Çözüldü Windows 11 Intel VMD özelliği nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hsnhsyn661

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8 GB 3200 MHZ
Ekran kartı
RTX 3050 Tİ
İşlemci
INTEL İ-5 11400H
Benim bilgisayarımda 11. nesil Intel işlemci var ve vmd desteği sunuyor. Ben işletim sistemini vmd disabled konumundayken kurdum ve sonradan bu özelliği açtığımda Windows açılırken mavi ekran veriyor. Kurulumu yaparken vmd açık bir şekilde sürücüyü yükleyip diski görünür hale getirdikten sonra kurulum yapmam gerekiyor bu özellik tam olarak nedir? Ne kadar önemlidir birisi açıklayabilir mi?

Çözüm
Intel VMD, açılımı ile söylersek Volume Management Device, ek donanım adaptörleri olmadan PCle veri yolu üzerinden NVMe SSD'lerin doğrudan kontrol edilmesini ve yönetilmesini sağlayan ölçeklenebilir bir işlemci özelliğidir. Bu güçlü NVMe SSD işlevi, kritik altyapılarda bulunan kesinti süresini sınırlandırır ve NVMe depolamaya da sorunsuz bir geçiş sağlar. Intel VMD, NVMe SSD'lere kurumsal düzeyde güvenilirlik ve hizmet verebilirlik özellikleri katarak yeni nesil bir depolama alanını güvenle kontrol etmenizi sağlar. Gücünü Xeon işlemcilerden alır.

Desteklenen İşlemciler

* Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler (Nesil 1, 2 ve 3, Tüm SKU'lar)
* Intel® Xeon® W işlemciler
* Intel® Xeon® D işlemciler

Belirli bir CPU'da bulunan VMD Etki Alanı sayısı, PCIe hatlarının sayısına bağlıdır. Her 16 PCIe hattı için bir Intel VMD Domain mevcuttur.

* 48 PCIe hattı = 3 Intel VMD Domain'i
* 64 PCIe Hattı = 4 Intel VMD Etki Alanı
Intel VMD, açılımı ile söylersek Volume Management Device, ek donanım adaptörleri olmadan PCle veri yolu üzerinden NVMe SSD'lerin doğrudan kontrol edilmesini ve yönetilmesini sağlayan ölçeklenebilir bir işlemci özelliğidir. Bu güçlü NVMe SSD işlevi, kritik altyapılarda bulunan kesinti süresini sınırlandırır ve NVMe depolamaya da sorunsuz bir geçiş sağlar. Intel VMD, NVMe SSD'lere kurumsal düzeyde güvenilirlik ve hizmet verebilirlik özellikleri katarak yeni nesil bir depolama alanını güvenle kontrol etmenizi sağlar. Gücünü Xeon işlemcilerden alır.

Desteklenen İşlemciler

Belirli bir CPU'da bulunan VMD Etki Alanı sayısı, PCIe hatlarının sayısına bağlıdır. Her 16 PCIe hattı için bir Intel VMD Domain mevcuttur.

Çözüm

Desteklenen İşlemciler

Peki hocam bende Samsung 860 Evo var SATA 3 M2 SSD. NVMe SSD değil format atarken açık olarak attım şuan MSİ Anakart kullanıyorum BİOS'da aktif sizce kapatmalı mıyım? Bana bir yararı var mı?

• 6 adet SATA 6 Gb/s bağlantı noktası (Z690 yonga setinden)
  • 4 adet M.2 yuvası (Anahtar M)
    • M2_1 yuvası (CPU'dan)
      • PCI-e 4.0 X4'ü destekler
      • 2242/ 2260/ 2280/ 22110 depolama cihazlarını destekler
    • M2_2 yuvası (Z690 yonga setinden)
      • 2242/ 2260/ 2280 depolama cihazlarını destekler
    • M2_3 yuvası (Z690 yonga setinden)
      • PCI-e 3.0 X4'ü destekler
      • SATA 6 Gb/sn'yi destekler
    • M2_4 yuvası (Z690 yonga setinden)
      • SATA 6 Gb/sn'yi destekler
    • Z690 Chipset'ten M.2 yuvaları için Intel ® Optane™ Bellek Hazır
  • Intel Core™ işlemciler için Intel ® Smart Response Teknolojisini destekleyin

M2_3 Slotunda gördü SSD'yi. Diğer 1 ve 2 ye uyumlu olmadığı için.

Yeni konular

Geri
Yukarı