Windows 7'de oyun performansı yükseliyor

Sadomadoking

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Windows 10 x64 PRO kullanıyordum. Oyunlarda ve masaüstü işlemlerde çok sorunlar yaşıyordum. Oyunlarda çok kasma, takılma ve FPS düşüp geri yükselme sorunlarını yaşamaktan bıkmıştım. Artık bütün bileşenlerin sürücüleri günceldi. Daha sonra ufak araştırma sonrası Windows 7 kurmam önerildi. Aslında sadece deneme amaçlı olacaktı. Bu bir nevi test gibi. Windows 7 x64 Ultimate UEFI sürüm indirip kurdum. Bütün sürücüleri güncelledim, hepsi de 2018 tarihli sürücüler. Şunu da eklemekte fayda var, Windows 10 için çıkartılan en son sürücüler Windows 7 için de halen çıkmakta. O yüzden Windows 7 desteği bitmiş değil. Hemen oyun testlerine başladım ve çok şaşırdım çünkü ne takılma var ne de kasma sorunu, stabil bir şekilde oyunları oynayabiliyordum ama Windows 10'da böyle olmuyordu. Merak ettiğim, Windows 10 daha gelişmiş ve yeni bir işletim sistemi olduğuna göre neden Windows 7 kadar stabil değildi ve sorun çıkartıyordu? Var mı bir cevabı? Şu an yine aklımda Windows 10 kullanmak var ama bu sorunları tekrar yaşacağımı bildiğim için kurmak da istemiyorum açıkçası. Önerileriniz nedir acaba? Siz yine de Windows 10 kurun diyeceksiniz ama böyle sorunları bilerek yaşamak istemiyorum. O yüzden kullanmak istemiyorum. Çok bir şey kaybeder miyim Windows 7 kullansam? Bilgisayar sistemim aşağıda yazılı, lütfen yorumlarsanız sevinirim.

• AMD FX-8300 4.2 GHz
  • MSI Gaming 970 AM3+
  • MSI Gaming R7 370 2GB 256 Bit GDDR5 DX12
  • 8 GB Dual Kit Gskill RipjawsX 1600 MHz CL9 DDR3
  • 700W Cougar CMX PSU
  • 60 GB Kingston SSD ( 3-4 Senedir Kullanıyorum )
  • 500 GB Seagate Barracuda 7200Rpm
  • 1 TB WD Elements Harici HDD

Cevaplar için şimdiden teşekkürler, önerileri de görmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10 şuan sorunlu stabil degil windows 7 kalmanız daha iyi olur kaybedicek bir şeyiniz yok dirext 12 falan şuanlık boş şeyler ileride tabikide geçmek mecburi olucak ama şimdilik rahatlıkla windows 7 de kalabilirsiniz benim görüşüm

Bence kişiden kişiye değişiyor. Windows 10 çoğu kimselere göre sorunsuz olsa bile benim için değildi. Bir süre sonra ağırlığı hissediyordum. Şimdi lisanslı 8.1 PRO kullanıyorum ve HDD ile açılış 7 sn. civarlarında oluyor. Uzun bir zaman 8.1'de kalmayı düşünüyorum.

Aslında windows 7 daha stabil. Ancak update üzerinden güncelleme almıyor. Ama çok da sorun değil. Neticede güncelleme alsada sorunlar ve güvenlik riskleri olacak. Zaten halen dünyanın %44 civarı windows 7 kullanıyor. Windows 10 ise %34 civarlarında üstelik windows 10 ilk yıl ücretsiz dağıtılmış olmasına rağmen. Demek ki insanlar boşuna geçmemezlik yapmıyorlar.

Merhaba FX 8350 kullanıcısı olarak ben de katıldım aranıza. :D
Şaka bir yana Win 10 kuruluydu bende de. Windows 7 kurdum şu anda gerçekten nefes almaya başladı bilgisayar.

Konuya yapılan yorumları göz önünde bulundurarak FX işlemcilerde bu tip sorunlar olabilir diye düşünüyorum. Bende de eski tip bir bilgisayar var ve Windows 7 daha stabil çalışıyor. Bunun tersini söyleyen yani Windows 10'un işlemci çekirdeklerini daha stabil kullandığına dair pekçok konu açan arkadaş da mevcut. Güvenlik riskleri senin için sorun olmayacaksa orada kalabilirsin.

Evet, halen daha insanların çoğu Windows 7 kullanıyor ama farklı nedenleri de var. Bahse varım çoğu kişi Başlat Menüsü yüzünden kullanmıyor Windows 7 dışında. :) Şu anlık Windows 7'de kalınabilir ancak DirectX 12 tam oturunca yeni nesil bilgisayarlar istemese de geçmek zorunda kalıcak gibi görünüyor.

Öte yandan eskide kalmış bir işletim sistemini kullanmak ne kadar doğru, bilemiyorum.

Ben 3 ay önce Kaby Lake tabanlı sistem topladım. İşletim sistemini kurmadan önce YouTube dan Win 7 Win 10 karşılaştırmalarına baktım ve şaşırmadım. Win 7 halen Win 10 dan daha iyi FPS veriyor ve daha stabil. Intel'de Microsoft'la anlaşmış herhalde Win 7 kurulumu engellemiş. Netten video izleyerek Windows 7 Ultimate'yi sistemime kurdum. İyikide kurmuşum diyorum. Buradakilere bakma sen bunlar Win 8 çıkar en iyi işletim sistemi derler, Win 8.1 çıkar en iyisi o olur ve Win 8 çöp olur, Win 10 çıkar Win 8.1 çöp olur ve böyle böyle gider. Ama işletim sistemini çokta takmamak lazım bence. Windows 7 neye yetmiyor ki?(DX12 bahanesini yapmayın ona uygun birtane oyun var bildiğim oda sadece Forza)Win 10 sağolsun update'leri ne kadar kapatsamda inadına açıyor. Sanki bilgisayar benim değilde onların.

+ Olarak bence Windows 8 şuana kadar çıkmış en çöp işletim sistemi. Zaten Microsoft'da çöp olduğunu bildiği için hemen apar topar Win10 duyurusunu yaptı. Aynı Win ME çıktıktan 1 yıl sonra Win XP'nin çıkması gibi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı