Windows 8.1 ile Ubuntu Kullanmak İstiyorum

ozaerden

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Windows 8.1 kullanıcısıyım. Bilgisayar mühendisliğinde okuyorum ve Ubuntu kullanmaya ihtiyacım var. Multi-boot şeklinde W8.1 ve Ubuntu kullanmak istiyorum. O yüzden sanal disk tarzı şeyler önermezseniz sevinirim. Aslında nasıl yapacağımı biliyorum ancak daha önceki kurulumda bazı aksaklıklar yaşadığım için bu sefer danışarak iş yapayım dedim.

Ubuntu 14.04.1 LTS indirdim ve flash belleğimi FAT32 şeklinde biçimlendirerek dosyaları içine attım. NTFS olarak biçimlendirdiğimde boot ekranında flash gözükmeyince böyle yapayım dedim. Yalnız Unetbootin tarzı bir program kullanmadan yaptım bu işlemi. Sizce bir problem yaratır mı? Daha önce sıkıntı olmadı ama yine de emin olmak istiyorum.

C bölümünde W8.1 kurulu, D bölümü ise deyim yerindeyse benim için bir depo. Ben Ubuntu'yu ne C'ye kurmak istiyorum ne de C'nin yerine. C ve D'den bağımsız olarak 15 Gb alanım var, buraya kurmak istiyorum. Ancak daha önceki kurulumda yaşadığım sıkıntı şu;

15 GB'ın yarısını kurulum için yarısını takas alanı için kullandım, sorunsuzca kurulumu yaptım. Ama sonra boot ekranında ubuntu gözükmedi ve her açılışta direk W8.1 açıldı. Sinirlendim ve tekrar kurayım dedim. Asıl olay da burada yaşandı. Ubuntu 14.04.1 LTS 'yi sil ve Ubuntu 14.04.1 LTS'yi kur gibi bir yazı vardı. Sadece Ubuntu kurulu olan kısım silinecek ve oraya yeniden ubuntu kurulacak diye düşünüp seçtim ancak 1000 GB HDD'yi komple biçimlendirdi ve sadece ubuntu kurdu. 900 küsür gb alan boş kaldı :) Dosyaları vs. bir şekilde kurtardım ancak Ubuntu kurulumundaki sıkıntımı hala çözemedim. Öğrendim ki Windows 8'den beri böyle bir olay yaşanıyormuş. Sanırım problemin kaynağı UEFI'li kurulummuş. Bendeki Windows UEFI'li değil. 100 GB'lık bir C bölümünde Windows kurulu, kalanı ise D bölümü. Ben bu ubuntuyu kurarken ne yapmalıyım ki bilgisayar açılışında W8.1 mi, Ubuntu mu diye sorsun?

Arkadaşlar Universal USB Installer ile .iso dosyasını flash belleğe yazdırdım. Kurulum yapmak için boot ekranında flashı ilk sıraya getireceğim zaman UEFI ifadesi görünüyor flashın isminin başında. Bunu nasıl UEFI'siz yaparım?

Tam da şu aralar tekrardan Ubuntu kurma planları yapıyordum, hatta en güncel imaj dosyasını indirdim ama daha önce Dual Boot olarak kullanmadığım için çekiniyordum. HDD'nin sıfırlanması çok kötü olmuş, bana da olursa başıma gelebilecek en kötü şeylerden biri olur. İyi ki hemen denememişim, muhtemelen ben de benzer bir şanssızlıkla karşılaşırdım. Konuyu takip ediyorum, benim de öğrenmeye ihtiyacım var. Aynı zamanda araştırmaya başlıyorum konuyu şimdi, öğrendiğim şeyler olursa aktarırım. İkimize de bol şans şimdiden. :)

Teşekkür ederim. Windows'u gözden çıkarttım çünkü bana zamanımı oyuna ayırmak gibi bir dezavantaj katıyor. Bu sefer de başka bir sorunla karşılaştım. Ubuntu yükleme ekranındayken "yüklü bir işletim sisteminiz yok" yazıyor disk bölümlerini ayarlamak için girdiğimde hard diskim 1 tb boş alan olarak gözüküyor. Halbuki değil, şu anda windowstayım ve D bölümüm de gayet sağlam duruyor. Bunu nasıl düzeltebiliriz acaba :(

İleride ihtiyacım olacak bu anlatımınıza. Umarım harddisk'in tek parça gözükmesi veya işletim sisteminin gözükmemesi gibi bir problem yaşamam bundan sonra.

Bu arada merak eden varsa; D'deki dosyalarımı harici diske yedekledip harddiskimi tamamen biçimlendirdim ve sadece Ubuntu kullanıyorum. Yaşadığım problemin başka bir çözümünü bulamadım maalesef.

yok kesinlikle ben şahsen bu şekilde kullanıyorum bi sorunum yok şuanda ubuntudayken windowsun yüklü olduğu kısım gözüküyor ama windows da ubuntu gözükmüyor ubuntu kullanırken windowsun gözükmesini istemiyorsan ayarları var yapabilirsin

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı