinede Windows 10'un 21292.1010, 21382.1 ve 21387.1 yapılarını kullandım. Üçü de ufak tefek bug'lar haricinde gayet stabil idi. Şimdi ise sanal makinemi 22000.51 yapısına geçirdim ve onda da öyle çok abartılacak bir sıkıntı yok.

Yani eğer sisteminizdeki verileri harici bir diske veya ikinci bir diske yedekleyerek geçecekseniz geçebilirsiniz. Pek büyük sorun çıkacağını sanmıyorum. Eğer çıkarsa da eski sürüme dönme seçeneğiniz var, eski sürüme dönebilirsiniz.

Kurdum. Explorer.exe çöktü. Kalite güncelleştirmesi kaldırdım Win 11 ile Win 10 arası oldu. Özellik güncelleştirmesini de kaldırınca Win 10'a geri döndüm.
Dosyalar duruyor. Bir sıkıntı yok şu anda.

Bazı fonksiyonların ufak tefek gariplikler çıkarması dışında bir sorun olmaz diye anladım, doğru muyum? Bu doğrultuda Windows 11'e geçmenin bir zararı olmaz sanırım.

Dwm ve Explorer bozuk gibi. Aynı zamanda Ayarlar'da UWP bozukluğu var, Powershell'den tekrar yükleme gerektiriyor. Neyse ki "shutdown /r /o /t 0" komudunu yazarak gelişmiş seçeneklere girip kalite güncellemesini kaldırabiliyorsunuz. Zaten adı üstünde "geliştirici" sürümü bug beklenir ama benim tarafımda sistem kullanılamaz derecede kötü.

İlgilenen herkese teşekkür ederim, tam sürümü beklemek daha doğru olacak galiba.

Dwm ve Explorer bozuk gibi. Aynı zamanda Ayarlar'da UWP bozukluğu var, Powershell'den tekrar yükleme gerektiriyor. Neyse ki "shutdown /r /o /t 0" komudunu yazarak gelişmiş seçeneklere girip kalite güncellemesini kaldırabiliyorsunuz. Zaten adı üstünde "geliştirici" sürümü bug beklenir ama benim tarafımda sistem kullanılamaz derecede kötü.
O halde beklemek en mantıklı karar olacak sanırım.

Şu ana kadar bazı arayüzlere tıklayamama dışında bir sorun yaşamadım. Yükleme esnasında da öyle, sadece sabırlı olun biraz geç sürebilir. Sakın bilgisayarınızı fişten çıkarmayın. Onun dışında dizüstülerde Explorer.exe'nin çökmesi ile ilgili sorunlar olmuş. Sonraki sürümü beklemek en sağlıklısı gibi. Fakat ben şu an kullanıyorum sorun yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı