Windows 7 X86 sistem donuyor ve RAM'leri okumuyor

Yeonta

Femtopat
Daha fazla  
2008 yılında alınmış bir bilgisayarım var bu bilgisayarı flash bellek takınca donmasından, Chrome'nin son sürümünü yükleyememizden ve yavaşlığından ötürü kaldırmıştık. Yaklaşık 2-3 ay önce tamir etmeye başladım. PC'yi ilk açtığımda Mozilla veya Chrome kuramadım hata veriyordu. AVG'yi kaldırıp (kaldırırken anam ağladı, yine hatalar aldım) Kaspersky kurdum. Tarama yaptığım zaman trojan çıktı bilgisayarı 2-3 kez yeniden başlatarak trojanlari kaldırabildim. Trojanları kaldırdıktan sonra Chrome'yi kurabildim. 1GB RAM'i vardı 2 GB daha ekledim 3 GB kullanmaya başladım termal macununu yeniledim. Bir süre iyi çalışıyordu.
Bazı sorunları yeni fark ettim ve hala olan sorunlar vardı. Mesela kasa içi çok statik elektrik oluyor. Ara sıra donması hâlâ devam ediyordu. Kaspersky tam tarama yaptığım zaman yarısına bile gelmeden donuyor. Bu donmada fare ve klavye donuyor, HDD ışığı sabit kalıyor. Bir gün açarken bilgasayarı açılmadı Windows'u onarıma sok veya normal olarak başlatma ekranı çıktı.

Onar dediğim zaman Windows dosyaları yüklerken hep aynı yerde donuyor normal devam edersem de Windows'u başlatamıyor ve PC'yi yeniden başlatıyor. RAM sorunu diye düşünüp anakartın desteklediği RAM'lere baktım benim taktığım RAM desteklenenler arasında yoktu ama anakartın desteklemiyor olsa baştan beri desteklemezdi bir süre 3 GB'lik RAM'le Windows'u açtı BIOS'da 3GB'yi gördü. Windows görev yöneticisinde 3GB Ti okuyordu genelde 2 ile 3 arasında RAM kullanıyordu. Şimdi BIOS'da 2 GB RAM gözüküyor 3 GB takılı olmasına rağmen yeni aldığım 2 GB'lik RAM'i çıkardığım zaman 1 GB ile PC çalışıyor yavaş ama çalışır durumda oluyor. PSU kaynaklıda olabileceğine dair yazılar okudum. Neden 3GB'yi başta okurken şimdi okumuyor.

İşletim sistemi: Windows 7 X86.
Tahmini sorun kaynakları: PSU, RAM(2 GB'lik RAM yeni alındı)

Not:
1 - Donma kaynağı %99 HDD değil çünkü BIOS'ta bile dondu.
2 - Kaspersky tarama yaparken CPU'yu çok kullanır CPU kullanımıda elektrik harcar Bu da PSU kaynaklı olabilir.
3 - anakart da 2 tane RAM yuvası var.
4 - RAM'ler 2(yeni olan)+1(eski olan)
5 - PSU 300W.

Sorunumu çözerseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Sorununu çözemeyiz. Biz burada sadece tavsiye veririz. Uygulama işi senin elinde. Yapacağın şeyin sorumlusu yine sensin.

Ben RAM'lerden şüpheleniyorum. Windows RAM testini yapar mısın?

Elektrik konusunda ise kullandığınız prizin ve fişlerin topraklı olduğundan, evinizde de topraklama sisteminin olup olmadığından emin olun.

Sorununu çözemeyiz. Biz burada sadece tavsiye veririz. Uygulama işi senin elinde. Yapacağın şeyin sorumlusu yine sensin.

Ben RAM'lerden şüpheleniyorum. Windows RAM testini yapar mısın?

Elektrik konusunda ise kullandığınız prizin ve fişlerin topraklı olduğundan, evinizde de topraklama sisteminin olup olmadığından emin olun.

Windows RAM testi ne yapayım? Memtes86 ile tarama yapmaya çalıştım anakart UEFI USB desteklemediği için USB'den Boot edemedim CD'ye yazıp deneyeyim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. UEFI desteklemiyor ise MBR olacak şekilde yazdırın.

Ya da şöyle bir şey buldum:

Windows 7 RAM Testi yapma

1. Başlatı tıklayın.
  2. Arama bölümüne (Programları ve dosyaları ara yazan yere) mdsched.exe yazın ve enter tuşuna basın.
  3. Açılan pencerede Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle'yi tıklayın.

Hayır. UEFI desteklemiyor ise MBR olacak şekilde yazdırın.

Ya da şöyle bir şey buldum:

Windows 7 RAM Testi yapma

1. Başlatı tıklayın.
  2. Arama bölümüne (Programları ve dosyaları ara yazan yere) mdsched.exe yazın ve enter tuşuna basın.
  3. Açılan pencerede Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle'yi tıklayın.
Teşekkürler Sonradan Gördüm Mesajınızı

Geri
Yukarı