Windows 7 Desteğinin Bitmesine 3 Hafta Kaldı

Hangi İşletim Sistemini Kullanıyorsunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    79

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Evet arkadaşlar. Aslında Windows 8 çıktığından beridir Technopat bütün üyelerinin Windows 7'yi terk etmesini istiyordu. Ancak yine de ısrar eden üyeler olmaya devam ediyor. Windows 10'a geçin diyoruz fakat basit bir sorun yüzünden direk Windows 7'de döndüğünü görüyoruz.
Ayrıca diğer forumlarda veya sözlük platformlarında "wİnDoWs 7 iYiDiR mOrUq WiNdOwS 10 çÖp", "Windows 7 forever" diyen birçok insan halen var. Hayır Windows 10'da cidden bir sorun yaşasan anlarım da sırf işletim sisteminin kendisini sevmediği için 1 tane bile oyunu çalıştıramadığında uğraşmak yerine "Windows 10 oyun açmıyor" demeyi tercih etmek nedir? Aynı sorunu Windows 7'de yaşasalar düzeltmek için elinden geleni yaparlar, Windows 10'da yaşayınca direk suçu Windows 10'a atıyorlar.
Aynı olay Windows 7 ilk çıktığında da yaşanmıştı. Windows 7 ilk çıktığında birçok insan "XP Forever" diyordu. Şimdi XP savaşını kazandık, sırada Windows 7 savaşını kazanmak var.
Ben gerek uyumluluk açısından gerek performans açısından gerek güvenlik açısından Windows 10'u Windows 7'den daha iyi buluyorum.
Neyse ki Windows 7'nin desteğinin bitmesine çok az kaldı. Yaklaşık 3 haftalık bir süre kaldı. 3 hafta sonra Windows 7 artık Microsoft tarafından tamamen tanınmayan bir işletim sistemi haline gelecek.
Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eski sistemler kullanmaya devam edecek. Zamanla XP ve Vista konumuna gelecek.
Aynen haklısınız. Forever'cılar hiçbir zaman bitmeyecektir. Ayrıca herkesin yeni nesil bilgisayarı yok, herkesin GTX 1060/1660/Ti/RTX 2060 ekran kartı yok.
Özellikle de 7950 GT gibi çok çok eski kartlara sahip olan bilgisayarlarda Windows 7 kullanılmaya devam edilecektir.

Windows 7 çok stabil ve gereksiz şeylerin bulunmadığı bir işletim sistemi. İnsanlar bu yüzden ısrarla Windows 7 kullanıyorlar. Windows 10 kullanmak için SSD şart, Windows 10'da yığınla gereksiz uygulamalarda geliyor.
Maalesef SSD şart fakat SSD'ler bugünlerde son derece ucuzladı. 480 GB SSD 350-400 TL'ye alınabiliyor. Hiçbir şey olmasa 120-240 GB SSD alırsın, paşa paşa Windows 10 kullanırsın. Diğer diskini de depo olarak kullanırsın. Zaten günümüzde elimizdeki bilgisayarı en iyi şekilde kullanabilmek için yatırımdan kaçamıyoruz.
Ancak uygulama konusunda haklısınız. Çünkü Windows 10'da bir sürü gereksiz uygulama var. Aslında birçoğu kaldırılabiliyor fakat yine de gelmesi sıkıntı çıkarabiliyor.
Fakat Windows 7 de aşırı eski olduğu için yeni nesil oyun çalıştırmak için 200-250 tane güncelleme yapmak zorundasınız. Örneğin Faceit Anti-Cheat Windows güncellemeleri olmadan çalışmıyor. Ve bu kadar güncellemeyi yüklemek tam bir işkence.

Açıkcası W10'u bende sevmiyorum. 2013'de Technical Preview yayınlamıştı yanlış hatırlamıyorsam o zamandan beri kullanıyorum. Nerdeyse 7 yıl olacak sistem ne arayüz olarak ne akıcılık olarak hala oturmadı. Her güncellemeyi belki bir şeyler değişir diye yüklüyorum hala aynı. 7 yılda bir şeyler olmuyorsa demek ki bir sorun var. W10 güncelleme vermek konusunda ısrar etmek yerine Vista çekirdeklerinden ve IE bağlılığından kurtulup yeni bir sürüm çıkartmaları gerekiyor.

Arkadaşlar bakın bu bir tercih meselesidir. W10 geçmemin sebebi W7 desteğinin bitmesi eğer destek bitmese sonsuza kadar W7 kullanırdım neden mi? Çünkü arayüzü, hızı ve diğer tüm özellikleri bana göre çok ama çok daha güzel geliyor. Ama bazı insanlarda da tam tersi W10 daha güzel gelebilir.
Windows 10 kullanmak için SSD şart
Maalesef SSD şart
Acaba neden SSD'yi bu kadar şart görüyorsunuz? Bilgisayar 40 saniyede açılıyor SSD'siz hani o kadar fazla bir artısı yok hız dışında diye biliyorum.

Arkadaşlar bakın bu bir tercih meselesidir. W10 geçmemin sebebi W7 desteğinin bitmesi eğer destek bitmese sonsuza kadar W7 kullanırdım neden mi? Çünkü arayüzü, hızı ve diğer tüm özellikleri bana göre çok ama çok daha güzel geliyor. Ama bazı insanlarda da tam tersi W10 daha güzel gelebilir.
Windows 7 gelmiş geçmiş en efsane ve en kolay arayüze sahip işletim sistemiydi fakat artık önümüze bakmamız gerekiyor. Yakında Chrome desteği keser, Windows 7 kullanıcıları da ortada kalır.
Acaba neden SSD'yi bu kadar şart görüyorsunuz? Bilgisayar 40 saniyede açılıyor SSD'siz hani o kadar fazla bir artısı yok hız dışında diye biliyorum.
Aslında her bilgisayarda şart değil, bazı bilgisayarlarda Windows 10 HDD'yle bile gayet iyi çalışıyor. Fakat özellikle de 5400RPM diskli bilgisayarlarda %100 disk kullanım sorunu oluyor. Bu da sadece kullanım hızının yavaşlamasıyla kalmayıp bazı oyunlarda FPS Drop sorununa sebep olabilir.
Fakat bu her bilgisayarda olmuyor. Mesela benim eski bir laptop'um vardı. SSD almadan önce bir dönemler eski bilgisayarım 25-30 dakikada açılıyordu. Masaüstü hemen 1-2 dakika içinde gelse de Flash çökmeleri, uygulama saçmalamaları vardı. 25-30 dakika geçmeden düzelmiyordu.
Fakat her bilgisayarda olmaz dediğim gibi. Bazı bilgisayarlarda çok hızlı da çalışabilir.

Son düzenleme:
Ben sata 2 5900 devirli disk ile W10 kullandım 3 ay, üstelik yükseltme idi ve ekran kartı uyumu yok normalde. Açılış hızı W7 ile aynıydı ancak bilgisayarı boşta bırakır bırakmaz harddiske yüklenmesi ve sürekli diski parçalaması(elle birleştiririm hep) nedeni ile temiz W7 bulunca anında döndüm.
Laptop ise 8.1 maaşallah akıyor alet. Arkadaşıma da aynı hafta 8.1 sürdüm çok dikkat etmez ama hala akıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı