Çözüldü Windows 11'e geçince 10400F işlemci boşta 50 derecede çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Wnairz

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. RX 560 4 GB i5 10400F 16 GB RAM bilgisayarıma dün Windows 11 kurdum. Denetim Masası, Görev Yöneticisi ve dosya yöneticisi gibi yerlerde kasıyor. Daha doğrusu yavaş açılıyor, akmıyor. Şu anda baktım işlemcimin sıcaklığı (stok fan) 40-50 arası boşta olmasına rağmen. Şu anda performans ihtiyacım yok o yüzden Windows 11 kurdum sizce 10'a geri dönmeli miyim? İşlemcinin boşta bu sıcaklığı göstermesi sorun teşkil eder mi?

Çözüm
Şu anda Chrome, Discord ve Spotify açık ve 48-50 derecede.
Windows 11'e direkt yükselttikten sonra sorun devam edince Windows 10'a geri geçtim fakat sorun devam etti. En son zaten uzun süredir format atmadığım için sıfırdan temiz kurulum ile Windows 11 yükledim tek çözüm bu oldu. Kurulumdan sonra işlemci 32 dereceydi.
Hocam bende i5 9400F var Windows 10 kullanıyorum benim CPU boşta %0 kullanılıyor sizinki de boşta %0 kullanılıyorsa soğutucunuzu bence bir kontrol etseniz iyi olur dikkatli bir şekilde.

Hocam bende i5 9400F var Windows 10 kullanıyorum benim CPU boşta %0 kullanılıyor sizinki de boşta %0 kullanılıyorsa soğutucunuzu bence bir kontrol etseniz iyi olur dikkatli bir şekilde.

Tam olarak da boş değildi aslında Chrome açıktı fakat şimdi Görev Yöneticisi'ni açarken fark ettim zaten zor açıldı %70'lere çıkmıştı açılırken. Sonra 5-10'lara düştü CPU kullanımı.

Stok soğutucu ile o derece azmış bile :D Intel berbat soğutuculara bir kaç senede bir üstündeki etiketi değiştirmek dışında bir değişiklik yapmalı.

Soğutucu bloğu kıtlıktan çıkmış gibi küçük yapıyorlar. Fanları sessiz ve hızlı dönüyor ona lafım yok ama o soğutucu bloğu büyütmeleri lazım.

Soğutucu bloğu kıtlıktan çıkmış gibi küçük yapıyorlar. Fanları sessiz ve hızlı dönüyor ona lafım yok ama o soğutucu bloğu büyütmeleri lazım.

Bu konuda haklısınız hocam ama yeni nesil son model işlemcilerde sıvı soğutma kullanılıyor Intel bloğu geliştirmeyi düşünmez bence Intel yeni nesil işlemciler yapma peşinde eski işlemciler için fan güncellemesi bence yapmaz.
Tam olarak da boş değildi aslında Chrome açıktı fakat şimdi Görev Yöneticisi'ni açarken fark ettim zaten zor açıldı %70'lere çıkmıştı açılırken. Sonra 5-10'lara düştü CPU kullanımı.

Hocam o değerler bence oldukça yüksek Windows 11 yeni çıktı geliştirme aşamasında olduğu için böyle sorunlar pek şaşırtmadı.

Bende aynı işlemciye sahibim ve temiz kurulum yapmadan direk güncelleme yolu ile kurdum ama bahsettiğiniz durumu yaşamadım. Boşta 26 derece civarlarında çalışıyor. Ara ara Görev Yöneticisi'ni kontrol edip anormal çalışan bir şeyler var mı diye kontrol edin. Eğer güncelleme öncesi yedek varsa eski sürüme dönüp bir süre daha bekleyebilirsiniz.

Bende aynı işlemciye sahibim ve temiz kurulum yapmadan direk güncelleme yolu ile kurdum ama bahsettiğiniz durumu yaşamadım. Boşta 26 derece civarlarında çalışıyor. Ara ara Görev Yöneticisi'ni kontrol edip anormal çalışan bir şeyler var mı diye kontrol edin. Eğer güncelleme öncesi yedek varsa eski sürüme dönüp bir süre daha bekleyebilirsiniz.
Windows 10 a geri dönüş yaptım fakat hala 35-45-50 sürekli değişiyor.

Geri
Yukarı