Windows 11 PIN ve TPM İlişkisi

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Windows 11 PIN'iniz TPM anahtarınıza bağlıdır. Bu yüzden TPM sıfırlayınca PIN'i değiştirmeniz gerekir.

Yani sadece BitLocker anahtarı değil, Windows Hello PIN verisi de TPM'de saklanır. Eğer TPM'i sıfırlarsanız PIN'iniz de gider ve Windows PIN'i sıfırlamanızı ister. Fakat bazen bu sıfırlama düzgün çalışmaz ve sisteme erişiminiz gidebilir. Bu durumda TPM Reset yapmadan önce mutlaka Windows ayarlarından Microsoft hesapları için PIN kodunu zorunlu kıl seçeneğini kapatmalısınız. Bu sayede TPM Reset sonrasında PIN olmadan, Microsoft hesabı şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sonra ise Windows ayarlarına girip yeni PIN belirlersiniz, olur biter.

1655972049991.png

Windows 11 PIN'iniz TPM anahtarınıza bağlıdır. Bu yüzden TPM sıfırlayınca PIN'i değiştirmeniz gerekir.

Yani sadece BitLocker anahtarı değil, Windows Hello PIN verisi de TPM'de saklanır. Eğer TPM'i sıfırlarsanız PIN'iniz de gider ve Windows PIN'i sıfırlamanızı ister. Fakat bazen bu sıfırlama düzgün çalışmaz ve sisteme erişiminiz gidebilir. Bu durumda TPM Reset yapmadan önce mutlaka Windows ayarlarından Microsoft hesapları için PIN kodunu zorunlu kıl seçeneğini kapatmalısınız. Bu sayede TPM Reset sonrasında PIN olmadan, Microsoft hesabı şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sonra ise Windows ayarlarına girip yeni PIN belirlersiniz, olur biter.

Eki Görüntüle 1428676
Bu sorunu bir keresinde TPM kapattigimda yasamistim. Neyse ki tekrar kurulum yapacagim gune denk gelmisti. Windows 11'deki TPM zorunlulugu belki PIN kodu yuzundendir.

Keşke bir III. kullanıcı sürümü çıksa W11'in. Gündelik kullanıcıya TPM güvenliği saçma gibi geliyor bana.

Eki Görüntüle 1428676
Bunu ben YouTube'da TPM ile ilgili videonun altına yazmıştım, yorumumu kopyala yapıştır yapmışsınız :) Sadece birkaç kelime farklı, onun dışında benim yazdığım yorum ile aynı. :)

Technopat Sosyal'de bazı kullanıcılar TPM sıfırlama sonrasında Windows'a oturum açamıyorum diye konu açıyorlar. TPM sıfırlama sonrasında PIN silindiği için Windows "Lütfen PIN'inizi sıfırlayın" diyor fakat ya PIN sıfırlama butonu hiç çalışmıyor, ya sıfırlarken hata veriyor, ya da başka bir sorun çıkıyor. Gelişmiş güvenlik amacıyla bu cihazdaki Microsoft hesapları için yalnızca Windows Hello oturum açmaya izin ver (Önerilen) seçeneği de aktif olduğu için Microsoft hesabı şifresi ile giriş yapılamıyor. Genelde sistemde başka bir yerel yönetici hesabı da olmadığı için de sisteme erişim kaybediliyor. Tabii ki bu PIN sıfırlama butonu her zaman çalışmayacak diye bir şey yok. Sorunsuzca PIN sıfırlayabilenler de var. Fakat birçok kullanıcı bu sorundan dolayı format atmak zorunda kalıyor. Bu nedenle bahsettiğim ayarı kapatmadan TPM sıfırlaması yapmak doğru değil.

Bu arada eğer sisteminizde en az bir tane yerel yönetici hesabı varsa ve şifresini biliyorsanız (veya şifresi yoksa) o zaman rahatlıkla TPM sıfırlaması yapabilirsiniz. Sonra bahsettiğim ayarı yerel hesap ile giriş yapıp kapatabilir ve Microsoft hesabınıza şifre ile giriş yapıp tekrar yeni PIN belirleyebilirsiniz.

Ben zaten uzun süredir Microsoft hesabı kullanmıyorum. Aslında kullanıyorum fakat uygulama hesabı olarak ekliyorum. Ana Windows hesabım ise yerel hesap. 8 Haziran'da format attığımdan beri şifre veya PIN de kullanmıyorum, çift hesap kullandığım halde. Yani artık kafam rahat. :) Rahatlıkla Ryzen 5 3600'den Ryzen 7 5700X veya Ryzen 9 5900X gibi bir işlemciye hiç bunlarla uğraşmadan geçiş yapmam ve hiç kuşkusuz TPM sıfırlama işlemi yapmam mümkün. Tabii bende işlemci alacak para yok, o yüzden işlemciyi alamıyorum :D Ama en azından bu sorunla uğraşmak zorunda değilim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı