Windows 11'e geçmeli miyim?

Gayet iyi.
Geç gitsin.

Ho hocam. Çok iddialı ve bıkmış şekilde konuştunuz. Galiba bu konularda. Bıktığınızı düşünüyorum. Aslında artık önüne gelen Windows 11 kurayım mı performans artar mı? Sıkıntı çıkar mı? Sürekli geldiğinden açıkçası bende cevap vermeye üşenir oldum. Ama çoğu kişi bilgi kirliliği yaratıyor. Eğer sistemine güvenşyorsa ve yenilikleri istiyorsa geçsin Windows 11'e eğer güvenmiyorsa Windows 10 da kalsın.

Ho hocam. Çok iddialı ve bıkmış şekilde konuştunuz. Galiba bu konularda. Bıktığınızı düşünüyorum. Aslında artık önüne gelen Windows 11 kurayım mı performans artar mı? Sıkıntı çıkar mı? Sürekli geldiğinden açıkçası bende cevap vermeye üşenir oldum. Ama çoğu kişi bilgi kirliliği yaratıyor. Eğer sistemine güvenşyorsa ve yenilikleri istiyorsa geçsin Windows 11'e eğer güvenmiyorsa Windows 10 da kalsın.
Hocam eğer 10 veya 11. Nesil intel ise geçsin.
Veya Ryzen 5000 serisi ise geçsin.
Günde en az 5 bu tarz soru var.

İlk kararlı sürüm(!) yayınlandığı gün geçtim. Windows 10'dan 11'e yükseltme şeklinde geçince çok saçmalıkla karşılaştım. Sonra önemli verilerim olmadığımdan temiz bir kurulum ile geçtim ve şuan bana göre iyi durumda ancak güncelleme almaya devam ediyor büyük problemler hakkında. Tam anlamıyla hatasız(küçük şeyler hariç) bir işletim sistemi istiyorsan şuan erken diye düşünüyorum.

İlk kararlı sürüm(!) yayınlandığı gün geçtim. Windows 10'dan 11'e yükseltme şeklinde geçince çok saçmalıkla karşılaştım. Sonra önemli verilerim olmadığımdan temiz bir kurulum ile geçtim ve şu an bana göre iyi durumda ancak güncelleme almaya devam ediyor büyük problemler hakkında. Tam anlamıyla hatasız(küçük şeyler hariç) bir işletim sistemi istiyorsan şu an erken diye düşünüyorum.

Hocam ben i5 11400F ile daha sızdırılmış versiyonundan beri kullandım açıkçası hiç sorun yaşamadım. Hatta aksine verimliydi. Sonra Windows 10'a geçtiğimde (çift işletim sistemi olarak kurdum bir ismi vardı bunun ama unuttum) bu sefer klavye mouse falan sıkıntı çıkarmaya başladı Windows 10 da neyse sonra sildim 10'u 11 de bayağı bir süre kaldım. Sonra dev sürümüne geçtim. Sonrasında sıktı geri döndüm Windows 10'a ama hiçbir farkı yok açıkçası. Tek farkı tasarımı. Daha yeni işletim sistemi olduğundan daha Windows 10'dan daha kopamadı. Daha özgünleşemediği için Windows 10 her daim dostunuz olacaktır. Hatta sırf eski sistemler için Windows 10'u sürekli güncelliyorlar. Eski sistemleri 7'den 8.1'den 10'a geçirmek için. Açıkçası Windows ne yapmaya çalıştığı belli ama kurulu düzen olmasa herkes hoop geçecek.

Ne zaman geçtin? (Geçtiğin tarihten sonra gelen güncellemeler ile bazı sorunlar düzelmiş olabilir)
1-2 ay oldu.
Performans artar zaten. Hiç kimse artmıyor diyemez zaten. Ama şu an için sadece 11 12. nesil Intel işlemcisi olan insanlar geçmeli. Ryzen 5000 serisi geçmeli benim düşünceme göre.

Ama şu anki düşüncem bir 3 4 ay daha beklenmesi taraftarıyım.
Hocam işlemci Ryzen 5 4600H, laptop kullanıyorum zaten. Dediğiniz doğru fakat O kadar abartılacak kadar gereksinim istemiyor bence. Orta seviye bir işlemciyle gayet iyi çalışır fakat RAM kısmında 16 GB altı bence asla kurtarmaz.

1-2 ay oldu.

Hocam işlemci Ryzen 5 4600H, laptop kullanıyorum zaten. Dediğiniz doğru fakat o kadar abartılacak kadar gereksinim istemiyor bence. Orta seviye bir işlemciyle gayet iyi çalışır fakat RAM kısmında 16 GB altı bence asla kurtarmaz.

Zaten bence birçok sistem önerisinde bence 8x2'den çok 16x2 önerilmeli bence. Yoksa DDR5 için yapılan geliştirmelerine birçoğundan mahrum kalınacak. Açıkçası bence 8000MHz ve CL 25 30 değerlerine daha düşmediği sürece DDR5 gözde zamanları olamaz. Ayrıca 64 GB 128 GB 256 512'lik modeller biyazaya çıkması zaten daha 4 5 seneyi bulur. Öncelik sunuculara.

Yeni konular

Geri
Yukarı