Windows 7 ve DirectX 11 ile Süper Grafikler

'Windows 7' bölümünde Euthanasia92 tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde başlatılan konu.

 1. Euthanasia92

  Euthanasia92 Millipat

  Katılım:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  100
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Mersin
  [​IMG]


  Nukenin gücü.
   
 2. 4CappyNaturaL

  4CappyNaturaL Millipat

  Katılım:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  0
  nukede ez pahabiçilemez =)
   
 3. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.857
  Beğenileri:
  42.386
  Yer:
  İstanbul
  Windows XP, Vista ve Windows 7'yi oyunlar açısından da karşılaştırma zamanının  geldiğini düşünyorum. Hala birçok kişi oyunlar için XP deyip, 32 Bit olan bu işletim sisteminde, aslında 4 GB RAM'e ihtiyaç duyan oyunları 3.25 GB bellek ile oynamaya çalışıyor.

  Yine DirectX 10 veya 11 destekleyen oyunları XP'de oynamaya kalktığınızda görsellikten uzak bir oyun deneyimi yaşayan kullanıcıların gerçek anlamda grafiklerden faydalanabilmeleri için, özellikle de DirectX 11 destekli oyunlarda, Windows 7 64 Bit kullanmaları şart.


  http://trailers.gametrailers.com/gt_vault/1659/t_companyofheroes_dx9vsdx10_comp.flv

  [​IMG]
  Age of Conan DirectX 9 screenshot 1


  [​IMG]
  Age of Conan DirectX 10 screenshot 1

  nVidia'nın Windows 7 ile ilgili sunumu ve ekran kartlarının DirectX 11 sayesinde artık her alanda kullanılmaya başlanacak olması:

  Dünyanın en hızlı oyun platformu Windows 7                                       

  Çoklu ortam içeriğine ek olarak Windows 7  oyunlar için de çok güçlü bir platform olacak. Windows 7  ve NVIDIA SLI teknolojisi  dünyanın en hızlıoyun platformunu sunacak. En gözde oyunların tümünde bu platform,önceki işletim sistemlerine kıyasla %14'e varan bir performans artışısağlayacak1. Windows 7  ayrıca GPU hızlandırmalı H.264 yüksek tanımlı video oynatımını Windows Media Player'a ekleyerek, düşük CPU kullanımıyla akıcı oynatımı mümkün kılacak.


  HP, Dell  ve Acer gibi bunun farkına varan dünyanın en büyük PC satıcıları, Windows 7'yegeçişi kolaylaştırmak için GeForce GPU'larını seçtiler. Sunduklarısistemlerin tümü tam DirectCompute desteğiyle birlikte en yeni GeForce GT220  ve G210 GPU'lar dahil olmak üzere çeşitli NVIDIA GPU'ları içeriyor.
                         
  [​IMG]

  Windows 7 ve DirectX 11

  Windows 7'nin görselliğini geliştirmek ve görsel arabirimdeki ekran kartıkullanımını arttırmak isteyen Microsoft, donanım yapımcılarıyla yakınbir çalışma içerisinde. Uzun zamandan beri beklenen bazı işlemlerin CPU'dan GPU'ya kaydırılması ve çok çekirdekli işlemcilerde işlemlerin etkin bölünmesi gibi özellikler Windows 7 ve DirectX 11 ile kullanıcıları bekliyor olacak.

  Yeni işletim sistemi
  Windows 7, malum DirectX 11 destekli geliyor.  Oyun geliştiriciler de en son sürümdeki yeniliklerden faydalanarak çok daha yüksek kalitede grafikleri oyunlara taşıyacak.Daha gerçekçi grafikler ve daha hızlı çalıştırılan medya dosyaları bu sayede gerçek olacak.

  DirectX 11'in önemi, işlemleri çekirdeklere bölerek performansı arttırmasından ve CPU ile GPU arasında karar vermesinden geliyor. Windows 7 video işlerken ana işlemciden değil, ekran kartının grafik işlemcisinden faydalanarak bu işi çok daha hızlı yapacak. Bu sayede aynı anda CPU başka işlemlerde uğraşabilecek. Sadece video işlemek de değil, Photoshop gibi programlarla resimler üzerinde değişiklik yapmak, film izlemek gibi işlemler de CPU yerine GPU'yu kullanacak.

  AMD ve Intel'le birlikte çalışan Microsoft her iki firmadan da Windows 7 için DirectX11'de destek alıyor. AMD haziran ayında prototip bir DirectX 11 GPU sergilediyse de henüz
  ürünü ortaya çıkartmadı.

  Bu konuda Apple, Microsoft'la rekabet içerisinde. Snow Leopard isimli Mac OS X 10.6'da işlemci ve ekran kartına işlem dağıtmak, paralel işlem yürütme ve çok çekirdeği verimli kullanmak gibi özelliklerin yanı sıra OpenCL isimli programlama araçları seti desteği de bulunuyor.  Üstelik hem Nvidia hem de AMD hem DirectX 11'i, hem de OpenCL'i destekleyeceklerini açıkladılar.
   
 4. koko1ko1

  koko1ko1 Millipat

  Katılım:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  124
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Çok kağıt olmus, ap olarak ben annie, ryze, amumu, anivia, malhazar diyorum.
   

Sayfayı Paylaş