Windows 7'yi NTLite ile editlemek mantıklı mı?

MaviEkran126

Hectopat
Yer
Kırklareli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Pentium T3400 2.16 Ghz. NVIDIA GeForce 9300M GS Windows 10 2016 LTSB.
Evet NTLite de Windows 10 editlerken aklıma takıldı. 20 yıllık falan sistemler için Windows 7 editlemek akıl karı mı?

Aslında mantıklı. 7 ile sürücüler kurulmuyor. İçine atıp yapmak mantıklı.

Windows 7'de gereksiz hizmetleri devre dışı bırakınca 900 küsur MB RAM kullanımı, %0 CPU kullanımı oluyor zaten, NTLite'a gerek yok bence.
Ben Windows 7 Home Basic kullanıyorum boşta 920 MB RAM kullanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 7 için çıkarılacak pek bir şeyin olduğunu sanmıyorum. Ancak önceden hazır olmasını istediğiniz sürücüleri veya programları ilave edebilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam programlar ISO kontrolü yaptım ama çıkarılacak kayda değer bir şey hatırlamıyorum.

Windows 10 kadar çıkarılacak çok şey olmasa da Windows 8.1 için de "kırparak" ISO hazırlamak denenebilir. Benim çok zayıf özelliklere sahip bir minibook cihazım var. Daha önce MSMG tool ile Windows 10'u düzenledim ancak performansı yine de tatmin etmedi. NT Lite ile Windows 8.1 düzenledim. Telemetri, Defender, bazı mağaza uygulamarı, IE, Edge devre dışı, bazı gizlilik ayarlarında da değişiklik yaptım. Şu an Kaspersky Security Cloud antivirüs ve temel programlar yüklü. İlk anda 500MB, bahsettiğim kurulumlardan sonra kontrol ettiğimde boştaki RAM kullanımı 700 MB idi.

Söz konusu ikinci bilgisayarımın özellikleri:
Asus TP200SA
Celeron N3050 1.6-2.16 GHz 2 izlekli çok kötü bir işlemci
2 GB DDR3L RAM
32 GB eMMC
1366x768 dokunmatik ve 360 derece dönen 11.6" ekran

Windows 8.1 ile bunu adam etmeyi başardım. Vakti zamanında ilk kez W8 gördüğümde hiç hoşuma gitmemiş ve o zamanki eski bilgisayarım bozulana kadar Windows 7'de kalmıştım. 3,5 yıl önceki yeni masaüstü bilgisayarımla birlikte direkt Windows 10'a atladım. Masaüstü cihazı almadan önce eski laptop can çekişirken bu Asus cihazı idareten aldım. Performansı hiçbir zaman tatmin etmedi. Kendi kırptığım veya hazır(Revision OS) Windows 10 sistemlerin hiçbirisi yeterince hafif değildi. Android X86 vb. sistemlerde de sürücü sorunu veya çökmeler çıktı. Cihaz 5 yaşına geldi ama daha yeni adam edebildim. Kendisine marka tarafından sadece Windows 10 sürücüleri desteği vardı. Ben zar zor Windows 8.1 sürücülerini toparladım. Hala eksik var ama temel özelliklerin hepsi çalışıyor. Meğerse Windows 8.1'e şans vermeyerek çok şey kaçırmışım. Hem daha hafif hem de arayüz olarak(tablet olarak bakılırsa) Windows 10'dan çok daha iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı