Windows 11 kurunca Windows 10 dosyaları kalıyor mu?

lebowskia

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba ben yeni laptop alacağım ve Vatan'da Windows 10 kurulu olanı var, bunun sonradan Windows 11'e yükselteceğim mecbur, bunun FreeDOS alınmış bir bilgisayara sıfırdan Windows 11 kurmaktan bir farkı var mı? Windows 10 eski dosyaları falan kalıyor mu? Yani temiz bir kurulum oluyor mu? Çok basit bir konu ama aklıma takıldı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ben yeni laptop alacağım ve Vatan'da Windows 10 kurulu olanı var, bunun sonradan Windows 11'e yükselteceğim mecbur, bunun FreeDOS alınmış bir bilgisayara sıfırdan Windows 11 kurmaktan bir farkı var mı? Windows 10 eski dosyaları falan kalıyor mu? Yani temiz bir kurulum oluyor mu? Çok basit bir konu ama aklıma takıldı.

Yükseltmede temiz kurulum olmaz dosya kalıntıları kalır. Temiz kurulum diskleri silip USB üzerinden yeniden yüklemektir.

İki ihtimalde de hiçbir türlü sorun yaşanmıyor. Yükseltme yaparsanız size seçenek sunacağı için Windows 10'dan kalıntı olmaz. FreeDOS alıyorsanız da zaman kaybı olmaması adına Windows 11 kurmak daha mantıklı tabii ki. Ama tek fark zaman kaybı başka bir sorun yok.

Başlığa neden FreeDOS yazdın anlamadım. Bu yüzden de o gereksizliği sildim çünkün sorunun FreeDOS ile uzaktan yakından hiçbir alakası yok.

10'dan yükseltme yaparsan dosyalar kalır:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Temiz kurarsan bir dosya kalmaz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer sisteminizi yükseltme yaparsanız, Windows 10 ile birlikte eski Windows sürümünüzün dosyaları da korunacaktır. Ancak, sisteminizi tamamen sıfırlamak ve yalnızca Windows 11 yüklemek isterseniz, eski dosyalarınız silinecektir.

Yükseltmeyle geçerseniz belki 10’a geri dönmek istersiniz diye Windows 10 dosyaları sistem tarafından 10 gün boyunca saklanıyor sonra da otomatik olarak siliniyor. Eğer isterseniz bu dosyaları disk temizleme aracını kullanarak kendiniz de silebilirseniz 10 gün beklemenize gerek yok.

Geri
Yukarı