Windows 11'de yaşadığım sorunlar!

an3m0n

Kilopat
Yer
Adana/Seyhan
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hepinize merhaba. Bugün Windows 11'de karşılaştığım sorunlardan dolayı artık sabrım kalmadığı için Windows 10'a tekrardan geçiş yapıyorum. Sorunlarım şu şekilde:

• Dün ve bugün Steam'den PUBG oyununu çalıştırırken siyah ekran hatası aldım (eski adıyla mavi ekran) Durdurma Kodu: KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE

• ASUS TUF B450 PLUS GAMING anakartına sahibim ve Windows 11'e geçtikten sonra büyük bir ses problemi ile karşılaştım. Bu problemi Ukrayna'da yaşayan bir arkadaşım da yaşadı. Problem şu; ASUS kendi sürücüsünü yüklediğinde sesler doğru gelmiyor. Sanki yankılı bir odadaymışsınız gibi ses geliyor. Ve yine Steam PUBG oyununda sesler tam anlamıyla gelmiyor. HRTF sistemi hala bozuk (daha öncede konu açmıştım). Bu problemi ASUS'un kendi sürücüsünü kaldırıp Microsoft'un otomatik olarak kurduğu ses sürücüsünü yüklediğimde düzeliyordu fakat Realtek Ses Kontrolleri uygulaması olmadığı için bilgisayardan çıkan seslere ayar yapamıyoruz, ve sese Ekolayzır veremiyoruz.

• En tuhaf ve en nefret ettiğim, beni en çok Windows 10'a geri geçirtme isteği uyandıran problem ise mouse ile bazı bölgelere bastığınızda o bölge hiç çalışmıyor. Görev çubuğunun üst tarafı çalışmıyor, hatta bu konuyu yazarken bile "Konu Oluştur" butonuna basamadım ve bilgisayara reset atmak zorunda kaldım (iyi ki otomatik kayıt işlevi varmış :)). Veyahut PUBG'de takım değiştirme modunu onaylamak için basmam gereken buton çalışmıyor. Çünkü ekranın o bölgesine hiçbir şey işlemiyor. Zaten o bölge donduktan 10-20 dakika sonra mouse tamamen bütün bölgelerde basamaz hale geliyor ama klavye sorunsuz bir şekilde çalışıyor. CTRL + ALT + DELETE yaptığımda ise çıkan menülerden istediğime basabiliyorum. Fakat Windows ekranına geri döndüğümde yine hiçbir işlem yapamıyorum. Görsel olarak çalışmayan yeri gösterdim, siyah çizginin tam üst bölgesi hiç çalışmıyor.
InkedEkran görüntüsü 2021-10-10 093432.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet Windows 11 kronik birkaç soruna sahip. Ancak Insider'de geliştiriciden betaya geçiş yaparsanız sorunlar yüksek ölçüde alçalır.

Benzer ses sorunu bende var ve sadece dediğiniz gibi Windows'un kendi kurduğu ses sürücüsü ile düzeliyor ama bu sefer de cihazın Dolby ses özellikleri kullanılmıyor.
Dolby kadar etkisi olmasa da şimdilik bu şekilde idare ediyorum:

Ekran görüntüsü 2021-10-10 132334.png

Windows 10 21H2 çıksın sanırım bende dönüş yapacağım.

Hepinize merhaba. Bugün Windows 11'de karşılaştığım sorunlardan dolayı artık sabrım kalmadığı için Windows 10'a tekrardan geçiş yapıyorum. Sorunlarım şu şekilde:

• Dün ve bugün Steam'den PUBG oyununu çalıştırırken siyah ekran hatası aldım (eski adıyla mavi ekran) Durdurma Kodu: KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE

• ASUS TUF B450 PLUS GAMING anakartına sahibim ve Windows 11'e geçtikten sonra büyük bir ses problemi ile karşılaştım. Bu problemi Ukrayna'da yaşayan bir arkadaşım da yaşadı. Problem şu; ASUS kendi sürücüsünü yüklediğinde sesler doğru gelmiyor. Sanki yankılı bir odadaymışsınız gibi ses geliyor. Ve yine Steam PUBG oyununda sesler tam anlamıyla gelmiyor. HRTF sistemi hala bozuk (daha öncede konu açmıştım). Bu problemi ASUS'un kendi sürücüsünü kaldırıp Microsoft'un otomatik olarak kurduğu ses sürücüsünü yüklediğimde düzeliyordu fakat Realtek Ses Kontrolleri uygulaması olmadığı için bilgisayardan çıkan seslere ayar yapamıyoruz, ve sese Ekolayzır veremiyoruz.

• En tuhaf ve en nefret ettiğim, beni en çok Windows 10'a geri geçirtme isteği uyandıran problem ise mouse ile bazı bölgelere bastığınızda o bölge hiç çalışmıyor. Görev çubuğunun üst tarafı çalışmıyor, hatta bu konuyu yazarken bile "Konu Oluştur" butonuna basamadım ve bilgisayara reset atmak zorunda kaldım (iyi ki otomatik kayıt işlevi varmış :)). Veyahut PUBG'de takım değiştirme modunu onaylamak için basmam gereken buton çalışmıyor. Çünkü ekranın o bölgesine hiçbir şey işlemiyor. Zaten o bölge donduktan 10-20 dakika sonra mouse tamamen bütün bölgelerde basamaz hale geliyor ama klavye sorunsuz bir şekilde çalışıyor. CTRL + ALT + DELETE yaptığımda ise çıkan menülerden istediğime basabiliyorum. Fakat Windows ekranına geri döndüğümde yine hiçbir işlem yapamıyorum. Görsel olarak çalışmayan yeri gösterdim, siyah çizginin tam üst bölgesi hiç çalışmıyor.
Eki Görüntüle 1185486
Dediğiniz sorunların hiç birisi bende olmadı. 3 aydır Windows 11 kullanıcısıyım ama hiç bir problemle karşılaşmadım. Buda demek oluyor ki bilgisayardan bilgisayara sorunların değişiklik gösterdiği.

Benzer ses sorunu bende var ve sadece dediğiniz gibi Windows'un kendi kurduğu ses sürücüsü ile düzeliyor ama bu sefer de cihazın Dolby ses özellikleri kullanılmıyor.
Dolby kadar etkisi olmasa da şimdilik bu şekilde idare ediyorum:

Eki Görüntüle 1185659

Windows 10 21H2 çıksın sanırım bende dönüş yapacağım.

An itibariyle Windows 10 format ve bütün driver işlerini hallettim. Emin ol kaliteli ses duymayı çok özlemişim 5 günde :) Biraz daha beklemekte fayda var.
Dediğiniz sorunların hiç birisi bende olmadı. 3 aydır Windows 11 kullanıcısıyım ama hiç bir problemle karşılaşmadım. Buda demek oluyor ki bilgisayardan bilgisayara sorunların değişiklik gösterdiği.

Ben Insider sürümünde de aynı ses problemini yaşadığım için geri dönmüştüm. Nihai sürümde belki düzeltmişlerdir diye düşündüm ama maalesef benim gibi sorun yaşayan bir kaç insana denk geldim ve demek ki sorun tek bende değilmiş. + olarak toplamda 3 defa siyah ekran hatası verince gıcık aldım. En sonda ise Mouse'nin tuşlarının devre dışı kalma olayı beni kanser edecekti, ve an itibariyle dönüş yaptım. Mutluyum :) Windows 11'e ise 2022 yılında geçmeyi düşünüyorum o zamana kadar ancak toparlanır.

Hepinize merhaba. Bugün Windows 11'de karşılaştığım sorunlardan dolayı artık sabrım kalmadığı için Windows 10'a tekrar geçiş yapıyorum. Sorunlarım şu şekilde:

• Dün ve bugün Steam'den PUBG oyununu çalıştırırken siyah ekran hatası aldım (eski adıyla mavi ekran) durdurma kodu: KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE
  • ASUS TUF B450 Plus Gaming anakartına sahibim ve Windows 11'e geçtikten sonra büyük bir ses problemi ile karşılaştım. Bu problemi Ukrayna'da yaşayan bir arkadaşım da yaşadı. Problem şu; ASUS kendi sürücüsünü yüklediğinde sesler doğru gelmiyor. Sanki yankılı bir odadaymışsınız gibi ses geliyor. Ve yine Steam PUBG oyununda sesler tam anlamıyla gelmiyor. HRTF sistemi hala bozuk (daha önce de konu açmıştım). Bu problemi ASUS'un kendi sürücüsünü kaldırıp Microsoft'un otomatik olarak kurduğu ses sürücüsünü yüklediğimde düzeliyordu fakat Realtek ses kontrolleri uygulaması olmadığı için bilgisayardan çıkan seslere ayar yapamıyoruz, ve sese ekolayzır veremiyoruz.
  • En tuhaf ve en nefret ettiğim, beni en çok Windows 10'a geri geçirtme isteği uyandıran problem ise mouse ile bazı bölgelere bastığınızda o bölge hiç çalışmıyor. Görev çubuğunun üst tarafı çalışmıyor, hatta bu konuyu yazarken bile "konu oluştur" butonuna basamadım ve bilgisayara reset atmak zorunda kaldım (iyi ki otomatik kayıt işlevi varmış :)). Veyahut PUBG'de takım değiştirme modunu onaylamak için basmam gereken buton çalışmıyor. Çünkü ekranın o bölgesine hiçbir şey işlemiyor. Zaten o bölge donduktan 10-20 dakika sonra mouse tamamen bütün bölgelerde basamaz hale geliyor ama klavye sorunsuz bir şekilde çalışıyor. CTRL + alt + delete yaptığımda ise çıkan menülerden istediğime basabiliyorum. Fakat Windows ekranına geri döndüğümde yine hiçbir işlem yapamıyorum. Görsel olarak çalışmayan yeri gösterdim, siyah çizginin tam üst bölgesi hiç çalışmıyor.
Eki Görüntüle 1185486

3. hata bende de olmuştu onun sebebi yazılımcdeğil mouse ile alakalı scroll tuşu takılı kalınca oluyor.
1. hata başka bir sorun ile alakalı olabilir Windows 11'e suç atma sebebinizi anlayamadım minidump incelediniz mi?
2. hata hakkında bilgim yok ama uğraşılırsa çözülebilir.

Ses sorununu çözdüm :) Sürücü imzasını devre dışı bırakarak Dolby Atmos driveri ile güncelledim artık ses eskisi gibi sıkıntısız çalışıyor.
Ekran görüntüsü 2021-10-10 170633.png

3. hata bende de olmuştu onun sebebi yazılımcdeğil mouse ile alakalı scroll tuşu takılı kalınca oluyor.
1. hata başka bir sorun ile alakalı olabilir Windows 11'e suç atma sebebinizi anlayamadım minidump incelediniz mi?
2. hata hakkında bilgim yok ama uğraşılırsa çözülebilir.
3. Hatayı düzgün okumamışsınız, CTRL + ALT + DELETE yaptığımda karşıma liste çıkıyor ve istediğim seçimi yapabiliyorum, yani anlayacağın mouse'de hiçbir problem yok. Windows ekranına dönünce hiçbir seçim yapamıyorum. İnanmıyorsan video gönderirim.

1. Windows 10'da hiç böyle bir hata ile karşılaşmadım, PUBG'yi başlattığım an siyah ekran verdi 2 gün. Ayrıca Windows 11'e suç atmıyorum, eksikliklerini ve oluşan hataları söylüyorum bunu söylemek Windows 11'e suç mu atmak oluyor?

2. Hata çözümünü driveri kaldırarak çözmüştüm zaten, ayrıca bir alt yorumda problemin çözümünü arkadaş yazmış. Ben çok uğraşmıştım ve yapamadım.

Geri
Yukarı