Windows 7 kurulmuyor

504940

Centipat
Bazılarımızın bilgisayarı eski ve kader mağduru olarak Windows 10 kullanamıyor, kullanınca çok yoruyor ve Windows 8.1'de oyunlar için kalitesiz kalıyor tek seçenek olarak Windows 7 kullanmak kalıyor. Desteğin kalktığının farkındayım fakat Windows 7 Ultimate'e geri dönmeyi düşündüm. Yetkili arkadaşların açtığı ISO dosyalarından ISO yükledim ve Rufus ile USB belleğime aktararak BIOS kısmından USB'yi en üste çekerek formatımı attım bilgisayar açıldı ve şu an o bilgisayardan yazmama rağmen Discord, Steam gibi önemli uygulamaları kurarken sorunlar yaşıyorum/Siteler düzgün görüntülenmiyor ve WinRAR'ın sitesinde bile virüs varmış gibi algılıyor ve açmıyor. Formatı doğru attığımdan kısmen eminim ama ISO dosyasının hatalı olduğunu düşünmüyorum, bilgisayarı açarken anakart yazısında kalıyor ve F1'e basmazsam devamı gelmiyor, USB belleğin adı vs aynı panelde gözüküyor. Bu konu hakkında yardımcı olabilecek birisi var mı? Formatı hatalı mı yapıyorum ya da ISO dosyasından kaynaklı bir sorun mu yaşıyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarı açarken F1'e basmadan açılmamasının sebebi anakartın üzerinde CMOS bataryasının bitik olmasındandır. Pili değiştirirseniz düzelir.

Diğer sıkıntıların formatı yanlış atma gibi bir durumla alakası yok, Windows 7 zaten diski seçtikten sonra müdahaleye izin vermiyor.

Sitelerin düzgün görüntülenmesi için Chrome, Edge gibi HTML5 destekleyen modern bir web tarayıcı kullanın.

1644009788107.png

Bahsettiğim hata
Bilgisayarı açarken F1'e basmadan açılmamasının sebebi anakartın üzerinde CMOS bataryasının bitik olmasındandır. Pili değiştirirseniz düzelir.

Diğer sıkıntıların formatı yanlış atma gibi bir durumla alakası yok, Windows 7 zaten diski seçtikten sonra müdahaleye izin vermiyor.

Sitelerin düzgün görüntülenmesi için Chrome gibi HTML5 destekleyen modern bir web tarayıcı kullanın.
O olay beni şahsen etkilemiyor fakat aynı şekilde Windows 7 kurulu bir sistem daha abim tarafından kullanılıyor, sadece ana kartı değişik fakat benim kurduğum sistemde Winrar gibi sitelere tam erişim sağlayamıyorum. WinRar'ı direk açmıyor, Steam sitesini doğru açmıyor Discord Setupunu açmaya kalktığımda "SetDefaultDIIDDirectories yordam girşi noktası, KERNEL32.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı" şeklinde absürt hatalar alıyorum, bir değil zibilyon tane bu çeşit hatalarla karşılaşıyorum.

Hocam demin pil yazmıştım ancak gördüğüm hataya göre sizin BIOS sürümünüz mevcut işlemcinizi desteklemiyor yani BIOS güncel değil, anakartınızın CPU desteği için BIOS güncellemesi yapılması gerekiyor.

İşlemci ve anakartınız nedir?
İşlemci : AMD Phenom(tm) II X6 1100T 3.30GHz
Anakart: ASUS M5A78L-M LX3

Oyunlarla ilgim olduğu için Windows 10'a gelen son güncellemeler boşta durarken bile yoruyor. Sistemim zaten eski ve en yakın zamanda yenilemeyi düşünüyorum/idare etmek mecburiyetindeyim. Beş ay civarı daha bu sistemde kalacağım ve geçicide olsa etkili bir çözüm arıyorum. Bunu Windows 7 kurarak gerçekleştirmeyi düşünmüştüm ama çok zorluk çıkardı. Kullandığım sistem maalesef benden yaşlı :D

İşlemci : AMD Phenom(tm) II X6 1100T 3.30GHz
Anakart: ASUS M5A78L-M LX3

Oyunlarla ilgim olduğu için Windows 10'a gelen son güncellemeler boşta durarken bile yoruyor. Sistemim zaten eski ve en yakın zamanda yenilemeyi düşünüyorum/idare etmek mecburiyetindeyim. Beş ay civarı daha bu sistemde kalacağım ve geçicide olsa etkili bir çözüm arıyorum. Bunu Windows 7 kurarak gerçekleştirmeyi düşünmüştüm ama çok zorluk çıkardı. Kullandığım sistem maalesef benden yaşlı :D

Hocam anakartınızın desteklediği maksimum işlemci Phenom IIX6 1065T olarak görünüyor, siz muhtemelen daha yüksek bir işlemci takmışsınız. Bazı problemler yaşamanız bundan ötürü olabilir.

Windows 10'da iken kasma sorunları hariç bu sıkıntıları yaşıyor muydunuz?

Hocam anakartınızın desteklediği maksimum işlemci Phenom IIX6 1065T olarak görünüyor, siz muhtemelen daha yüksek bir işlemci takmışsınız. Bazı problemler yaşamanız bundan ötürü olabilir.

Windows 10'da iken kasma sorunları hariç bu sıkıntıları yaşıyor muydunuz?

Windows 10'da yavaşlama ve çökme çok yoğun olduğu için geçmeyi düşündüm. şu ana kadar hiç bir sorun yoktu, monitörün desteklediği çözünürlük 1600x900'ken şu an 1920x1440'a kadar gösteriyor ve 1600x900 olmadığından dolayı 1280x1024 çözünürlüğünde kullanabiliyorum(Tam çözünürlük değil) Windows 8.1 geçmeyi düşündüm sence nasıl olur?

(Sorunların tamamı formattan sonra başladı, önceden tamamen temizdi ve hiç bir sorun yoktu.)

Windows 10'da yavaşlama ve çökme çok yoğun olduğu için geçmeyi düşündüm. şu ana kadar hiç bir sorun yoktu, monitörün desteklediği çözünürlük 1600x900'ken şu an 1920x1440'a kadar gösteriyor ve 1600x900 olmadığından dolayı 1280x1024 çözünürlüğünde kullanabiliyorum(Tam çözünürlük değil) Windows 8.1 geçmeyi düşündüm sence nasıl olur?

(Sorunların tamamı formattan sonra başladı, önceden tamamen temizdi ve hiç bir sorun yoktu.)
Windows 8.1 deneyerek sonucu yazar mısınız, muhtemelen işlemci - anakart uyumsuzluğu ve nispeten kernel eski olduğu için Windows 7 sorun çıkarıyor.

8.1 sorunsuz çalışırsa yeni bilgisayar alana kadar onunla idare edin.

Windows 8.1 deneyerek sonucu yazar mısınız, muhtemelen işlemci - anakart uyumsuzluğu ve nispeten kernel eski olduğu için Windows 7 sorun çıkarıyor.

8.1 sorunsuz çalışırsa yeni bilgisayar alana kadar onunla idare edin.
Windows 8.1'i şimdi yükledim BİOS'ta kalma sorunu dışında tüm sorunlar çözüldü, işletim sistemi geldikten bir süre sonra monitör gidip geldi kendisini direk olarak 1600x900 çözünürlüğüne aldı o şekilde sorunum çözüldü, ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.

Windows 8.1'i şimdi yükledim BİOS'ta kalma sorunu dışında tüm sorunlar çözüldü, işletim sistemi geldikten bir süre sonra monitör gidip geldi kendisini direk olarak 1600x900 çözünürlüğüne aldı o şekilde sorunum çözüldü, ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.
BIOS sorununun tek çözümü işlemcinizin maksimum 1065T olması, 1100T olduğu için o mesajı alıyorsunuz hocam. Modlu BIOS lar var internette ama risk size ait, önermem. Problemin giderilmesine sevindim.

Geri
Yukarı