Çözüm Windows "EFI sistem bölümü"nün yanlış diske kurulması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Herkese merhabalar,

Normal bir bilgisayar kullanıcısı olarak yeni aldığım SSD'ye Windows kurmaya çalışırken garip bir problemle karşılaştım. Uzun çabalarım sonrası halletmeyi başardım ve bu problemi ve mümkünse eğer herkes için bir çözümünü paylaşmak adına buradayım.

İnternetten izlediğim "Windows kurulum flash belleği hazırlama" videolarından sonra kurulumu gayet temiz yaptığımı zannetsem de bir hata yapmışım. Kurulum ekranındayken eski diski sıfırladığınızda Windows EFI sistem bölümü'nü o diske yüklüyormuş maalesef. Yani eski diskinize bu dosyaları yükledikten sonra tabii ki yeni diskinize kuruluma devam edebiliyorsunuz ve aslında sorun da burada. Çünkü ikisi ayrı yerlere kurulduğunda Windows'u o sıfırladığınız disk olmadan açamıyorsunuz. Yani en başta sıfırlamak yerine önce yeni aldığınız diske temiz kurulum yapıp ardından eski diskinizi Windows açıldıktan sonra biçimlendirmenizde fayda var. Eğer oldu da benim gibi böyle bir hataya kurban gittiyseniz de üzülmeyin. yapmanız gerekenleri aktarıyorum;

1
. Yeni diskiniz hariç, eski diskinizin ve diğer tüm disklerin kablolarını sökün ve bilgisayarı başlatırken BIOS'a girin.
2. Boot option seçeneğini tekrardan ISO olarak Windows kurulum sihirbazı kurduğunuz flash belleğinize ayarlayın.
3. Save&exit dedikten ve kurulum ekranına tekrar geldikten sonra eğer yeni takdığınız yeni diskinize hala Windows kurulamıyor ise;

öncelikle yüklemek istediğiniz diskinizi seçtikten sonra "yeni" yazan ikona tıklayıp çıkan uyarıya evet diyerek bu bölümü geçmeyi deneyebilirsiniz. Veya biçimlendir seçeneğini kullanarak "yeni" ikonuna basmayı deneyebilirsiniz. Ancak yine de yeni bir bölüm oluşturamadık gibi bir hata alıyorsanız bu sefer CMD'yi kullanmamız gerekecek.

Adım 1:
kurulum ekranındayken Shift+F10 tuşlarıyla CMD'ye erişebilirsiniz.

adım 2: CMD'ye sırasıyla bu komutları girin=

diskpart
List disk (Windows'u yüklemek istediğiniz diskin hangi rakam ile belirtildiğini bulun ve SSD kullanıyorsanız GPT formatında olduğundan emin olun eğer SSD kullanıyorsanız ve GPT formatında değilse öncelikle ' convert GPT ' komutunu kullanarak formatını değiştirebilir ve öyle devam edebilirsiniz.)
Select disk X (X = bir yukarıdaki satırda belirttiğim kullanacağınız disk numarası)
Clean.
Exit.
Exit

Herkese yardımcı olacağını sanmıyorum ancak ben bu adımları izledikten sonra "yeni" ikonuna tıkladıktan sonra sorunumu halledebildim ve Windows gerekli bölümü diskin üzerinde oluşturabildi. Ancak yine de çözüme ulaşamayan arkadaşlarım varsa sorununuzu araştırma sürecine "İngilizce" olarak devam etmenizi öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı