Rehber Windows Defender aşırı katı korumayı aktif hale getirme

Sosyal'de bununla ilgili çok polemik gördüm. Çoğu kişi Windows Defender'ın yetersiz olduğunu düşünüyor. Ama bana göre öyle değil.
Şimdi size Windows Defender'ın gerçek haliyle bir virüs avcısı olduğunu gösteren aşırı katı korumayı nasıl açacağınızı göstereceğim.

Uyarı: Bu ayarları açtığınızda bazı programlarınız ve oyunlarınız etkilenebilir ve düzgün çalışmayabilir, o yüzden bu ayarların geri kapatılabileceğini unutmayın.
Uyarı 2: Bu ayarları açtığınızda sistem kaynak kullanımı artabilir bunu göz önünde bulundurun.

Öncelikle BIOS üzerinden;
  1. Sanallaştırmayı,
  2. Secure Boot'u,
  3. TPM'yi açmanız gerekiyor.
Bu modüllerden herhangi biri eksikse sadece sanallaştırmayı açabilirsiniz.

Daha sonra aşağıdaki bölüme giriyoruz ve aşağıdaki yazı size bir nevi şu an cihazınızın güvenlik durumunu ve yapabileceklerini gösteriyor.

1631453714108.png

Bu kısımdan çekirdek yalıtım ayrıntılarına giriyoruz. Buradan "Bellek Bütünlüğü"nü açıyoruz. Eğer uyumsuz sürücüler var diyorsa bu özelliği etkinleştirmek için uyumsuz sürücüleri kaldırmanız lazım. Bu özelliği açtığınızda eski tip hile koruması kullanan oyunları yüklemeye çalıştığınızda mavi ekran hatası alabilirsiniz ve yüklenmez.

1631453906694.png

Ayrıca koruma ayarlarından bu ayar kapalıysa açın.

1631453973296.png

Denetimli klasör erişimini açın. Bunun da yan etkisi olarak diyebileceğim eski oyun ve uygulamalarda "save" sorunu yaşatabilir size.

1631454142622.png

Daha sonra uygulama ve tarayıcı denetimi kısmından "Exploit Protection" ayarlarına giriyoruz. Buradaki bütün seçenekleri açık hale getiriyoruz.

1631454317464.png

UAC'ı en katı halde en ufak işlemde bile uyarı verecek şekilde yapılandıralım. Bilmediğiniz işlemlere kesinlikle izin vermeyin. Başlata UAC yazarak bulabilirsiniz.

1631454552519.png

Son olarak her gün Defender tanımlama bilgilerini Windows Update ya da Windows Defender üzerinden güncelleyin.

Belki insanların anti-virüs'e ayıracak bütçeleri yoktur?

Geri
Yukarı