Windows Defender taramasından çıkan "Backdoor:Linux/Dakkatoni.az!MTB" nedir?

dracmanta

Centipat
Merhaba Linux son sürümü kurunca Windows Defender virüs taramasında malware olarak karşıma tehdit çıkardı. Önce ki sürümlerde karşılaşmadım konu hakkında bilgisi olan var mı? Backdoor:Linux/Dakkatoni.az!MTB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Linux son sürümü kurunca Windows Defender virüs taramasında malware olarak karşıma tehdit çıkardı. Önce ki sürümlerde karşılaşmadım konu hakkında bilgisi olan var mı? Backdoor:Linux/Dakkatoni.az!MTB.
Galiba bu bir virüs

Linux son sürümü derken hangi dağıtım? Ve bunu hangi dosyada buldu? Kali Linux'un ISO dosyası veya kurulum diski ise normal, güvenlik test araçları içerdiği için Defender bunu algılıyor olabilir.
Linux üzerinden kurulan bir virüs olabilir. Konuyu yazanın linux indirmesi sadece raslantı bence. Arkadaşım da virüs yazıyor bir keresinde benim sanal makineme atmıştı ve bunun gibi değil ancak Bacdoor ve linux içeren bir şeyler yazıyordu.

Sitemizde bu tür konularla alakalı olarak Güvenlik bölümümüz bulunmaktadır. Bilgisayar güvenliği ile alakalı sorularınızı oradan sorabilirsiniz. Moderatör konunuzu birazdan o bölüme taşıyacaktır.

Hangi Linux dağıtımında bu sonuca ulaştınız? Nereden indirdiniz?

Defender yanlış alarm veriyor olabilir. Kaspersky veya Bitdefender ile tam tarama yaptırın. :)

Adı üstünde backdoor, uzaktan erişim için virüs yedin muhtemelen ama son sürüm Linux yükledimden kastını anlayamadım.

Linux üzerinden kurulan bir virüs olabilir.
GNU/Linux, kurulabilir bir program veya türevi değil. Bu nedenle Windows'a virüs bulaşmasına sebep olmaz. Sanal makineye veya dual boot ile kurulumda da Windows'a zararlı bulaşması gibi bir örneğine daha rastlamadım. Sorduğum soruların detayı verilmemiş olduğu için büyük ihtimalle tahmin ettiğim gibi kurulum diskindeki bir güvenlik testi aracını algılıyor ve bu virüs değil. Defender zaten çok mükemmel bir koruma sağlıyor da değil, hosts dosyasında yaptığım düzenlemeleri bile kafasına göre tehdit olarak algılayıp siliyor. :)

Linux üzerinden kurulan bir virüs olabilir.

Linux nasıl virüs olsun?
Windows'la tamamen farklı kollar. En basiti farklı dosya sistemi kullanıyorlar. Dual Boot ve vmden virüs bulaştığını ne gördüm ne duydum.
Bir de Linux opensource bir şey yani isteyen sıkıntısız Linux distrolarının birini seçip kurabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı