Windows 11 Pro'da Sandbox altında Enterprise sürümü çalışıyor

yusuf6554

Kilopat
Katılım
17 Ekim 2013
Mesajlar
3.996
Makaleler
45
Çözümler
35
Merhaba arkadaşlar. Windows 11 Pro 22H2 Yapı 22621.1 x64 kullanıyorum. Sırf merak ettiğim için Windows Sandbox özelliğini sistemime yükledim. Sonra ise Sandbox'ı açıp test ettim. Ana Windows ile entegrasyon özellikleri gayet iyi. Doğrudan Sandbox ortamına kopyala yapıştır yapılabiliyor. Ana Windows'tan yalıtıldığı için birçok zararlı yazılım Sandbox'ın dışına çıkamıyor. Elbette bypass etmek için yöntemler olabiliyor fakat çoğu ileri seviye kullanıcı için Windows Sandbox gayet iyi bir özellik.

Windows Sandbox ortamında Windows etkinleştirilmemiş oluyor. Çünkü her Windows'un ayrı bir lisans ile çalışması gerekiyor. Ana makinedeki lisansın Sandbox'a aktarılması durumunda lisansın hatalı şekilde iptal edilme ihtimali daha yüksek olabiliyor. O yüzden de Sandbox ortamı etkinleştirilmemiş Windows ile çalışıyor.

İşte sırf bu etkinleştirme durumu için Ayarlar'dan etkinleştirme sayfasına girdim. Windows'un etkin olmama sebebi görünmüyordu fakat biraz dikkatli bakınca kurulu olan Windows 11 sürümünün Windows 11 Pro değil Enterprise olduğunu gördüm.

Bu da hem Windows Sandbox ortamının hem de ana Windows'un Winver görüntüleri;
windows 11 pro sandbox özelliği nedense enterprise sanal makinesi oluşturuyor.png

Sağ taraftaki ana Windows'umun Winver ekranı ve Windows 11 Pro yazıyor. Sol taraftaki ise Sandbox ortamının Winver ekranı ve Windows 11 Enterprise yazıyor.

Eskiden böyle miydi diye Windows Central'ın Windows 10 May 2019 Update Official Release Demo videosuna baktım. 1903 sürümünde (en azından 18334 yapısında) öyle değilmiş, ana makine Pro ise sanal makine de Pro oluyormuş;
windows 10 pro 18334 yapısı sandbox görüntüsü (kaynak windows central).png

Burada gördüğünüz gibi sanal makinedeki sağ alttaki yazıda Windows 10 Pro yazıyor, Enterprise yazmıyor.

Yani Windows 11'de Sandbox ortamında Windows 11 Pro ve üstü hangi Windows 11 sürümünü kullanırsanız kullanın Enterprise sürümü çalıştırılıyor.

Bunun nedeni nedir? Yani ana makine Pro iken neden Sandbox da Pro olmuyor?
@Recep Baltaş
 
Son düzenleme:
KS
KS
yusuf6554

yusuf6554

Kilopat
Katılım
17 Ekim 2013
Mesajlar
3.996
Makaleler
45
Çözümler
35
Enterprise sürümle bu özellik başladığı için olabilir sanırım. Ya da güvenlik sebebi ile. Enterprise daha güvenli olduğu için? Bilemedim.
Bir teorim daha var. Sandbox ortamında Windows etkinleştirilmemiş oluyor. Yani Pro da olsa etkinleştirilmemiş oluyor, Home da olsa etkinleştirilmemiş oluyor, Enterprise da olsa etkinleştirilmemiş oluyor.

Bu nedenle Microsoft zaten Sandbox ortamında lisans olmadığı için ve Enterprise sürümü (Windows 11'in en yüksek sürümü) daha fazla özellik içerdiği için Windows Sandbox'ı Windows 11 Enterprise tabanlı yapmış.
 
Yukarı