Windows Defender Kali Linux ISO'sunda virüs buldu

KaanStyle

Hectopat
Kali Linux son sürümünü torrent üzerinden kendi orijinal sitesinden (Our Most Advanced Penetration Testing Distribution, Ever.) indirdim, kurulumunu VirtualBox üstüne yaptıktan sonra Windows Defender 100'ü geçik virüs algıladı. Kullandığım virtual boxta sıkıntı olduğunu sanmıyorum (Oracle VM VirtualBox).

Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Dosya Ekleri

• EB02907C-AE79-4FF3-AD6C-A068E2078A0D.jpeg
    EB02907C-AE79-4FF3-AD6C-A068E2078A0D.jpeg
    264,2 KB · Görüntüleme: 333
Son düzenleyen: Moderatör:
İçerisinde hacktoolları olduğu için alarm vermiş. Normal bir kullanıcıysanız Kali kurmaya gerek yok. Bu aralar bayağı moda oldu zaten Kali de Kali diye.

Ben siber güvenlikle uğraşıyorum diyorsanız da önce bu deryaya dalmadan önce işletim sistemlerini tanıyın ve öğrenin. Örneğin Linux tarafı için normal bir dağıtım kurun ve iyice vakıf olmaya çalışın. İhtiyaç oldukça kendi araçlarınızı kurarsınız. Tabii ki kötü niyetli olmamak şartıyla.

Hep bakıyorum bu alana yeni giren kişilerin en çok yaptığı hata da bu. İşletim sistemlerini ve sistemlerin nasıl çalıştığını, nasıl kullanıldığını tam bilmeden atılmaları yanlış.

İçerisinde hacktoolları olduğu için alarm vermiş. Normal bir kullanıcıysanız Kali kurmaya gerek yok. Bu aralar bayağı moda oldu zaten Kali de Kali diye.

Ben siber güvenlikle uğraşıyorum diyorsanız da önce bu deryaya dalmadan önce işletim sistemlerini tanıyın ve öğrenin. Örneğin Linux tarafı için normal bir dağıtım kurun ve iyice vakıf olmaya çalışın.

Hep bakıyorum bu alana yeni giren kişilerin en çok yaptığı hata da bu. İşletim sistemlerini ve sistemlerin nasıl çalıştığını, nasıl kullanıldığını tam bilmeden atılmaları yanlış.

İnsanlar konuya çok hakim olmadan kısa bir araştırmayla önlerine çıkan, normalde çok kullanışlı olan ancak bu kullanışlılık seviyesine ulaşabilmek için çok çaba göstermek gereken işlere girişiyor lar. Önceki cümlem çok uzun oldu, inşallah anlatım bozukluğu yapmamışımdır. Anlaşılmaz saçma bir cümleyse yazın, tekrar açıklayayım.

Zamanında indirdiğim 2018.4 Kali ISO imajını ESET ile taradığım zaman sonuç;
1598997544420.png

İndirdiğiniz dosyaya birisi virüs yerleştirmiş olabilir veya Defender false alarm veriyor.
----
1598997812255.png

Emekli Defender'ı uyandırıp bir de onunla taradım sonuç. ISO dosyası ise alarm vermemesi gerekiyor.
Sanal HDD imajı ise araştırmak lazım.

Zamanında indirdiğim 2018.4 Kali ISO imajını ESET ile taradığım zaman sonuç;
Eki Görüntüle 655361

İndirdiğiniz dosyaya birisi virüs yerleştirmiş olabilir veya Defender false alarm veriyor.
Bitdefender da temiz dedi. Ben Kali içindeki zararlı yazılım oluşturma araçlarının içindeki örnek zararlı yazılımların algılanacağını düşünmüştüm oysaki.

Geri
Yukarı