Windows 7'den Windows 10'a geçme sonrası performans düşüşü

Aimerlapaix

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba başlıkta da söylediğim gibi dün dizüstü bilgisayarımı Windows 7'den Windows 10'a geçirdim. Çok güçlü bir sistemim yok haliyle oynadığım oyunlar da güçlü sistem isteyen oyunlar değil. San Andreas multiplayer oyununda ( çok oyunculu GTA San Andreas ) Windows 7 kullanırken %99 GPU kullanımına ulaşıyor ve 130-140 FPS alıyordum. Windows 10'a geçtikten sonra aynı oyunu aynı ekran kartıyla ( GeForce 610 m ) açıyorum ve ekran kartı kullanımı %30- %40'larda dolaşıyor FPS ise 50 civarlarında kalıyor. Forumda birkaç konuya göz gezdirdim ve kullanıcılar Dual Channel RAM ile sorunu çözdüğünü belirtmişler fakat zaten şu an kullandığım notebookta 4+4 Dual Channel RAM kullanıyorum. NVIDIA denetim masasından güç yönetimini maksimum performansı tercih et olarak ayarladım fakat değişen bir şey yok.

Aklıma gelen tek şey bilgisayarın ısındığı için kendini yavaşlatması. Windows 7'de böyle bir durum olmuyordu ısınsa da tam performans çalışıyordu ama Windows 10 kendi aklınca bana donanım sağlığı önlemi olarak böyle bir şey uyguluyor sanırım. Ben böyle bir şey olmasını istemiyorum ısınınca performansı kısıtlamasını nasıl engelleyebilirim? Ya da bu sorunun neden kaynaklandığını bilen var mı?

Sistem:
NVIDIA GeForce 610M
Intel HD Graphics 4000.
Intel i5 3210M 2.5 GHz.
4+4 / 8 GB Dual Channel RAM.
240 GB SSD ( sorunun HDD yüzünden olduğunu söyleyebilenler olduğu için belirtiyorum. SSD kullanıyorum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Pil göstergesine sağ tıklayıp mobility center'ı açınız. Ordan ayarlı değilse "yüksek performans" ayarını seçip uygulayın ve tekrar deneyin.
O da yüksek performansa ayarlı şuanda
Teknik olarak bu sistemin SSD ile birlikte akıcı bir şekilde Windows 10'u kaldırması gerekiyor. Güncelligini yitirmiş olan Windows 7'ye inmenize kesinlikle gerek yok, Windows 8.1'i deneyebilirsiniz.
Ben de anlam veremiyorum hala. Kafamı karıştıran kısım da Windows 7 de tam güçte çalışan ekran kartının Windows 10'da %30 ile çalışması.

Peki işlemcinizin içinde entegre grafik var mı? Eğer varsa Nvidia denetim masasına girip "Otomatik seç (entegre)" seçeneğini "Yüksek performanslı Nvidia grafiği" olarak işaretleyin derim.
Bu işlem tarayıcı gibi programlarında NVIDIA ekran kartı ile çalışmasına yol açacaktır fakat oyunları bir de bu şekilde test etmek gerekiyor.

Peki işlemcinizin içinde entegre grafik var mı? Eğer varsa Nvidia denetim masasına girip "Otomatik seç (entegre)" seçeneğini "Yüksek performanslı Nvidia grafiği" olarak işaretleyin derim.
Evet işlemcinin içinde HD Graphics 4000 var fakat halihazırda NVIDIA denetim masasından yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi seçili durumda. MSI Afterburner üzerinden kontrol ettiğimde de NVIDIA ekran kartı kullanımda gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı