Windows 8'den 10'a yükseltilmiş bilgisayara Windows 10 kurmak

ultimix

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
esnaf
Merhaba.

Bilgisayarda kurulu gelen lisanslı işletim sistemi Windows 8 Single Language, sonradan sanırım bir ara yükseltme ücretsizdi Windows 10 sürümüne güncellenmiş. Şu an işletim sistemi açılmadığından tekrar yükleme yapacağım. Bu bilgisayara Windows 10 (Home) kursam otomatik lisanslar mı? Yoksa Recovery üzerinden 8.1 tekrar yüklesem Windows 10 uygun sürüme güncellenir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Bilgisayarda kurulu gelen lisanslı işletim sistemi Windows 8 Single Language, sonradan sanırım bir ara yükseltme ücretsizdi Windows 10 sürümüne güncellenmiş. Şu an işletim sistemi açılmadığından tekrar yükleme yapacağım. Bu bilgisayara Windows 10 (Home) kursam otomatik lisanslar mı?
Hayır lisans için ürün anahtarı gerekir. Onu da parayla satıyorlar.
Yoksa Recovery üzerinden 8.1 tekrar yüklesem Windows 10 uygun sürüme güncellenir mi?
Burada ne anlatmaya çalıştığını anlamadım.

2-3 hafta önce HDD'den SSD'ye geçerken disk klonlamayı beceremediğimden Windows'u baştan kurmak zorunda kaldım. Aynı şekilde 8'den upgradeli 10 yüklüydü HDD'de. SSD'yi boş şekilde taktım ve 10'u kurdum. Kurarken lisans anahtarım yok seçeneğini seçtim ve internete bağlanmadan kurulumu bitirdim. Windows'un ekranı önüme gelince de internete bağlandım ve hemen ayarlara baktım. İnternete bağlanır bağlanmaz Windows kendini otomatik lisanlamıştı. İnternete bağlanmadan önce lisanslanmamıştı.
Laptopu ilk aldığınızda içinde yüklü bir Windows geliyorsa bu Windows'un anahtarı anakarta gömülü oluyormuş. Bu sayede otomatik olarak lisanslanmış olmuş.
Yanlış bilgi olabilir fakat bu gömülü anahtar ile 3 format hakkınızın bulunduğunu okudum.

Geri
Yukarı