Windows 11'e geçilmeli mi?

Arkadaşlar eğer 16 GB RAM ve üstüyseniz geçin ancak 8 GB RAM kullanıyorsanız geçmenizi çok tavsiye etmiyorum. Bir laptop kullanıcısı olarak kendi adıma artıları ve eksileri yazacağım.

Olumlu Yanları:
Oyunlarda ciddi bir FPS artışı elde ediyorsunuz. Hafif dropla oynadığım GTA 5, 1080P Ultra ayarlarda 55-60 FPS veriyordu. Windows 11'e geçtikten sonra 70-75 FPS almaya başladım.

FIFA 22, 1080P Ultra ayarlarda 80 FPS veriyordu. Windows 11 yükseltmesi sonrası 95-100 FPS almaya başladım.

Olumsuz Yanları:

Fanlarım boştayken bile gereksiz hızlı çalışmaya başladı. Dengeliye çeksem bile boştayken 55-60 derece alıyorum ve fanlar bir türlü susmuyor.

Açılış performansıma herhangi bir katkısı olmadı.

İşletim sisteminde küçük küçük droplar alabiliyorum.

Sözün özü 16 ve üstü ram kullanıyorsanız geçebilirseniz. Ancak 8 GB RAM zaten günümüz oyunları için yeterli değilken Windows 11 için hiç yeterli değil bence. Günlük kullanım için W11 olabilir ama oyun için 8 GB RAM ve altına önermiyorum. Sürüm düşüreceğim şimdi.

Arkadaşlar eğer 16 GB RAM ve üstüyseniz geçin ancak 8 GB RAM kullanıyorsanız geçmenizi çok tavsiye etmiyorum. Bir laptop kullanıcısı olarak kendi adıma artıları ve eksileri yazacağım.

Olumlu yanları:
Oyunlarda ciddi bir FPS artışı elde ediyorsunuz. Hafif dropla oynadığım GTA 5, 1080p Ultra ayarlarda 55-60 FPS veriyordu. Windows 11'e geçtikten sonra 70-75 FPS almaya başladım.

FIFA 22, 1080p Ultra ayarlarda 80 FPS veriyordu. Windows 11 yükseltmesi sonrası 95-100 FPS almaya başladım.

Olumsuz yanları:

Fanlarım boştayken bile gereksiz hızlı çalışmaya başladı. Dengeliye çeksem bile boştayken 55-60 derece alıyorum ve fanlar bir türlü susmuyor.

Açılış performansıma herhangi bir katkısı olmadı.

İşletim sisteminde küçük küçük droplar alabiliyorum.

Sözün özü 16 ve üstü RAM kullanıyorsanız geçebilirseniz. Ancak 8 GB RAM zaten günümüz oyunları için yeterli değilken Windows 11 için hiç yeterli değil bence. Günlük kullanım için W11 olabilir ama oyun için 8 GB RAM ve altına önermiyorum. Sürüm düşüreceğim şimdi.

Bu ay sonuna kadar bir 8 GB daha takacağım gerçekten çok rezil bir durum aynı mimariye sahip olan 10 bile 1 GB RAM ile çalışabilirken bu 4 GB istiyor üstüne hiçbir artısı dahi yok yazık sana Microsoft.

Aklınız varsa geçmeyin 3070/5600x sistemde her gün yeni bir hata alıyorum.
sorma pişman oldum tambir rezalet

Sonuç olarak arkadaşlar dediğim gibi 1 hafta süreyle denedim ve başıma gelmeyen kalmadı.
Sistemim Intel Core i3 10th GTX 1650 OC 16 GB RAM

Aklınızda bulunsun sizin için denedim bilgisayarınız çok iyi veya çok kötü olsun fark etmeksizin sistem problemli Microsoft'da bunun farkında olacakki ayarlar kısmına Windows 10'a geri dön seçeneği işaretlemişler 10 dakika gibi bir süreyle 10'a geri döndüm

Sonuç olarak Windows 11 şu zaman asla ama asla geçilmemesi gereken bir işletim sistemi.
Hoşça kalın sağlacakla kalın. :)

Son düzenleme:
Bu ay sonuna kadar bir 8 GB daha takacağım gerçekten çok rezil bir durum aynı mimariye sahip olan 10 bile 1 GB RAM ile çalışabilirken bu 4 GB istiyor üstüne hiçbir artısı dahi yok yazık sana Microsoft.

Hocam ben de dün gece bir merak ettim geçeyim dedim. Gerçekten oyun performansım falan daha stabil oldu allah var o konuda yalan söyleyemem. Ancak oyun performansım yükselecek diye bilgisayarın anası ağladı. RTX 3050 R5 5600H sistemde oyun oynarken arkada işlem yapamıyordum bellek kalmıyordu resmen. 16 GB RAM ile geçilebilir ama 8 GB RAM ile W 11 de oyun olmaz bence.

3070ti/5600x var bende ne gibi sıkıntılar var bende geçsem mi diye düşünüyorum.

Çok fazla hata var ara sıra çökme yapıyor üst tarafta yazdıklarıma bak bir daha açıklamak istemiyorum ve bu yazdıklarımda sadece karşılaştığım hataların %1'i kadar bir şey. Yani benim Windows 10 çok iyi çalışıyor çok stabil diyenlerin gazına gelip geçmeni önermem he illa denemek istiyorum dersen güncelleme kısmında varsa oradan geç olurda beğenmezsen ayarlardan direk Windows 10'a döndürüyor.

Windows 10 gayet stabil bence.

Hocam gayet stabil deyip çalışıyor falan deyip insanların hata yapmasına sebebiyet verme lütfen.
Stabil falan değil bunca insan boşunamı sorun yaşıyor? Her bilgisayarda bambaşka hatalar veriyor kesinlikle kullanılamaz halde dediğim gibi en az 2 yılı falan var.

Çok fazla hata var ara sıra çökme yapıyor üst tarafta yazdıklarıma bak bir daha açıklamak istemiyorum ve bu yazdıklarımda sadece karşılaştığım hataların %1'i kadar bir şey. Yani benim Windows 10 çok iyi çalışıyor çok stabil diyenlerin gazına gelip geçmeni önermem he illa denemek istiyorum dersen güncelleme kısmında varsa oradan geç olurda beğenmezsen ayarlardan direk Windows 10'a döndürüyor.

Hocam gayet stabil deyip çalışıyor falan deyip insanların hata yapmasına sebebiyet verme lütfen.
Stabil falan değil bunca insan boşunamı sorun yaşıyor? Her bilgisayarda bambaşka hatalar veriyor kesinlikle kullanılamaz halde dediğim gibi en az 2 yılı falan var.

Windows 11 gayet stabil seninkinde sorun olabilir.

Lubuntu da güzeldir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı