Windows 11'in ilk güncelleştirmesi AMD işlemcileri daha da yavaşlatıyor

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Microsoft'un salı günü Windows 11 için çıkardığı ilk güncelleştirme paketi AMD işlemci kullanan bilgisayarları daha da yavaşlatıyor.
Microsoft'un ve AMD'nin bunlardan biri için bir düzeltme hazırlığında olduğu gibi, Ryzen CPU'larda son zamanlarda gözlenen performans sorunlarını daha da kötü hale getirmeyi başardığı ortaya çıktı.

Bazı şeyleri bağlam içine almak gerekirse, Windows 11'in sürüm yapısı AMD CPU'ları eSpor oyunları ve tek iş parçacıklı uygulamalar gibi bazı iş yüklerinde yüzde 15'e kadar yavaşlatır. TechPowerUP'takiler AIDA64 Cache & Memory Benchmark'ı çalıştırdılar ve bu ilk güncellemeden sonra herhangi bir şeyin iyileşip gelişmediğini görecek kadar meraklıydılar. Buldukları şey, Windows 10'da yaklaşık 10-11 ns olan Ryzen 7 2700X CPU'nun L3 önbellek gecikmesinin, Windows 11'in sürüm yapısında 17 ns'ye yükseldiği ve şu anda ilk aylık güncelleştirme paketinin ardından yaklaşık 32-34 ns'de oturduğuydu. Bu da 2 kat yavaşladığı anlamına geliyordu.

2021-10-13-image-9-j_1100.jpg

Bu sonuçları aynı CPU modeliyle donatılmış bir makinede doğrulayabildik. AMD ve Microsoft, bu sorun için yamaların yanı sıra bir CPPC (tercih edilen çekirdek) hatasının bu ayın sonlarında geleceğini söyledi ve biraz araştırdıktan sonra sırasıyla 19 Ekim ve 21 Ekim'de çıkacak gibi görünüyor.

Kaynak;

Bu kadar koştura koştura 11’e geçmenin ne mantığı var cidden merak ediyorum. Bekle 3-5 ay sistem otursun ondan sonra geç!

Microsoft ve AMD bu konuda beraber çalışıyor. Düzeltme sözü vermişler. İlerde düzelecektir.

Microsoft'un salı günü Windows 11 için çıkardığı ilk güncelleştirme paketi AMD işlemci kullanan bilgisayarları daha da yavaşlatıyor.
Microsoft'un ve AMD'nin bunlardan biri için bir düzeltme hazırlığında olduğu gibi, Ryzen CPU'larda son zamanlarda gözlenen performans sorunlarını daha da kötü hale getirmeyi başardığı ortaya çıktı.

Bazı şeyleri bağlam içine almak gerekirse, Windows 11'in sürüm yapısı AMD CPU'ları espor oyunları ve tek iş parçacıklı uygulamalar gibi bazı iş yüklerinde yüzde 15'e kadar yavaşlatır. TechPowerUp'takiler AIDA64 cache & Memory Benchmark'ı çalıştırdılar ve bu ilk güncellemeden sonra herhangi bir şeyin iyileşip gelişmediğini görecek kadar meraklıydılar. Buldukları şey, Windows 10'da yaklaşık 10-11 ns olan Ryzen 7 2700X CPU'nun L3 önbellek gecikmesinin, Windows 11'in sürüm yapısında 17 Ns'ye yükseldiği ve şu anda ilk aylık güncelleştirme paketinin ardından yaklaşık 32-34 Ns'de oturduğuydu. Bu da 2 kat yavaşladığı anlamına geliyordu.

Eki Görüntüle 1189050

Bu sonuçları aynı CPU modeliyle donatılmış bir makinede doğrulayabildik. AMD ve Microsoft, bu sorun için yamaların yanı sıra bir cppc (tercih edilen çekirdek) hatasının bu ayın sonlarında geleceğini söyledi ve biraz araştırdıktan sonra sırasıyla 19 Ekim ve 21 Ekim'de çıkacak gibi görünüyor.

kaynak;

Herkeste düşüş olmuş. Fakat benim A6 9225 işlemcim uçuyor. Windows 11'i sevdim ben hem performans da arttı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı